Egy berlini bíróság várhatóan nemsokára döntést hoz annak a palesztinpárti aktivistának az ügyében, aki az igencsak megosztó, "a folyótól a tengerig" szlogent hangoztatta egy tüntetésen. Az eset mérföldkő is lehet Németország számára abból a szempontból, hogy meddig is terjed a szólásszabadság, és mikor kell azt elkezdeni korlátozni.
Az iráni származású, csak Ava M-ként emlegett német nő ügye csak egy a számtalan olyan eljárás közül, amely a Hamász október hetedikén indított brutális támadása óta a német szólásszabadság határait feszegeti. A 22 éves nőt azzal vádolják, azzal, hogy a "folyótól a tengerig" kifejezést használta egy októberi tüntetésen, gyakorlatilag elfogadta a Hamász által elkövetett bestiális bűncselekményeket. Ez pedig akár három évig terjedő szabadságvesztéssel vagy pedig pénzbírsággal is büntethető – írja a Guardian.
A bíróság szóvivője, Lisa Jani megerősítette, hogy Berlinben már korábban is törtek ki zavargások a palesztinpárti tüntetéseken, ez az első olyan tárgyalás, amely a szóban forgó, a "folyótól a tengerig" kifejezés használata miatt indult. Ám ha a vádlottat bűnösnek is találják, ezután jöhet a fellebbezés, tehát az ítélet még messze van a véglegestől. Többen tüntetést jelentettek be a bíróság épületénél a vádlott támogatása céljából.
A 22 éves Ava M jogi csapata szerint a kifejezés pusztán csak "a globális palesztinpárti szolidaritási mozgalom egyik központi frázisa", emellett érdemes figyelembe venni, hogy az aktivisták "nem akarják hagyni, hogy téves konnotációk ragadjanak rá". A fiatal nőt képviselő ügyvéd, Alexander Gorski szerint ha a német ügyészek erőfeszítéseinek köszönhetően olyan ítélt születik, amely a kifejezést "bűncselekmény elfogadásának", gyűlöletkeltésnek vagy terrorista szimbólumok használatának tekinti, azzal nagyon komoly csapást szenved a szólásszabadság és a politikai véleménnyilvánítás szabadsága is.
– tette hozzá Gorski. A "folyótól a tengerig" szlogent az 1960-as évektől használnak az aktivisták. A kifejezés a keleti Jordán folyó és a nyugati Földközi-tenger közötti szárazföldre utal, amely magában foglalja mind Izraelt, mind pedig a palesztin területeket. A német jogrendszer azonban nem egységesen értékeli a szóban forgó kifejezést. Tavaly novemberben Nancy Faeser belügyminiszter a Hamász szlogenjének nyilvánította a mondatot, februárban pedig Marco Buschmann igazságügyi miniszter nevezte "antiszemitizmusra való felbújtásnak".
A német rendőrség is gyakran erre hivatkozva vonta meg a tüntetések engedélyeit, az igazságszolgáltatási rendszer azonban már egy árnyaltabb álláspontot képvisel. Az ítélet attól függ, hogy a kifejezés az adott kontextusban vajon a Hamász brutális támadásainak jóváhagyása, vagy inkább csak a palesztin állam létrehozására való felhívás. Baden-Württemberg és Bréma államok bírái idén tavasszal úgy határoztak, hogy a kifejezés alkotmányellenes és terrorista szimbólumnak minősül. Egy bajor közigazgatási bíróság azonban júniusban úgy döntött, hogy a közelgő müncheni tüntetésen megjelentek bátran használhatják a szlogent.
A Németországi Zsidók Központi Tanácsa akkor érthetetlennek nevezte a döntést, mivel szerintük a kifejezés egyértelműen arra utal, hogy le kell teljesen gyalulni a zsidó államot.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Donald Trump tényleg megúszhatja, hogy elítéljék New Yorkban? A New York-i ügyészek határozottan ellenzik Donald Trump megválasztott elnök azon törekvését, hogy megszüntessék a vele szembeni büntetőeljárást, de kifejezték hajlandóságukat arra, hogy várjanak az ítélethirdetéssel, amíg Donald Trump ki nem tölti közelgő elnöki ciklusát.
- Most fog totálisan elszabadulni a pokol a háborúban? Ukrajna még több fegyvert kap az Egyesült Államoktól Az Egyesült Államok mintegy 275 millió dollár értékben további katonai felszerelést és hadianyagot biztosít Ukrajnának - közölte szerdán az amerikai védelmi minisztérium.
- Svédország már a háborúra készül? Sokkoló kormányzati útmutatót kapott a lakosság A 32 oldalas kiadványban a kormány a társadalmat azokról a teendőkről tájékoztatja, amelyeket egy "válság vagy háború esetére dolgoztak ki".
- Szégyen: a zsidó pácienseknek titkolniuk kell a származásukat a Kaliforniai Egyetemen Az intézmény San Franciscó-i orvosi karának tanárai a Washington Free Beacon-nek nyilatkoztak arról, hogy a diákoknak tartott érdekérvényesítő workshopok általában a szakmaiság teljes hiányáról árulkodnak.