Egy nappal férje nagy választási győzelme után Melania Trump a közösségi médiában szólt a nemzethez.
"Az amerikaiak többsége ránk bízta ezt a fontos felelősséget” - mondta Trump asszony.
"Meg fogjuk védeni a köztársaság szívét, a szabadságot” - fogadkozott, és arra buzdította az amerikaiakat, hogy az ország érdekében emelkedjenek felül az ideológián.
Rövid üzenet volt, de azt sugallta, hogy a volt first lady másodszorra már másképp fog hozzáállni a szerephez - írja a BBC.
Amikor Trump 2016-ban megnyerte első elnöki tisztségét, felesége kezdetben nem volt jelen a Fehér Házban, helyette New Yorkban maradt kisfiukkal. Időnként tartózkodónak tűnt az őt megelőző first ladyk által meghatározott hagyományokkal szemben.
Szakértők szerint azonban Trump asszony ezúttal valószínűleg megfontoltabban fog hozzáállni Amerika First Lady-jének szerepéhez.
A Melanija Knavs néven született 54 éves szlovén-amerikai egykori divatmodell végül a manhattani Trump-torony aranyozott falai között folytatott csillogó életét az Ovális Irodával járó politikai élet korlátjaira cserélte egy gyakran vitákba keveredett elnökség alatt.
Trump asszony, akit egyesek „rejtélyként” jellemeztek, elődeinél kevesebb nyilvánosságot szeretett volna, kevesebb beszédet tartott mind a Fehér Házban, mind a kampánykörúton.
- mondta Tammy Vigil, a Bostoni Egyetem kommunikációs professzora, a Michelle Obamáról és Melania Trumpról szóló könyv szerzője.
"Úgy csinálja a dolgokat, ahogyan ő akarja, nem pedig úgy, ahogyan tennie kell. De teljesíti az alapelvárásokat” - tette hozzá.
Az elmúlt években kerülte a reflektorfényt, miközben férjének több ellene felhozott bírósági üggyel is szembe kellett néznie. Mindezt úgyt tette, hogy közben a második elnöki ciklusáért kampányolt.
Távolléte idén nyáron több újságcikket is ihletett a first lady, amelyekben azt kérdezték: "Hol van Melania?”.
Trump asszony csak kulcsfontosságú alkalmakkor jelent meg, például amikor férje 2022 végén bejelentette, hogy ismét indul a választáson.
Júliusban a republikánus nemzeti konvención is részt vett egy élénkpiros Christian Dior-kosztümben, de nem mondott beszédet - ez újabb szakítást jelentett a hagyományokkal.
Amikor mégis megszólal, szavai gondosan megválasztottnak tűnnek, utalásokat kínálva álláspontjára.
Férje Madison Square Gardenben tartott gyűlésén, néhány héttel a választások napja előtt, rövid, de éles hangvételű megjegyzéseket tett, amelyek összhangban voltak a Trump-kampány "törvény és rend" üzenetével, és New Yorkot "nagy metropoliszként” ábrázolták, amely a féktelen bűnözés miatt hanyatlik.
A férje ellen elkövetett első merénylet után is felszólalt, egységre szólított, és "szörnyetegnek” nevezte az elkövetőt.
Később a Foxnak adott ritka interjújában azzal vádolta politikai ellenfeleit és a médiát, hogy "mérgező légkört szítottak”, ami a támadáshoz vezetett.
Ahogy arról korábban a Nap híre is beszámolt, Melania Trump nemrégiben megjelent memoárjában kijelentette, hogy abortuszpárti álláspontot képvisel, ami ellentétbe hozta őt a republikánus párton belüli abortuszellenes aktivistákkal - bár a megjegyzések az időzítésük miatt spekulációkra adtak okot, mivel férje a (z abortuszhoz való hozzáférést szövetségi szinten lehetővé tevő) Roe v. Wade ítélet megsemmisítése után nehezen kampányolt a kérdésben.
Az életrajzi könyvében írt a modellkarrierjéről, férje iránti csodálatáról és korábbi politikai nézeteltéréseikről, de úgy döntött, hogy e viták részleteit nem hozza nyilvánosságra.
Nyilvánosan kiállt azonban Trump mellett olyan ellentmondásos álláspontokban, mint amilyen a 2020-as elnökválasztás eredményének elfogadása körüli vita volt.
"Nem én vagyok az egyetlen, aki megkérdőjelezi az eredményeket” - írta könyvében. A 2021. január 6-i Capitoliumi zavargásokról azt írta, hogy "nem volt tudatában” annak, ami történt, mert a feladataival volt elfoglalva.
Korábbi sajtótitkára, Stephanie Grisham saját memoárjában azt írta, hogy Melania nem volt hajlandó kiadni egy, az erőszakot elítélő nyilatkozatot, ami Grisham-ot lemondásra késztette.
