A demokraták a hírességek erejére támaszkodnak - de számítani fog ez a jövő heti elnökválasztáson?
Kamala Harris mellett ott áll Bruce Springsteen, Taylor Swift és Beyoncé. Donald Trump pedig Kid Rockra, Waka Flocka Flame-re és Hulk Hoganre támaszkodhat.
A 2024-es kampány utolsó hetében a demokraták érezhetően a sztárhatalom előnyére támaszkodnak, és hírességek sokaságát hívják fel Harris támogatására, hogy felélénkítsék a közönséget, és reményeik szerint az embereket az urnákhoz ösztönözzék.
A demokraták már régóta élvezik a hírességek előnyét, és ezt használják ki az elnökválasztási kampányok lezárására, amikor a figyelem és az energia kritikus fontosságú. Ez a fölény Trump felemelkedése során még tovább nőtt, egy olyan időszakban, amikor számos híresség, még apolitikus sztárok is megtörték a hallgatásukat, és felszólaltak a republikánus vezető ellen. Az előny gyakran zajos, tüzes eseményeket jelent a verseny utolsó napjaiban, de a történelem - nevezetesen Hillary Clinton 2016-os kampánya - rávilágít arra, hogy az ilyen eseményeken tapasztalható energia néha elfedheti a jelölttel kapcsolatos szélesebb körű problémákat - írja az AP News.
Alig néhány héttel a választás előtt, október 20-án Harris a Georgia állambeli Jonesboróban segítséget kapott a zenei legendától, Stevie Wondertől, aki Bob Marley "Redemption Song” című dalának előadásával hívta össze a templomba járókat. Napokkal később Atlantában Harris és Barack Obama korábbi elnök egy olyan gyűlésen jelent meg, amelyen Springsteen is fellépett, és beszédet mondott a híres filmrendező, Spike Lee és Samuel L. Jackson színész is. A kampány egy nappal később egy texasi gyűléssel folytatódott, ahol Willie Nelson lépett fel, majd Beyonce is beszédet mondott.
A minnesotai kormányzó, Tim Walz, Harris jelölttársa szintén profitált a hírességek támogatásából. James Taylor énekes-dalszerző a hónap elején Észak-Karolinában lépett fel a kormányzóval közös rendezvényeken. Walz pedig Harrisszel együtt hétfőn egy michigani rendezvényen beszélt, ahol Maggie Rogers énekes-dalszerző öt dalt adott elő a közönségnek.
"Harris miatt jöttem” - mondta Ashley Oberheide, egy környékbeli lakos, aki részt vett az Ann Arbor-i Burns Parkban tartott szabadtéri Harris-gyűlésen. "Tetszik, hogy zenei előadók állnak mögé, de én mindig Harrisért vagyok itt”. Rogers-t "hozzáadott bónusznak” nevezte.
Audrey Hudson, a Michigani Egyetem ápolóhallgatója, aki napokkal a gyűlés előtt szavazott először, úgy jellemezte részvételét, hogy "állampolgári kötelességemet teljesítettem, és egy olyan művészt láttam, akit szeretek”.
- mondta Hudson, aki hozzátette, hogy szerinte az olyan művészek, mint Rogers, jobban meg tudják érteni a fiatal szavazókat, és hatással lehetnek arra, hogyan szavaznak.
Az Ann Arborban élő 29 éves Rachel Lieberman elmondta, hogy a szülővárosában tartott gyűlés volt a harmadik Harris-rendezvénye, amelyen megjelent és hogy Rogers volt a "a pont az i-n”, amely szerinte segíteni fog a fiatalok szavazatainak megszerzésében.
"Szerintem ez mind része annak, hogy a fiatalabb generációkat mozgósítsuk a szavazásra” - fogalmazott Lieberman.
Harris és a demokraták nem csak a rendezvényeken való fellépésekre támaszkodnak. Miután Tony Hinchcliffe komikus, aki vasárnap Trump Madison Square Gardenben tartott nagygyűlésén beszélt, Puerto Ricót "az óceán közepén úszó szemétszigetnek” nevezte, a demokraták kampánya nyilvános támogatást kapott Bad Bunny rapper, valamint Jennifer Lopez és Ricky Martin énekesektől, akik a leghíresebb Puerto Ricó-i hírességek az Egyesült Államokban. Hármuknak együttesen több mint 300 millió követője van a különböző közösségi médiaplatformokon.
Számos esemény része Harris "When We Vote We Win” koncertsorozatának, amelynek célja, hogy a támogatókat arra ösztönözze, hogy a kulcsfontosságú területeken korán szavazzanak. Az elkövetkező napokban várhatóan még több ismert támogatója lesz.
