Megdöbbentő felfedezés: összefüggés lehet a COVID-19 fertőzés és bizonyos ráktípusok elleni küzdelem sikeressége között
A tudósok egy meglepő következtetésre jutottak a COVID-19 fertőzés következményeit vizsgálva. A Northwestern Medicine Canning Thoracic Institute kutatói által végzett új tanulmány, amely a Journal of Clinical Investigation folyóiratban jelent meg, összefüggést mutatott ki a COVID-19 fertőzés és egyes rákos megbetegedések visszafejlődése között.
Bár a Northwestern University orvosai figyelmeztettek arra, hogy a kutatás még korai szakaszban van, remélik, hogy további tesztek új kezelési módszerekhez vezethetnek a jövőben. A kutatócsoport megfigyelte, hogy a SARS-CoV-2 vírus RNS-e képes rákellenes immunsejtek kialakulását kiváltani - írja a New York Post.
Az „indukálható nem klasszikus monociták (I-NCM-ek)” nevű immunsejtek képesek rákos sejteket támadni, ami új lehetőségeket jelenthet a kezelésében. Az I-NCM-ek ritkábbak más típusú monocitáknál, de amikor gyulladás lép fel – például a COVID-19 fertőzés során – megszaporodnak.
Azt találtuk, hogy ugyanazok a sejtek, amelyeket a súlyos COVID-19 aktivál, gyógyszerrel is arra ösztönözhetők, hogy rák ellen harcoljanak. A kutatásunkban kifejezetten melanóma, tüdő-, mell- és vastagbélráknál figyeltünk meg pozitív reakciót” – mondta Dr. Ankit Bharat, a kutatás vezetője, aki a mellkasi sebészet vezetője és a Canning Thoracic Institute igazgatója.
"Bár [a kutatás] még a korai szakaszban van, és hatékonyságát csak előklinikai állatmodelleken vizsgálták [az eredményeket], mindez reményt ad arra, hogy ezt a megközelítést alkalmazhatjuk olyan betegek kezelésére, akiknek a kifejlődött rákja nem reagált más kezelésekre" - tette hozzá Bharat.
Az immunsejtek ezen alcsoportjának létrehozása akkor kezdődik, amikor a COVID-19 RNS-e olyan jelet küld az immunrendszernek, amely a normál monocitákat, a fehérvérsejtek egy típusát I-NCM-ekké alakítja. Ezek képesek bejutni a vérerekbe és a környező szövetekbe, ahol a daganatok kifejlődnek, ez a kettős képesség különbözteti meg őket a legtöbb más immunsejttől.
"Jellemzően a nem klasszikus monocitáknak nevezett immunsejtek járőröznek az erekben, fenyegetések után kutatva. De a specifikus receptorok hiánya miatt nem tudnak behatolni konkrétan a tumor helyére.” - mondta Bharat. A súlyos COVID során létrehozott sejtek azonban még rendelkeznek a specifikus receptorral, amely lehetővé teszi számukra, hogy beszivárogjanak a tumor környezetébe.
"Miután a sejtek elérik a daganatot, bizonyos vegyületeket bocsátanak ki, hogy vonzzák a test természetes gyilkos sejtjeit. Ezek a gyilkos sejtek aztán körülveszik a daganatot, és közvetlenül támadni kezdik a ráksejteket, segítve a daganat zsugorodását” – magyarázta a szakértő.
Az emberi szövetek és állatkísérletek felhasználásával végzett tanulmány megállapította, hogy az orvosok gyógyszerrel is előidézhetik ugyanazt a hatást, mint amit a COVID-19 RNS.
Bharat szerint azzal, hogy "az útvonalat gyógyszerrel manipulálják", talán tudnak segíteni a különböző típusú rákos betegeken, különösen a 4. stádiumú rákos betegeken.
Az előzetes tesztekben az anyag 60%-70%-kal csökkentette a daganatokat olyan egereknél, amelyek emberi rákot hordoztak. Bár ezek az eredmények biztatóak, Bharat hangsúlyozza, hogy további kutatásokra van szükség.
"Még a korai szakaszban vagyunk, de a rákkezelés átalakításának lehetősége adott. A következő lépések között szerepelnek majd a klinikai vizsgálatok, amelyek során kiderül, hogy biztonságosan és hatékonyan tudjuk-e használni ezeket az eredményeket a rákos betegek megsegítésére" - ismertette.
Egy kapcsolódó kutatásban, amelyet a British Journal of Haematology 2022-es évfolyamában publikáltak, egy férfi esetét ismertették, akit végstádiumú, III. stádiumú limfómával diagnosztizáltak, és akinek az egész testén tumorok jelentek meg. Nem sokkal a diagnózis felállítása után a férfi elkapta a COVID-19-et, ami miatt 11 napra kórházba került. Amikor a légúti betegség elmúlt, hazamehetett. Körülbelül négy hónappal később a daganatai is meggyógyultak.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- "A munka és a magánélet egyensúlya felesleges" – nagyon durva javaslattal állt elő egy üzletember Narayana Murthy milliárdos üzletember, az Infosys alapítója nemrég arról beszélt, hogy Indiának akkora lemaradást kellene behoznia a fejlettségi szintjében, hogy a heti öt napos munkahét bőven kevés ehhez.
- Riadót fújt a Nébih a Müller népszerű zabszelete miatt, semmiképpen ne egyen belőle! Bio zabszeletet hívott vissza a forgalomból a Müller Drogéria Magyarország Bt., mert penészes lehet - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a honlapján kedden.
- Forradalmi felfedezés: ezzel a módszerrel ki tudjuk védeni a rettegett jojó effektust? A legújabb kutatások szerint az lehet az oka a rettegett jojó effektusnak, hogy a szervezet "emlékszik" a kövérség állapotára, emiatt pedig máshogy reagál a táplálékra fogyás után is. A kutatás szerint a sejtek, mivel vissza akarnak térni a "korábbi állapotukba", többet és gyorsabban raktároznak a bevitt táplálékból.
- Most van nagy baj: elkapta a madárinfluenzát egy ember Az Egyesült Államok Betegségmegelőzési és Járványügyi Központja (CDC) pénteken megerősítette a madárinfluenza magas patogenitású formájának jelenlétét egy olyan embernél, aki kapcsolatban áll az oregoni Clackamas megyében található kereskedelmi baromfigazdasággal.