Nagy veszélyben van minden focista: a fejelés nagyobb agykárosodást okozhat, mint korábban gondolták
Egy új tanulmány szerint a labdarúgásban gyakran alkalmazott fejelések nagyobb mértékű agykárosodást okozhatnak, mint azt korábban gondolták. Az Észak-Amerikai Radiológiai Társaság kutatói azt vizsgálták, hogy milyen kapcsolat áll fenn a fociban szokványos gyakorlatnak számító fejelések és a krónikus traumatikus enkefalopátia (CTE) vagy más neurodegeneratív betegségek között.
A tanulmány kimutatta, hogy azoknál a focistáknál, akik magas szinten végeztek fejeléseket, rendellenességeket figyeltek meg az agy fehérállományában — az agy azon régiójában, ahol az eltérések súlyos agyi traumás sérülésekre utalnak. A kutatók szerint a legtöbb károsodás az agy homloklebenyében volt észlelhető — közvetlenül azon a koponyarész alatt, amelyet a focisták a fejelések során használnak - írja a New York Post.
"A sportban bekövetkező ismételt fejsérülések lehetséges hatásai sokkal kiterjedtebbek, mint ahogyan azt korábban gondoltuk, és olyan területeket érintenek, mint ahol a CTE patológiáját láttuk" - mondta a tanulmány vezető szerzője, Dr. Michale Lipton, a New York-i Columbia Egyetem Irving Medical Center radiológus professzora.
A tanulmány szerint a fejelések a fehérállomány károsodását okozzák az agyi barázdák (sulci) közelében, amelyek az agykéreg felszínén találhatók. "Elemzésünk azt mutatta, hogy a fehérállomány rendellenességei egy olyan mechanizmust képviselnek, amely révén a fejelés gyengébb kognitív teljesítményhez vezet” – mondta Dr. Michael Lipton.
"A rendellenességek azokban a helyeken fordulnak elő, amelyek a legjellemzőbbek a CTE-re, és a kognitív feladatok elsajátításának rosszabb képességével járnak, ami a jövőben a működésre is hatással lehet” – tette hozzá.
A több mint 400 önkéntes amatőr focista és egyéb sportoló, akik részt vettek a kutatásban, soha nem szenvedtek agyrázkódást, és nem diagnosztizálták náluk traumás agysérülést.
A kutatók szerint azok a fejelések, amelyek nem okoznak azonnali traumás sérülést, hosszú távon mégis hatással lehetnek az agyra.
Korábbi tanulmányok megerősítették, hogy a fejelések sérüléseket okoztak a labdarúgók agyának fehérállományában. Ez az új tanulmány a diffúziós MRI-technológiát alkalmazó megközelítést használt az agy felszínéhez közeli mikrostruktúra elemzésére és az új következtetések levonására.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Megkongatta a vészharangot a Nébih, nagy a baj a Lidl népszerű termékével A Lidl Magyarország visszahívta és kivonta a forgalomból a 75 grammos kiszerelésű Adventi kalendáriumát (csokoládé) érzékszervi probléma miatt - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szombaton az MTI-vel.
- Munka-magánélet egyensúly? A nők nagyobb nyomás alatt vannak, mint a férfiak A Gallup ezen a héten közzétett jelentése szerint a dolgozó nők mintegy fele arról számolt be, hogy „sokszor” stresszesnek érzi magát, míg ugyanez az arány a férfiaknál csak tízből négy ember.
- Elképesztő felfedezés, megvan a csodaszer a rák ellen? A nagy dózisú C-vitamin javíthatja a kemoterápia hatékonyságát Az Iowai Egyetem Orvosi Karának Carver Orvosi Főiskolája közzétette egy véletlenszerű, II. fázisú vizsgálat eredményeit, amelyben azt vizsgálták, hogy milyen hatással van a hasnyálmirigyrákos betegeknél a nagy dózisú C-vitamin hozzáadása az intravénás kemoterápiás kezelésekhez.
- Nagyon nagy a baj: rejtélyes betegség terjed, már 79-en belehaltak Rejtélyes betegség szedi áldozatait a Kongói Demokratikus Köztársaság délnyugati részén, a betegek influenzaszerű tünetekre panaszkodnak. A kórba már 79-en belehaltak, az áldozatok zöme 15-18 év közötti volt.