Durva szexuális zaklatási botrány robbant ki a dél-indiai Mollywood filmiparában. Bántalmazott, zaklatott és cserbenhagyó nők, cinikusan félrenéző vezetők és hatóságok.
A biztonságáért rettegő indiai színésznő, Sreelekha Mitra elmondása szerint székeket és egy kanapét lökött szállodai szobájának ajtajához, hogy távol tartson magától egy díjnyertes veterán rendezőt, akit azzal vádol, hogy szexuálisan zaklatta őt.
Mitra 15 évet várt, hogy beszéljen az esetről, amely egyike a Cannes-ban díjat nyert indiai malajálam nyelvű „Mollywood” filmipar sötét alvilágát leleplező eseteknek. (A malajálam nyelvet elsősorban a dél-indiai Kerala államban beszélik, a dravida nyelvcsalád tagja. Egyike India 22 hivatalos nyelvének. Körülbelül 37 millió ember beszéli. A malajálam nyelv használatos még India Laksadíva és Puduccseri uniós területein, valamint Tamilnádu és Karnátaka államok egyes részein, illetve világszerte az indiai diaszpórában - forrás.)
A nyilvánosságra hozatalt egy nagy vihart kavart kormányzati jelentés ösztönözte, amely a szexuális zaklatás széles körű elterjedtségét dokumentálta a világszerte egyre népszerűbb indiai filmiparban – egy olyan iparágban, amelyet a befolyásos és gazdag férfiak uralnak, akik úgy vélik, hogy egy színésznő, aki hajlandó csókolózni a képernyőn, a való életben is ugyanezt tenné.
„Egész éjjel nem tudtam aludni” – emlékszik vissza az említett esetre a ma 51 éves Mitra az AFP-nek.
Menekülés a rendező házából
Hivatkozás másolásaA történet azzal kezdődött, hogy Mitrát meghívták egy összejövetelre a rendező házába, ahol a nő elmondása szerint a férfi a szobájába csalta, hogy telefonon beszéljen egy operatőrrel.
„Elkezdett játszani a hajammal és a nyakammal... Tudtam, hogy ha akkor nem mondok semmit, akkor a keze a testem más részein fog mászkálni” - mesélte a 2009-es eseményekről, amikor 36 éves volt. A színésznő elhagyta a rendező házát és visszatért a szállodába. „A mozdulatai mögött álló szándékok elég világosak voltak számomra... Megkövültem.”
Az ő esete és közel egy tucat másik eset a MeToo-mozgalom indulásához hasonló számvetést váltott ki az iparágban, az indiai média szerint Mollywood legalább 10 prominens személyiségét vádolták meg különböző szexuális visszaélésekkel.
Mit kell tudni Mollywoodról?
Hivatkozás másolásaA keralai székhelyű Mollywood a kritikusok által elismert, erős és progresszív témájú filmjeiről ismert, amivel élesen különbözik a Mumbai-központú, hindi nyelvű Bollywood nagy költségvetésű táncos-zenés filmjeitől. Az iparág termékeny, évente akár 200 filmet is gyárt, amelyeket nemcsak Dél-India 37 millió malajálamul beszélő lakosa szeret, hanem szinkronizálva és streamelve egész Indiában - és külföldön – is sokan néznek.
Nemzetközi szinten Mollywood filmjei díjakat nyertek, köztük az 1999-es Marana Simhasanam („A halál trónja”) című szatíra, amely Cannes-ban elnyerte az Arany Kamera díjat. Az idei „Manjummel Boys” 29 millió dollárt hozott, ami minden idők legnagyobb bevételt hozó malajálam filmje, és az ötödik legsikeresebb Indiában ebben az évben.
„A legrosszabb gonoszság”
Hivatkozás másolásaAz augusztus 19-én közzétett iparági jelentés azonban bemutatta Mollywood másik arcát. Kiderül belőle, hogy a színésznők a szexuális zaklatás széles körben elterjedt „legrosszabb gonoszságával” szembesülnek.
