Hirdetés

A demokraták a hírességek erejére támaszkodnak - de számítani fog ez a jövő heti elnökválasztáson?

Horváth Fanni portré Horváth Fanni

Kamala Harris mellett ott áll Bruce Springsteen, Taylor Swift és Beyoncé. Donald Trump pedig Kid Rockra, Waka Flocka Flame-re és Hulk Hoganre támaszkodhat.

A 2024-es kampány utolsó hetében a demokraták érezhetően a sztárhatalom előnyére támaszkodnak, és hírességek sokaságát hívják fel Harris támogatására, hogy felélénkítsék a közönséget, és reményeik szerint az embereket az urnákhoz ösztönözzék.

A demokraták már régóta élvezik a hírességek előnyét, és ezt használják ki az elnökválasztási kampányok lezárására, amikor a figyelem és az energia kritikus fontosságú. Ez a fölény Trump felemelkedése során még tovább nőtt, egy olyan időszakban, amikor számos híresség, még apolitikus sztárok is megtörték a hallgatásukat, és felszólaltak a republikánus vezető ellen. Az előny gyakran zajos, tüzes eseményeket jelent a verseny utolsó napjaiban, de a történelem - nevezetesen Hillary Clinton 2016-os kampánya - rávilágít arra, hogy az ilyen eseményeken tapasztalható energia néha elfedheti a jelölttel kapcsolatos szélesebb körű problémákat - írja az AP News.

Alig néhány héttel a választás előtt, október 20-án Harris a Georgia állambeli Jonesboróban segítséget kapott a zenei legendától, Stevie Wondertől, aki Bob Marley "Redemption Song” című dalának előadásával hívta össze a templomba járókat. Napokkal később Atlantában Harris és Barack Obama korábbi elnök egy olyan gyűlésen jelent meg, amelyen Springsteen is fellépett, és beszédet mondott a híres filmrendező, Spike Lee és Samuel L. Jackson színész is. A kampány egy nappal később egy texasi gyűléssel folytatódott, ahol Willie Nelson lépett fel, majd Beyonce is beszédet mondott.

A minnesotai kormányzó, Tim Walz, Harris jelölttársa szintén profitált a hírességek támogatásából. James Taylor énekes-dalszerző a hónap elején Észak-Karolinában lépett fel a kormányzóval közös rendezvényeken. Walz pedig Harrisszel együtt hétfőn egy michigani rendezvényen beszélt, ahol Maggie Rogers énekes-dalszerző öt dalt adott elő a közönségnek.

"Harris miatt jöttem” - mondta Ashley Oberheide, egy környékbeli lakos, aki részt vett az Ann Arbor-i Burns Parkban tartott szabadtéri Harris-gyűlésen. "Tetszik, hogy zenei előadók állnak mögé, de én mindig Harrisért vagyok itt”. Rogers-t "hozzáadott bónusznak” nevezte.

Audrey Hudson, a Michigani Egyetem ápolóhallgatója, aki napokkal a gyűlés előtt szavazott először, úgy jellemezte részvételét, hogy "állampolgári kötelességemet teljesítettem, és egy olyan művészt láttam, akit szeretek”.

"Azért vagyok itt, hogy Kamalát és Walzot is támogassam, de Maggie Rogerst középiskolás korom óta imádom, akárcsak a zenéjét. Hatalmas hatással volt rám” 

- mondta Hudson, aki hozzátette, hogy szerinte az olyan művészek, mint Rogers, jobban meg tudják érteni a fiatal szavazókat, és hatással lehetnek arra, hogyan szavaznak.

Az Ann Arborban élő 29 éves Rachel Lieberman elmondta, hogy a szülővárosában tartott gyűlés volt a harmadik Harris-rendezvénye, amelyen megjelent és hogy Rogers volt a "a pont az i-n”, amely szerinte segíteni fog a fiatalok szavazatainak megszerzésében.

"Szerintem ez mind része annak, hogy a fiatalabb generációkat mozgósítsuk a szavazásra” - fogalmazott Lieberman.

