Hirdetés

Ebben az országban tartóztathatják le Vlagyimir Putyint, veszélyben az orosz elnök

Morvay Péter portré Morvay Péter

Nagy bajban Putyin: a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsa alapján egy olyan országban foghatják el, ahová nagyon is el szeretne utazni.

Mint ismert, a hágai székhelyű ICC nemrég elfogatóparancsot adott ki az orosz elnök ellen. Sokan úgy gondolták, hogy ez a döntés csak jelképes hatású, mert Putyin úgysem utazna olyan országba, amely tagja a testületnek.

Az elfogatóparancsot ugyanis csak olyan országban lehet érvényesíteni, amely nem csak aláírója a a bíróság alapját képező Római Statútumnak, hanem ki is hirdette azt.

Magyarország például ez utóbbi feltételt nem teljesítette, aláírtuk ugyan a dokumentumot, de a parlament nem szavazott róla, ezért – mint Gulyás Gergely miniszter a kormányinfón egy kérdésre válaszolva elmondta – 

Budapesten biztosan nem tartóztatnák le Vlagyimir Putyint.

Vlagyimir Putyin nem utazhat szabadon, sok országban letartóztatnák
Vlagyimir Putyin nem utazhat szabadon, sok országban letartóztatnák Szergej Karpuhin, MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat

Az orosz elnök azonban a tervek szerint a nyáron Dél-Afrikába látogat, amely viszont olyan állam, amely köteles végrehajtani egy ilyen elfogatóparancsot.

Ha tehát Putyin augusztusban elutazik az afrikai országba, hogy részt vegyen a BRICS-országok - a Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát magában foglaló feltörekvő államok csoportja – csúcstalálkozóján, akkor a repülőtéren őrizetbe kellene venni.

Az ukrajnai háború kezdete óta azonban Dél-Afrika fenntartotta politikai kapcsolatait Oroszországgal. Cyril Ramaphosa elnök azt állította, hogy szerinte országa szerepet játszhat a béketárgyalásokban, ezért - mint mondta - Dél-Afrika egyike volt annak a 15 afrikai országnak, amely tartózkodott az orosz inváziót elítélő ENSZ-szavazáson.

Az elnöki szóvivő szerint Dél-Afrika még nem döntött az ügyben.

„Tisztában vagyunk a jogi kötelezettségünkkel"

- mondta Vincent Magwenya szóvivő, de hozzátette: 

„A csúcstalálkozóig továbbra is kapcsolatban maradunk a különböző érintettekkel".

Dél-Afrika a múltban már többször is megsértette a Nemzetközi Büntetőbírósággal kapcsolatos kötelezettségeit.

2016-ban az ICC bírái elítélték Dél-Afrikát, amiért nem tartóztatta le a körözés alatt álló szudáni elnököt, Omar al-Bashirt, amikor 2015-ben részt vett egy afrikai vezetői csúcstalálkozón.

Dmitrij Medvegyev, Oroszország korábbi elnöke és miniszterelnöke ugyanakkor kijelentette, hogy bármely ország, amely letartóztatja Putyint, hadat üzen Oroszországnak.

"Képzeljük el - világos, hogy ez egy olyan helyzet, amely soha nem fog bekövetkezni -, de mégis képzeljük el, hogy bekövetkezik" - mondta Medvegyev egy Telegramra feltöltött videóban.

"Egy atomhatalom vezetője megérkezik mondjuk Németország területére, és letartóztatják. Mi ez?

Hadüzenet az Orosz Föderáció ellen".

Medvegyev hozzátette: „Abban a pillanatban elindulnak a rakétáink a Bundestagra és a kancellári hivatalra”.

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés