A közvélemény-kutatások szerint a legtöbb európai – még a szélsőjobboldali szavazók is – annak örülnének jobban, ha Kamala Harris nyerné meg az elnökválasztást Donald Trumppal szemben. A valós győzelmében azonban csak kevesen reménykednek, legalábbis a felmérések szerint.
A legtöbb nyugat-európai – még a szélsőjobboldali szavazók is – azt szeretnék, ha Kamala Harris győzedelmeskedne az elnökválasztáson, a valóságban azonban evesen bíznak abban, hogy ez így is lesz. Emellett többen is úgy vélik, hogy erőszakra kell számítani abban az esetben, ha Donald Trumpot nem választják meg. A YouGov Eurotrack felmérése az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország, Olaszország, Spanyolország, Svédország és Dánia lakosságát vizsgálta. A felmérés pedig azt állapította meg, hogy minden országban Harris győzelmét preferálnák, kivéve Olaszországban. A dán szavazók 81 százaléka örülne Kamala Harris győzelmének, ugyanez az arány Németországban 71 százalék, Spanyolországban 65 százalék, Franciaországban 62 százalék és az Egyesült Királyságban 61 százalék volt.
Valószínűleg nem meglepő módon a demokrata jelöltet leginkább az európai baloldal és centrum szavazói támogatták. Kamala Harris 80-90 százalékos támogatottságra tett szert az olyan pártok támogatói körében, mint a német szociáldemokraták és zöldek, Emmanuel Macron szavazói Franciaországban, a szociáldemokraták Svédországban vagy a liberális demokraták az Egyesült Királyságban.
A felmérések szerint azonban Európában még azok is előnyben részesítették Kamala Harrist Trumppal szemben, akik inkább a jobbközép pártokra szavaztak: Dániában a Venstre szavazóinak 89 százaléka, Németországban a kereszténydemokrata (CDU/CSU) szavazók 78 százaléka, Spanyolországban a Néppárt szavazóinak 66 százalékaa, Nagy-Britanniában pedig a Konzervatív Párt szavazóinak 58 százaléka tette le a voksát Kamala mellett. Sőt, még a Nyugat-Európában népszerű szélsőjobboldali vagy populista pártok szavazóinak a jelentős része is azt mondta: Kamala Harris győzelmének örülne jobban – írja a Guardian.
Spanyolországban, az Egyesült Királyságban, Németországban és Olaszországban a szélsőjobboldali szavazók 54 százaléka választotta Donald Trumpot, míg a németországi Alternative for Germany szavazóinak 50 százaléka, az Olaszország Fivérei nevű pár szavazóinak pedig a 44 százaléka mondta azt, hogy örülne egy második Trump-ciklusnak. A svéd szélsőjobb szavazóinak azonban a 49 százaléka úgy nyilatkozott, hogy Harrist szeretné inkább látni a Fehér Házban, míg Trumpra csak 31 százalékuk mondta ugyanezt. A 2022-ben Marine Le Pen-re szavazóknak 46 százaléka nyilatkozott úgy, hogy Kamala Harrist választaná, míg Trumpot csak 31 százalékuk támogatta. A felmérések azonban arra is rávilágítottak, hogy bár a többség inkább Kamala Harris győzelmét jósolta, általánosságban mégis kevés bizodalmuk van ebben.
A megkérdezettek többsége szerint Kamala Harrisből közepes vagy jó elnök lenne, Donald Trumppal kapcsolatban azonban a többség úgy vélte, hogy inkább rossz elnök lenne belőle. Abban szintén nagyon sok helyen egyetértettek, hogy ha Trump elveszti a választásokat, szinte biztosan erőszakra lehet számítani.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Most érkezett: tovább emelkedett az újvidéki tragédia halálos áldozatainak száma Leszakadt az újvidéki vasútállomás szerkezetének egy része pénteken, tizenegy ember meghalt és mintegy harmincan megsérültek - közölte Ivica Dacic szerb belügyminiszter kora este.
- Nagy a baj: felcsaptak a lángok a szarvasi temetőnél A tűz péntek délután keletkezett.
- Döbbenetes tragédia Újvidéken: beszakadt egy vasútállomás egy része, többen szörnyethaltak Leszakadt egy újvidéki vasútállomás épületének a fejárati ajtaja feletti előtető.
- Őrületes botrány robbant ki Izraelben: letartóztatták Netanjahu szóvivőjét, aki titkos adatokat szivárogtatott ki A Sin Bet belbiztonsági szolgálat nyomozást indított, és letartóztatta Benjámin Netanjahu miniszterelnök egyik szóvivőjét, Eli Feldsteint, aki a gyanú szerint az izraeli hadsereg (IDF) birtokába került titkos dokumentumokat szivárogtatott ki külföldi lapoknak – jelentette a katonai rádió hétfőn.