A jelentést a Hema-bizottság tette közzé, amelynek élén egy volt legfelsőbb bírósági bíró áll, és amelyet azután hoztak létre, hogy egy vezető malajálam színésznő bejelentette, hogy 2017-ben szexuálisan zaklatták és Gopalakrishnan Padmanabhant, a Dileep művésznéven ismert neves malajálam színészt letartóztatták a támadás vádjával. Három hónapig volt börtönben, mielőtt óvadék ellenében szabadlábra helyezték. Az ügy ma is folyik.
A jelentés nyilvánosságra hozatala megnyitotta a vitát a nők elleni krónikus erőszak sokkal szélesebb körű problémájáról, és arra ösztönözte Mitrát és sorstársait, hogy először szólaljanak meg a nyilvánosság előtt az őket ért támadásokról. A jelentés szerint a szexuális erőszakról beszélni kívánó nőket az életüket és családjukat ért fenyegetésekkel hallgattatták el éveken keresztül.
A 36 éves Parvathy Thiruvothu díjnyertes színésznő a vizsgálatot „sorsfordítónak” és „történelmi pillanatnak” nevezte. „Volt ez az elképzelés, hogy az iparágban dolgozó nőknek hálásnak kell lenniük, amiért lehetőséget kaptak az őket alkalmazó férfiaktól” - mondta Thiruvothu, aki tagja a Women in Cinema Collective nevű kampánycsoportnak.
„Mindent megrenget”
Hivatkozás másolásaAz indiai filmművészetben történt visszaélésekkel kapcsolatos állítások nem új keletűek. Az első hullám 2018-ban érte el az országot, nem sokkal azután, hogy 2017-ben Hollywoodban elindult a MeToo mozgalom a hírhedt amerikai filmproducer és szexuális ragadozó, Harvey Weinstein kirobbanása után.
Thiruvothu szerint azonban a mostani fejlemények többet jelentenek, mint a „MeToo második hullámát”. „Ez mindent megrenget” - mondta az AFP-nek. „Ezek már nem egy egyéni panaszok többé. Arról a rendszerről szólnak, amely cserbenhagyja a nőket”.
A jelentés óta több ismert színész is szexuális zaklatással vádolta Mollywood befolyásos személyiségeit. A Malajálam Filmművészek Szövetségét feloszlatták, miután a vezetője „erkölcsi okokra” hivatkozva lemondott, és a szövetség több tagját megvádolták szexuális zaklatással.
Az 59 éves Ranjith Balakrishnan, az állami filmakadémia elnöke szintén távozott posztjáról. Kiderült, hogy ő volt az, akit Mitra szexuális zaklatással vádolt. Balakrishnani tagadja, hogy bármi rosszat tett volna. A rendőrség eljárást indított ellene szemérem elleni bűncselekmény miatt.
Mitra, aki a jelentés nyilvánosságra hozataláig csak „egy iparági kollégájaként” emlegette Balakrishnant, az AFP-nek azt mondta, hogy a férfi visszaélt a hatalmával.
Thiruvothu üzenetet intézett a filmiparban dolgozó minden olyan nőhöz, aki szexuális zaklatást élt át. „Képzett művész vagy... ne hallgass senkire, aki azt mondja neked, hogy keress másik munkát, ha ez ennyire nehéz neked. Ez a te iparágad, mint ahogy bárki másé is. Szólalj meg, hogy elfoglaljuk azt a teret, ami jogosan a miénk.”
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Dráma az iskolában: ételmérgezés kapott több tucat gyermek az ebédtől Romániában hetven gyermek és két felnőtt szorult orvosi ellátásra csütörtökön Mehedinti megyében, az iskolában kapott ebédtől lehettek rosszul.
- Sokkoló felvétel a Duna komáromi tetőzéséről, nincsenek szavak Brutális pusztítást végez az árvíz.
- Óriási a baj: összeomlott az elektromos autók piaca, brutálisan bezuhantak az eladások Jelentősen, az előző évihez képest 18,3 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új autók száma augusztusban az Európai Unióban és ezen belül nagymértékben visszaesett az elektromos autók részaránya az európai autóipari ágazat szakmai képviseleti szervezete, az ACEA csütörtöki jelentése szerint.
- Brutális a helyzet Ausztriában, bemondták, mennyi ideig fog tartani a károk helyrehozása Évekig fog tartani a jelenlegi áradások okozta károk helyreállítása Ausztriában - közölte csütörtökön Alsó-Ausztria tartomány kormányának elnöke.