Egyes kommentátorok megkérdőjelezték, hogy egyáltalán élvezte-e a first lady szerepét. Egyik életrajzírója, a CNN egykori riportere, Kate Bennett azt állítja, hogy korai vonakodása ellenére igen, élvezte a munkát.
"Tetszett neki minden, a first lady szerepével és a Fehér Házban éléssel járó dolog” - mondta Bennett 2021-ben a People magazinnak. "Szerintem tényleg nagyon élvezte.”
Emlékirataiban Trump asszony azt írta, hogy "kötelességének érzi, hogy first ladyként jóra használja a szereppel járó platformot”.
Egy 1999-es interjúban pedig azt mondta, hogy ha akkori barátja, Trump valaha is indulna az elnökválasztáson, ő két korábbi first ladyt, Jacqueline Kennedyt és Betty Fordot tekintené példaképének, "nagyon hagyományosnak” nevezve az általuk vitt First Lady-szerepet.
Kennedy divatikon volt, aki elkötelezett volt a Fehér Ház hagyományainak megőrzése mellett, míg Ford úttörőként volt ismert, aki az abortusz és a nők jogaiért szállt harcba.
Miután Washingtonba költözött, Trump asszony elkezdte betölteni a feladatait first ladyként, például ebédek és állami vacsorák szervezését a világ vezetőinek. Emellett a Fehér Ház esztétikájára is összpontosított, kiterjedt felújításokat rendelt el, és felügyelte az ambiciózus karácsonyi dekorációkat (és egyszer titokban felvették, amint ez utóbbi feladat miatt panaszkodik).
Öltözködése a média érdeklődésének és vitáknak a tárgya volt, különösen azután, hogy 2018-ban egy migráns gyermekeket fogva tartó központba tett látogatása során egy "Tényleg nem érdekel, ugye?” feliratú kabátot láttak rajta.
Azt mondta, a kabát egy üzenet volt "az őt bíráló embereknek és a baloldali médiának”.
Trump asszony ismét tűz alá került, miután egykori barátja és főtanácsadója titokban felvételt készített róla. A felvételen hallható volt, amint csalódottságának adott hangot amiatt, hogy bírálják férje politikája miatt, amely szerint a migráns gyermekeket el kell választaniuk családjuktól.
Később elárulta, hogy ez az intézkedés váratlanul érte, és bizalmasan közölte Trumppal, hogy nem támogatja azt. A rendeletet az elnök 2018 júniusában, a viták tűzviharát követően végül ejtette.
Vigil professzor szerint az egyik legnagyobb kihívás, amellyel Trump asszony férje első hivatali idejében szembesült, az volt, hogy politikailag tapasztalatlan volt, valamint a munkatársak körében tapasztalható fluktuáció, akik ugyancsak tapasztalatlanok és időnként hűtlenek voltak.
Vigil professzor hozzátette, hogy Melania Trump ettől függetlenül csendesen tette a dolgát, és olyan ügyekért szállt harcba, mint a gyermekek jóléte az online zaklatás elleni Be Best kampányán keresztül.
Az opioidválság által érintett gyermekekért is kiállt, és azóta alapítványt indított, amely nevelőszülőknél élő gyermekek számára gyűjt oktatási alapokat.
Sokan arra számítanak, hogy ez a munka folytatódni fog, miután visszaköltözik Washingtonba, bár egyelőre nem világos, hogy teljes munkaidőben ott fog-e élni.
Vigil professzor szerint a first lady szerepe az évek során változott, és Melania "döntéseket fog hozni arról, hogy mennyire akar aktívan részt venni a nyilvánosságban”.
"És úgy gondolom, hogy ezt sokkal tudatosabban fogja tenni".
Kapcsolódó cikkek
- Most érkezett: nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki Netanjahu ellen A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu ellen.
- Rendkívüli hír érkezett az Újvidéki tragédiáról: megindultak a letartóztatások Letartóztattak csütörtökön tizenegy embert az újvidéki vasúti pályaudvaron történt, 15 ember halálát okozó november eleji tragédiával összefüggésben – közölte az újvidéki felsőügyészség.
- "Közegészségügyi válság kellős közepén vagyunk" - riadót fújtak a sok halálos baleset miatt Az Egyesült Államokban a halálos közúti balesetek száma drámaian magas, amit az NTSB (National Transportation Safety Board) közlekedésbiztonsági szervezet elnöke, Jennifer Homendy, egy növekvő közegészségügyi válságnak nevezett.
- Kemény dolgokat mondott Orbánról és Trumpról Rob Cole amerikai politikai tanácsadó Donald Trump kiütéses győzelmének okáról, a régi-új elnök várható intézkedéseiről, az orosz-ukrán háborúról, és a magyar-amerikai kapcsolatokról Robert Cole amerikai politikai szaktanácsadót, az egykori Fidesz-kampányguru Arthur J. Finkelstein tanítványát, a George Pataki Center elnökét kérdezte a Propeller.