Donald Trump súlyos állítást tett: a brit Munkáspárt beavatkozik az amerikai elnökválasztásba?
Donald Trump azzal vádolta meg az egyesült királyságbeli Munkáspártot, hogy beavatkoztak az amerikai elnökválasztás folyamatába.
Donald Trump jogi lépéseket tett az Egyesült Királysággal szemben, és "azonnali vizsgálatra" szólította fel a brit tisztviselőket, mert szerinte az ország kormánypártja egyértelműen beavatkozott a novemberi elnökválasztásba. Az Egyesült Államok Szövetségi Választási Bizottságának (FEC) küldött panaszában Trump kampányügyvédje Gary Lawkowski azzal vádolta meg az Egyesült Királyságot kormányzó Munkáspártot, hogy brit aktivistákat küld az amerikai csatatérállamokba Kamala Harris támogatásának az érdekében. "Annak érdekében, hogy megvédjük a demokráciánkat a súlyos külföldi befolyástól, elengedhetetlen, hogy a Szövetségi Választási Bizottság azonnal vizsgálja ki az ügyet" – olvasható a panaszban.
Bár az Egyesült Királyság munkáspárti miniszterelnöke, Keir Starmer határozottan elutasította a vádakat, az incidens feszültté teheti az Egyesült Államok és legközelebbi szövetségese közti kapcsolatokat, ha Trump nyeri meg a választást – vélekedtek az elemzők. A panasz felidézte Sofia Patelt is: a Munkáspárt tisztviselője egy azóta már törölt LinkedIn-bejegyzésében állítólag azt kérdezte, "valaki hajlandó lenne-e átugrani a szomszédba, hogy segítsenek megválasztani a barátaiknak az első női elnöküket". "Mutassuk meg ezeknek a jenkiknek, hogyan kell választásokat nyerni!" – írta a bejegyzésben az Al Jazeera beszámolója szerint.
Patel azt is közölte, hogy nagyjából 100 egykori és jelenlegi tisztviselő utazott az olyan ingadozó államokba, mint Észak-Karolina, Nevada, Pennsylvania és Virginia, emellett hozzátette, hogy "még mindig van tíz hely", a jelentkezőknek pedig biztosítani fogják a szállást. A FEC-nek küldött levél idézte a Washington Post jelentését is, amely szerint "a brit Munkáspárthoz kötődő aktivisták azzal kapcsolatban adtak tanácsokat Kamala Harrisnek, hogy hogyan lehet visszaszerezni a csalódott baloldali szavazókat".
A Telegraph arról számolt be, hogy "Morgan McSweeney, a miniszterelnök kabinetfőnöke és Matthew Doyle, kommunikációs igazgató is részt vettek a chicagói kongresszuson, és találkoztak Harris kampánycsapatával is" – írja a panasz. Az Egyesült Királyság miniszterelnöke úgy reagált a vádakra, hogy a párt tisztviselői "szabadidejükben" önkénteskednek Harrisnek, nem pedig a Munkáspárt nevében. Keir Starmer hozzátette, az önkéntesek már több korábbi választás során is részt vettek a folyamatban, nincs ebben semmi meglepő.
A hatályos törvények szerint ugyanis külföldi állampolgároknak tilos pénzzel vagy adománnyal támogatni bármelyik elnökjelöltet is. Külföldi állampolgárok abban az esetben vehetnek részt önkéntesként a kampányolásban, ha nem adnak és nem fogadnak el semmiféle juttatást, a Trump-kampány által benyújtott panasz szerint azonban számtalan bizonyíték támasztja alá, hogy a brit munkáspárti aktivisták pénzt kínáltak Kamala Harrisnek, aki el is fogadta. A brit miniszterelnök a vádak ellenére ragaszkodott hozzá, hogy jó kapcsolata van Donald Trumppal, ami a történtek fényében sem fog megváltozni.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Magyar Péter durván beszólt Orbán Viktornak: "minden cselekedetével, minden mondatával meggyalázza 1956 örökségét" Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke szerdán szintén megemlékezett az '56-os hősökről, a pártja rendezvényén pedig úgy fogalmazott, hogy akik most a hatalomban vannak, "szinte minden cselekedetükkel meggyalázzák 1956 örökségét", miközben a miniszterelnök, aki egykor az orosz csapatok kivonását követelte, mára teljesen eltávolodott azoktól az eszméktől, amelyekért a forradalom küzdött.
- Diddy gyermekei továbbra is egy emberként támogatják a borzalmas dolgokkal vádolt apjukat A bajba jutott Sean "Diddy” Combs gyermekei nyilvánosan támogatják apjukat, akiket egyre durvább dolgokkal vádolnak.
- Most kaptuk a hírt: brutális baleset történt Karcag mellett, teljes az útzár A baleset szerda délután történt.
- Donald Trump tényleg megúszhatja, hogy elítéljék New Yorkban? A New York-i ügyészek határozottan ellenzik Donald Trump megválasztott elnök azon törekvését, hogy megszüntessék a vele szembeni büntetőeljárást, de kifejezték hajlandóságukat arra, hogy várjanak az ítélethirdetéssel, amíg Donald Trump ki nem tölti közelgő elnöki ciklusát.