Ismét forronganak az indulatok Bangladesben: legkevesebb háromszázan vesztették már életüket az egész országra kiterjedő kormányellenes diáktüntetéseken. Vazed Haszina bangladesi miniszterelnök hétfőn bejelentette a lemondását és egy katonai helikpteren Indiába menekült.
Banglades miniszterelnöke, Vazed Haszina hétfőn lemondott a tisztjéről, és egy katonai helikopter fedélzetén elmenekült az országból. A tüntetők eközben megrohamozták a hivatalát Dakkában. A miniszterelnök bukását az elmúlt ötven év legbrutálisabb tüntetéshulláma idézte elő, amelyben már több százan vesztették életüket.
A hadsereg főparancsnoka, Waker-Us-Zaman tábornok egy televíziós beszédben elmondta, hogy a 76 éves kormányfő elhagyta az országot, ezért most ideiglenes kormányt fognak alakítani. Több médiajelentés is arról számolt be, hogy Haszina a nővérével együtt India felé menekült. A lázongó diákok nyilatkozata szerint nem fogják elfogadni a katonai uralmat, mert "azoknak kellene eldönteni, hogy kik irányítják az országot, akik a változást hozták".
Az eseményekről készült felvételeken azt látni, hogy a hír hallatára ezrek özönlenek Dakka utcáira, ahol ujjongva éltetik a fejleményeket – írja a Reuters. Többen az elnöki rezidenciát is megrohamozták, győzelmi jeleket mutogatva a levegőbe. Néhányan elkezdték szétpakolni az épületet, a felvételeken azt látni, ahogy az emberek asztalokat és székeket cipelnek ki magukkal. A tüntetők egy része felmászott Vazed Haszina édesapjának ott álló szobrára is, aminek aztán baltákkal estek neki, hogy lecsapják a fejét. Az események azután durvultak el igazán, hogy vasárnap 100 ember vesztette életét a tüntetéseken.
Bangladesben egy hónapja kezdődtek a tiltakozások, amikor diákok egyre nagyobb csoportja kezdett tiltakozni az ellen, hogy ismét visszaállították a kormányzati munkahelyeken a sokat vitatott kvótarendszert. A szabályozás a kormányzati állások 30 százalékát a háborús veteránok rokonai számára tartotta volna fenn. Eközben a több mint 170 milliós országban csaknem 32 millió fiatalnak nincs munkája vagy szakképzettsége sem, amely több esély adna megélhetésre. A kormány a tüntetésekre válaszul bezáratta az egyetemeket, és a hadsereg illetve a rendőrség segítségével igyekezett leverni a tüntetéseket. A kormányfő később országos kijárási tilalmat vezetett be, és az internethez való hozzáférést is megszüntette – írha az Al Jazeera.
És bár Banglades legfelsőbb bírósága ezután lejjebb faragta a kvótákat, a tüntető diákok már nem elágedtek meg ezzel, és új követeléseket fogalmaztak meg; például a kormányfő lemondását. Az országban most szabad és tisztességes választásokat követelnek az emberek. A hadsereg vezetője bejelentette, eleget tesznek a tüntetők követeléseinek, és igazságot szolgáltatnak azoknak, akiket az elmúlt hetekben gyilkoltak meg.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- A Hamász vezetője csaknem egy év bujkálás után először szólalt meg Jahja esz-Szinvár, a Hamász csaknem egy éve bujkáló vezetője ritkán látott dologra ragadtatta magát: levelet írt Hasszán Naszrallah-nak, a Hezbollah vezetőjének, amelyben a támogatásáról biztosította a szervezetet.
- Lecsapott a brutális ítéletidő Ausztriára, olyan helyeken is havazott, ahol ilyenkor nem szokott Bár az nem szokatlan, hogy szeptember közepén az Alpok magasan lévő csúcsain havazik, de az igen, hogy az ezer méter alatti völgyekben is megtörténik ez és meg is marad a hó.
- Rendkívüli hír: lezuhant egy katonai repülőgép egy NATO-ünnepségen, mindkét pilóta meghalt Lezuhant egy bolgár katonai repülőgép pénteken az ország NATO-csatlakozásának évfordulója alkalmából rendezett légibemutató próbáján; a balesetben mindkét pilóta életét vesztette - közölték a bolgár hatóságok.
- Donald Trump döntött, súlyos lépésre szánta el magát Donald Trump kizárta, hogy a novemberi választások előtt még egy újabb elnökjelölti vitát tartsanak ellenfelével, Kamala Harrisszel.