Harris és a demokraták nem csak a rendezvényeken való fellépésekre támaszkodnak. Miután Tony Hinchcliffe komikus, aki vasárnap Trump Madison Square Gardenben tartott nagygyűlésén beszélt, Puerto Ricót "az óceán közepén úszó szemétszigetnek” nevezte, a demokraták kampánya nyilvános támogatást kapott Bad Bunny rapper, valamint Jennifer Lopez és Ricky Martin énekesektől, akik a leghíresebb Puerto Ricó-i hírességek az Egyesült Államokban. Hármuknak együttesen több mint 300 millió követője van a különböző közösségi médiaplatformokon.

Számos esemény része Harris "When We Vote We Win” koncertsorozatának, amelynek célja, hogy a támogatókat arra ösztönözze, hogy a kulcsfontosságú területeken korán szavazzanak. Az elkövetkező napokban várhatóan még több ismert támogatója lesz.

Amikor szerdán Wisconsinban kampányol, a Madisonban tartott nagygyűlésén fellép majd Gracie Abrams, a Mumford & Sons, Remi Wolf és a The National együttesből ismert Matt Berninger és Aaron Dessner. Csütörtökön az arizonai nagygyűlésén a Los Tigres del Norte-ban, egy híres norteño együttes lép fel, amely eredetileg a mexikói Sinaloából származik. Végül pedig pénteken Harris Las Vegas-i gyűlésének élén a Maná, egy mexikói pop-rock zenekar áll, amely eredetileg a mexikói Guadalajarából származik, és Lopez is beszédet mond majd.

A 2020-as kampányban a koronavírus-járvány miatt a nagy kampányrendezvényeket ritkán szerveztek, különösen a demokrata oldalon. A hírességek inkább a közösségi médiában kampányoltak Joe Biden mellett, aki később le is győzte Trumpot.

Trump olyan hírességek támogatását élvezi, akik mély vonzerővel bírnak a szavazói törzsközönségéhez, mint Lee Greenwood énekes, Dr. Phil McGraw televíziós személyiség és olyan korábbi futballsztárok, mint Brett Favre, Antonio Brown és Le'Veon Bell. Jason Aldean countryénekes nemrégiben felszólalt egy Trump-gyűlésen Georgiában, Nick Bosa, a San Francisco 49ers sztár védőjátékosa pedig nemrégiben beugrott egy csapattársának a meccs utáni interjújába, hogy a kamerák előtt megmutassa a MAGA-sapkáját.

A hírességekre összpontosító eseményekre jellemző, hogy az arénákban zajló, lármás rendezvények gyakran derűs hangulatot és reménykedést váltanak ki a demokratákból az esélyeiket illetően. A stratégia azonban eltakarhatja a kampány problémáit: erre a tendenciára a korábbi demokrata jelölt, Hillary Clinton 2016-os sikertelen kampánya is rávilágított.

Clinton nyolc évvel ezelőtti kampányának utolsó hete a zenei ikonok és hírességek valóságos vörös szőnyege volt. A jelöltként tartott utolsó nagygyűlésén, egy fergeteges észak-karolinai rendezvényen Jon Bon Jovi és Lady Gaga volt a főszereplő. A Barack Obama akkor leköszönő elnökkel közös utolsó rendezvénye Springsteen fellépésével tetőzött a philadelphiai Independence Mallon. Kampányát Ohioban Jay Z és Beyonce fellépésével zárta Clevelandben. Néhány nappal korábban pedig a floridai Miami belvárosában lévő Bayfront Park Amphitheater-t töltötte meg Lopez szemkápráztató előadásával.

"Most hallottuk Jennifert a 'Let's Get Loud' című számot előadni. Nos, én azt mondom, hogy legyünk hangosan a szavazófülkében. Korán lehet szavazni. Ne várjanak még egy napot a szavazással” - kiáltott fel akkor Clinton.

A Clinton-kampány minden egyes csatatérállamból úgy távozott, hogy a rendezvényeken általa érzett energia győzelemre viheti őket.

Napokkal később azonban Clinton mégis elvesztette Észak-Karolinát, Pennsylvaniát, Ohiót és Floridát, és végül az akkori üzletembert, Trumpot választották elnökké.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés