Veszélyesen gyorsan terjed a kaliforniai erdőtűz és mindent elpusztít, ami az útjába kerül
Több ezer embert utasítottak evakuálásra Kalifornia azon részén, ahol már második napja pusztít az erdőtűz.
A gyorsan terjedő erdőtüzet először szerdán kora reggel jelentették a Los Angelestől 40 mérföldre északnyugatra fekvő Moorpark közelében, és a heves széllökések tovább erősítették.
Gavin Newsom, Kalifornia kormányzója közleményben erősítette meg, hogy több mint 10 000 evakuálási parancsot adtak ki, 3500 otthont és egyéb építményt fenyeget, és szövetségi forrásokat biztosítottak a tűz elleni küzdelemhez - írja a BBC.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat közölte, hogy csütörtök estére várhatóan jelentősen mérséklődik a szél, de figyelmeztetett, hogy a magas tűzveszélyre vonatkozó feltételek egyelőre érvényben maradnak.
A videofelvételeken és képeken nagy füstfelhők emelkednek az égbe, és egész városrészeket borítanak be.
Dustin Gardner, Ventura megye tűzoltóparancsnoka szerdán azt mondta, hogy a tűz "veszélyesen gyorsan” halad, és mindent elpusztít, ami az útjába kerül.
"Égnek a bokrok, ég a fű, égnek a sövények, égnek a mezőgazdasági területek és égnek az építmények” - emelte ki.
A tűzoltók azt is megerősítették, hogy két ember füstmérgezést szenvedett, és szerdán kórházba szállították őket. A tűzoltók nem számoltak be jelentős sérülésekről.
Több dél-kaliforniai megye tisztviselői eközben arra szólították fel a lakosokat, hogy figyeljenek a gyorsan terjedő lángokra, áramkimaradásokra és kidőlt fákra.
Ventura városa szintén a közösségi médiában tette közzé, hogy arra kérte a lakosokat, korlátozzák a vízhasználatot, hogy a tűzoltóknak elegendő víz álljon rendelkezésre a tűz elleni küzdelemhez.
A CBS szerint Ventura megyében több mint 20 iskola is zárva lesz csütörtökön.
A tűz a Santa Ana szélvihar idején keletkezett, amely erős és száraz szeleket jelent, amelyeket néha ördögi szélnek is neveznek.
A mérések szerint szerdán Los Angeles megye egyes részein 70 és 80 mérföld/óra közötti széllökések voltak tapasztalhatók.
Az Associated Press szerint a tűz alig több mint öt óra alatt alig 1,2 négyzetkilométerről több mint 62 négyzetkilométerre nőtt.
Kalifornia erdőtüzekre hajlamos állam. Észak- és Közép-Kaliforniában 1996 és 2021 között ötszörösére nőtt a nyáron leégett területek nagysága az azt megelőző 24 éves időszakhoz képest, amit a tudósok az ember okozta klímaváltozásnak tulajdonítanak.
Nem minden erdőtűz hozható automatikusan közvetlenül összefüggésbe az éghajlatváltozással. A tudomány bonyolult, és az emberi tényezők, többek között az, hogy hogyan gazdálkodunk a földdel és az erdőkkel, szintén hozzájárulnak.
A tudósok szerint azonban az éghajlatváltozás valószínűbbé teszi az erdőtüzekhez vezető időjárási körülményeket, például a hőséget és az aszályt.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Most érkezett: nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki Netanjahu ellen A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu ellen.
- Rendkívüli hír érkezett az Újvidéki tragédiáról: megindultak a letartóztatások Letartóztattak csütörtökön tizenegy embert az újvidéki vasúti pályaudvaron történt, 15 ember halálát okozó november eleji tragédiával összefüggésben – közölte az újvidéki felsőügyészség.
- "Közegészségügyi válság kellős közepén vagyunk" - riadót fújtak a sok halálos baleset miatt Az Egyesült Államokban a halálos közúti balesetek száma drámaian magas, amit az NTSB (National Transportation Safety Board) közlekedésbiztonsági szervezet elnöke, Jennifer Homendy, egy növekvő közegészségügyi válságnak nevezett.
- Kemény dolgokat mondott Orbánról és Trumpról Rob Cole amerikai politikai tanácsadó Donald Trump kiütéses győzelmének okáról, a régi-új elnök várható intézkedéseiről, az orosz-ukrán háborúról, és a magyar-amerikai kapcsolatokról Robert Cole amerikai politikai szaktanácsadót, az egykori Fidesz-kampányguru Arthur J. Finkelstein tanítványát, a George Pataki Center elnökét kérdezte a Propeller.