Svédország és Norvégia már csak egyetlen lépésre voltak attól, hogy bevezessék a teljes készpénzmentességet, az Oroszország jelentette kiberhadviselés azonban akkora fenyegetést jelent, hogy egyelőre úgy fest, mind a két ország visszatáncolt.
Svédország és Norvégia is visszalépett azon tervétől, hogy átálljanak a teljes készpénzmentességre. Attól tartanak, hogy a teljesen digitális rendszer nagyon sebezhetővé teszi őket az olyan országok, mint például Oroszország fenyegetéseivel szemben, valamint aggódnak azok miatt is, akik esetleg nem tudják használni a digitális rendszereket. Pedig az erős internet, a nagy lefedettség és a lakosság magas szintű digitális tudása mind abba az irányba terelték az országokat, hogy átálljanak a teljes készpénzmentességre.
A Swish nevű digitális fizetési rendszer 2012-ben indult, és mára már mindenhol jelen van Svédországban. Ennek a norvég megfelelője, a Vipps 2022-ben egyesült a dán MobilePay nevű rendszerrel, így született meg a Vipps MobilePay, amely szintén nagy népszerűségnek örvend. A rendszer Svédországban is elindult a múlt hónapban. A svéd központi bank korábbi elnöke még 2018-ban arról beszélt: Svédország 2025-re valószínűleg teljesen készpénzmentes lesz. Oroszország ukrajnai inváziója és az azóta tapasztalható, határokon átnyúló hibrid hadviselés azonban megfontolásra késztette a döntéshozókat.
A svéd kormány azóta teljesen átalakította a védelmi stratégiáját, csatlakozott a NATO-hoz valamint új frontot nyitott annak érdekében, hogy felvegye a harcot az Oroszországból érkező dezinformációs hadviseléssel szemben. Norvégia is védekezésbe kezdett: például jelentősen megszigorították a határvédelmet – írja a Guardian. A biztonság érdekében tett lépések pedig a fizetés módjára is kiterjedtek. Egy kormány által összeállított brossúrában például azt tanácsolják az állampolgároknak, hogy rendszeresen használjanak készpénzt, minimum egy hétre elegendő összeget mindig tegyenek félre különböző címletekben, illetve gondoskodjanak több lehetséges fizetési módról is, mint például a bankkártyák. A "Ha egy válság vagy háború jön" című brossúrákat hamarosan minden háztartásba el fogják jutattni.
Emellett a svéd kormány azt is fontolóra vette, hogy felülvizsgálják azt a jogszabályt, amelynek értelmében bizonyos éttermekben és üzletekben csak digitálisan lehet fizetni. Svédországban ugyan legális fizetőeszköz a készpénz, ám minden üzlet vagy étterem dönthet úgy, hogy csak digitális fizetőeszközt fogadja el, ha ezt jól látható módon jelzi az üzletében. Norvégiában hasonló a helyzet: az országban legális a készpénz, azonban egyre kevesebben és kevesebben használták, ezért vezette be egyre több üzlettulajdonos a "csak digitális" fizetést. Így viszont nagyjából hatszázezer honfitásuk szorult a perem szélére, akiknek valamilyen okbál fogva nem férnek hozzá a digitális szolgáltatásokhoz.
A norvég kormány döntése alapján nyártól pénzbírság sújthatja azokat a kiskereskedőket, ahol nem lehet készpénzzel fizetni. Emellett pedig a norvég igazságügyi és közbiztonsági minisztérium azt írta egy közleményben „mindenkinek ajánlott lenne némi készpénzt tartania magánál, mivel a digitális fizetési rendszer ki van szolgáltatva a kibertámadásoknak”. Max Brimberg, a svéd központi bank tisztviselője szerint a készpénztől való ilyen mértékű eltávolodásért a magánszektor felel. Az ország számos bankja már jó ideje eltüntette a készpénzt a helyi fiókjaiból, ami jelentősen megnyitotta a teret a digitális szolgáltatások bevezetése előtt. És míg 2012-ben a fizetések nagyjából negyven százaléka készpénzzel történt, ez az utóbbi években tíz százalékra szorult vissza.
Abban azonban Max Brimberg is egyetértett, hogy ez igencsak nagy probléma. Hiszen – mint mondta – még több olyan állampolgár is van, akik nem álltak rá teljesen a digitális fizetőeszközök használatra, illetve az egész ország teljesen kiszolgáltatott egy esetleges áramkimaradás vagy kibertámadás során.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- A TikTok alapítója lett Kína leggazdagabb embere Az alkalmazás világszintű népszerűségének növekedésével a TikTok anyavállalatának, a ByteDance-nek társalapítója Kína leggazdagabb emberévé vált.
- Váratlan fordultak: Arnold Schwarzenegger bejelentette, Kamala Harrisre fog szavazni Kalifornia állam egykori republikánus kormányzója az X-en (korábban Twitter) jelentette be, hogy kire fog szavazni az idei amerikai elnökválasztáson.
- Komoly orvosi csapat kezeli Noszály Sándort: így van most a sportoló Friss hírek érkeztek Noszály Sándorról, akit Amerikából való hazatérése óta pszichiáterek kezelnek egy klinikán.
- Most van nagy bajban Ukrajna: az orosz hadsereg meghiúsította 2025-re tervezett hadjáratukat Az orosz hadsereg meghiúsította az ukrán fegyveres erők 2025-re tervezett hadjáratát - jelentette ki Andrej Belouszov orosz védelmi miniszter, amikor pénteken felkereste az orosz Észak katonai csoportosítás vezetési pontját.