A libanoni fegyvernyugvás után Joe Biden minden erejével igyekszik rávenni Netanjahut a gázai tűzszünetre
Joe Biden egyre erőteljesebben sürgeti Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, hogy a libanoni béketerv után szülessen meg a gázai megállapodás is.
Joe Biden elnök keddi telefonbeszélgetésük alkalmával azt mondta Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnöknek, hogy a libanoni tűzszüneti megállapodás nyélbe ütése után most már a túszok szabadon bocsátását garantáló gázai tűzszünetre kellene fókuszálni – mondta két amerikai tisztviselő az Axiosnak. A Hamász még mindig 101 túszt tart fogva a gázai övezetben, akik között 7 amerikai állampolgár is van. Az izraeli hírszerző szolgálatok szerint nagyjából a túszok fele lehet még életben.
Amerikai tisztségviselők szerint Joe Biden az elnöksége utolsó napjáig küzdeni fog a túszok szabadon bocsátásáért, még akkor is, ha végül Donald Trump aratja le a babérokat. „Joe Biden szerint kész őrültség lenne azt mondani a túszok családjainak, hogy várják ki a január huszadikát" – fogalmazott egy bennfentes a lapnak.
Két amerikai tisztviselő beszámolója szerint a két vezető közti beszélgetés mindössze néhány percig tartott, a témája pedig a libanoni megállapodás mellett az esetleges gázai tűzszüneti megállapodás és a túszok hazatérése volt. „Most van lehetőségünk a túszok kiszabadítására” – mondta Biden Netanjahunak, aki erre állítólag pozitívan felelt. Izraeli és amerikai tisztviselők szerint a libanoni tűzszüneti megállapodás a gázai fegyvernyugvás esélyeit is növeli, még akkor is, ha eddig nem teljesült a tűzszünet minden feltétele.
A libanoni tűzszüneti megállapodást követően szerdán a Hamász is kiadott egy közleményt, amelyben közölték, hogy hajlandóak együttműködni a gázai tűzszünet érdekében. Azt azonban most is leszögezték, hogy a megállapodás két feltétellel jöhet létre: a háborúnak véget kell vetni, az izraeli hadseregnek pedig ki kell vonulnia Gázából. Netanjahut azonban többen is azzal vádolják, köztük számos túsz családja, hogy a saját politikai túlélése érdekében szándékosan aláássa a fegyverszüneti megállapodást. A Biden-adminsiztráció nyilvánosan a Hamászt teszi felelőssé az egyezség elhúződásáért, zárt ajtók mögött azonban Netanjahut is hibáztatják.
Isaac Herzog izraeli elnök a két héttel ezelőtti washingtoni látogatása során felszólította Joe Bident, hogy működjön együtt Trumppal a béketerv kidolgozása érdekében. A választási győzelem után megejtett telefon során pedig ugyanezt közölte Donald Trumppal is, nyomatékosítva, hogy ez egy fontos és sürgős dolog.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Putyin rémisztő üzenetet küldött az egész világnak Oroszország minden rendelkezésére álló eszközt be fog vetni, ha Ukrajnának nukleáris fegyvere lesz - jelentette ki Vlagyimir Putyin csütörtökön Asztanában, a kazahsztáni állami látogatását és a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete (ODKB) csúcstalálkozóját követő csütörtöki sajtótájékoztatóján.
- Most jött: Izrael a tűzszünet kezdete után kezdett támadásba Dél-Libanonban Az izraeli légierő a Hezbollah síita mozgalom egyik feltételezett fegyverraktárát támadta Dél-Libanonban a tűzszünet hajnali hatályba lépése után - közölte csütörtökön a hadsereg (IDF) szóvivője.
- Amszterdam továbbra is tart az antiszemita támadásoktól: kitiltották az olasz szurkolókat a következő meccsről A városvezetés szerint egyszerűen túl nagy a kockázata annak, hogy a Lazio szurkolói tábora újabb erőszakba torkolló botrányt fog okozni a múltkori zavargások után - amelyekhez viszont sem a Lazio-szurkolóknak, sem más, szélsőjobbosnak nevezhető csoportnak nem volt semmi köze.
- Mégis mi történik Dél-Koreában? Először szükségállapotot hirdettek, majd pár órával később visszavonták azt Jun Szogjol dél-koreai elnök helyi idő szerint szerdán bejelentette, hogy vissza fogja vonni a néhány órája meghirdetett szükségállapotot, miután a parlament annak feloldására szavazott.