Magyarország bármilyen eszközzel és mindenáron megvédi a magyar gazdák érdekeit, akkor is, hogyha az Európai Unió esetleg szeptember 15. után nem hosszabbítaná meg az ukrán gabona behozatalára vonatkozó uniós tilalmat - jelentette ki a magyar agrárminiszter Brüsszelben kedden.
Nagy István a tagországok agrárminisztereinek tanácsülését követően magyar újságíróknak nyilatkozva közölte: az uniós gabonaimport-tilalom megszüntetése semmilyen szakmai érvvel nem indokolható.
Ragaszkodni kell az intézkedés fenntartásához, ugyanis nem engedhető meg, hogy a magyar tározókat a bennragadt ukrán készletekkel ismét teletöltsék - húzta alá.
"Az intézkedést hatályát muszáj az aratás utánra kitolni, hogy a saját termésünknek helye legyen. Amennyiben nem érkezik ukrán gabona az országba, akkor lesz helye a magyar termésnek" - jelentette ki.
Emlékeztetett: a fekete-tengeri kikötők le vannak zárva, és nem sikerült a gabonaegyezmény meghosszabbítása, azaz az orosz fél nem járul hozzá ahhoz, hogy tengeri útvonalon kiszállítsák a gabonát. Ha az a 40 millió tonna ukrán gabona az Európai Unió belső piacára kerül, akkor a hagyományos európai mezőgazdaság összeomlik - figyelmeztetett.
"Ezért azt javasoljuk, hogy a moratórium határidejét az EU legalább az év végéig, december 31-ig hosszabbítsa meg" - fogalmazott a miniszter, majd hozzátette: Magyarország továbbá azt a javaslatot tette, hogy az EU részesítse tranzitdíj-támogatásban az ukrán gabonaszállítmányokat azért, hogy Európából a hagyományos piacokra tudjon eljutni az ukrán gabona - írja az MTI.
"Ne az Európai Unió belső piacait nehezítse, hanem jusson el oda, ahol a hiánya nagyon nagy veszélyeket okoz. Az éhezés ugyanis olyan migrációs hullámot idézhet elő, amely megint csak az Európai Unió gazdaságát nehezítené és további nagyon nehezen kezelhető problémákat okozna" - tette hozzá.
Segíteni kell, az ugyanis humanitárius kérdés - jelentette ki. Magyarország egyet szeretne, hogy a szolidaritás következményeit és gazdasági hatásait ne egyedül kelljen kezelnie. Magyarország ezért ragaszkodik ahhoz, hogy a határon leplombálják az Ukrajnából érkező gabonaszállítmányokat, és ellenőrizzék, hogy azok el is hagyják Magyarország területét - húzta alá.
"Ha segíteni akarunk, ha valóban humanitárius célokat akarunk szolgálni, akkor egyszerre kell tudnunk segíteni az ukrán gazdákat, egyszerre kell tudnunk segíteni az ukrán államot, és egyszerre kell tudnunk segíteni az Európai Unió minden tagországát, hiszen mentesítjük a piaci zavaroktól. Ezzel segíteni tudjuk azokat az országokat is, amelyek rászorulnak erre az élelmiszerre" - tette hozzá.
Kapcsolódó cikkek
- Felfoghatatlan tragédia: rutinműtét után trombózist kapott a dúsgazdag magyar műgyűjtő, már nem tudták megmenteni az életét Nemes Marcell 1918-tól kezdve Münchenben élt, de 1930 októberében éppen Budapesten tartózkodott egy rutinműtét miatt. Az operáció után a dúsgazdag műgyűjtő trombózist kapott és az orvosok hiába küzdöttek, már nem lehetett megmenteni az életét. Nemes Marcell csupán 64 éves volt, amikor meghalt.
- Ledobta az atomot a Telekom: korlátlan mobilinternetet kapnak az ügyfelek öt napra A Telekom hatalmas bejelentést tett a karácsonyi kampányát bemutató eseményen: december 2. és 31. között a Telekom alkalmazásban elérhető Magenta Momentsen keresztül bármikor bekapcsolható öt napra szóló korlátlan adatforgalom.
- Óriási leépítés: több száz embert rúghattak ki Észak-Magyarország egyik legnagyobb gyárából Brutális leépítések történtek a tiszaújvárosi Jabilnél, az információk szerint 500 embert rúghattak ki a gyárból. A vállalat Észak-Magyarország egyik legnagyobb foglalkoztatója, és nem ez az első nagyobb elbocsátási hullám náluk.
- Szörnyű tragédia történt Magyarországon, egy idős nő az áldozat Egy idős nő meghalt, miután kigyulladt egy életvitelszerűen lakott présház a Komárom-Esztergom vármegyei Császáron - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szombaton az MTI-vel.