Amikor szerdán Wisconsinban kampányol, a Madisonban tartott nagygyűlésén fellép majd Gracie Abrams, a Mumford & Sons, Remi Wolf és a The National együttesből ismert Matt Berninger és Aaron Dessner. Csütörtökön az arizonai nagygyűlésén a Los Tigres del Norte-ban, egy híres norteño együttes lép fel, amely eredetileg a mexikói Sinaloából származik. Végül pedig pénteken Harris Las Vegas-i gyűlésének élén a Maná, egy mexikói pop-rock zenekar áll, amely eredetileg a mexikói Guadalajarából származik, és Lopez is beszédet mond majd.
A 2020-as kampányban a koronavírus-járvány miatt a nagy kampányrendezvényeket ritkán szerveztek, különösen a demokrata oldalon. A hírességek inkább a közösségi médiában kampányoltak Joe Biden mellett, aki később le is győzte Trumpot.
Trump olyan hírességek támogatását élvezi, akik mély vonzerővel bírnak a szavazói törzsközönségéhez, mint Lee Greenwood énekes, Dr. Phil McGraw televíziós személyiség és olyan korábbi futballsztárok, mint Brett Favre, Antonio Brown és Le'Veon Bell. Jason Aldean countryénekes nemrégiben felszólalt egy Trump-gyűlésen Georgiában, Nick Bosa, a San Francisco 49ers sztár védőjátékosa pedig nemrégiben beugrott egy csapattársának a meccs utáni interjújába, hogy a kamerák előtt megmutassa a MAGA-sapkáját.
A hírességekre összpontosító eseményekre jellemző, hogy az arénákban zajló, lármás rendezvények gyakran derűs hangulatot és reménykedést váltanak ki a demokratákból az esélyeiket illetően. A stratégia azonban eltakarhatja a kampány problémáit: erre a tendenciára a korábbi demokrata jelölt, Hillary Clinton 2016-os sikertelen kampánya is rávilágított.
Clinton nyolc évvel ezelőtti kampányának utolsó hete a zenei ikonok és hírességek valóságos vörös szőnyege volt. A jelöltként tartott utolsó nagygyűlésén, egy fergeteges észak-karolinai rendezvényen Jon Bon Jovi és Lady Gaga volt a főszereplő. A Barack Obama akkor leköszönő elnökkel közös utolsó rendezvénye Springsteen fellépésével tetőzött a philadelphiai Independence Mallon. Kampányát Ohioban Jay Z és Beyonce fellépésével zárta Clevelandben. Néhány nappal korábban pedig a floridai Miami belvárosában lévő Bayfront Park Amphitheater-t töltötte meg Lopez szemkápráztató előadásával.
"Most hallottuk Jennifert a 'Let's Get Loud' című számot előadni. Nos, én azt mondom, hogy legyünk hangosan a szavazófülkében. Korán lehet szavazni. Ne várjanak még egy napot a szavazással” - kiáltott fel akkor Clinton.
A Clinton-kampány minden egyes csatatérállamból úgy távozott, hogy a rendezvényeken általa érzett energia győzelemre viheti őket.
Napokkal később azonban Clinton mégis elvesztette Észak-Karolinát, Pennsylvaniát, Ohiót és Floridát, és végül az akkori üzletembert, Trumpot választották elnökké.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Most érkezett: nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki Netanjahu ellen A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu ellen.
- Rendkívüli hír érkezett az Újvidéki tragédiáról: megindultak a letartóztatások Letartóztattak csütörtökön tizenegy embert az újvidéki vasúti pályaudvaron történt, 15 ember halálát okozó november eleji tragédiával összefüggésben – közölte az újvidéki felsőügyészség.
- "Közegészségügyi válság kellős közepén vagyunk" - riadót fújtak a sok halálos baleset miatt Az Egyesült Államokban a halálos közúti balesetek száma drámaian magas, amit az NTSB (National Transportation Safety Board) közlekedésbiztonsági szervezet elnöke, Jennifer Homendy, egy növekvő közegészségügyi válságnak nevezett.
- Kemény dolgokat mondott Orbánról és Trumpról Rob Cole amerikai politikai tanácsadó Donald Trump kiütéses győzelmének okáról, a régi-új elnök várható intézkedéseiről, az orosz-ukrán háborúról, és a magyar-amerikai kapcsolatokról Robert Cole amerikai politikai szaktanácsadót, az egykori Fidesz-kampányguru Arthur J. Finkelstein tanítványát, a George Pataki Center elnökét kérdezte a Propeller.