A Klebsiella pneumoniae nevű baktérium több mint egy tucat országban megjelent már. A kórokozó potenciálisan a következő világjárványt okozhatja.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemrégiben kiadott egy jelentést, miszerint egy hipervirulens baktérium jelent meg az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban, valamint Algériában, Argentínában, Ausztráliában, Kanadában, Kambodzsában, Kínában, Indiában, Iránban, Japánban, Ománban, Pápua Új-Guineában, a Fülöp-szigeteken, Svájcban és Thaiföldön.
Ezek közül 12 ország - köztük az Egyesült Királyság - olyan specifikus törzset jelentett be, amely szuperbaktériummá vált és rezisztens minden kezelésére használt antibiotikummal szemben – írja a Pénzcentrum.
A WHO „magas kockázatú” kórokozónak nevezte a Klebsiella pneumoniae-t, ami bár évek óta ismert baktériumfajta, a hvKp-nek nevezett "hipervirulens" törzsét mégis egyre nagyobb aggodalommal figyelik. A lap kitért arra: a "hipervirulens" azt jelenti ebben az esetben, hogy még az egészséges embereket is képes súlyosan megbetegíteni.
És még tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a hvKp egyik altörzse (hvKp ST23) rezisztenssé vált a karbapenemekkel szemben. Ezek az "utolsó vonalbeli" antibiotikumok azokhoz tartoznak, amelyekhez akkor nyúlnak az orvosok, ha más gyógyszerek már hatástalanok. Mindez azt jelenti, hogy az orvosok tehetetlenek lehetnek, és csak abban reménykedhetnek majd, hogy a beteg szervezete önmaga képes lesz legyőzni a fertőzést.
Bár több mint egy tucat ország közölte a WHO-val hvKp-eseteket azonosítottak náluk is - 124 országból mindössze 43 válaszolt eddig -, így valószínűsíthető, hogy a betegség valódi elterjedtsége ennél jóval nagyobb lehet. A WHO ugyanakkor megjegyezte, hogy számos európai ország nem végez elegendő vizsgálatot ezen törzsek kimutatására, ezért fennáll a veszélye annak is, hogy ezek észrevétlenek maradnak.
„Ha nem vesszük komolyan ezt fenyegetést, akkor világszerte több ember halálát okozhatja akár az éghajlatváltozás maga! Az AMR már most évente mintegy 1,2 millió ember halálát okozza világszerte többet mint HIV vagy malária együttvéve” – figyelmeztetett Dame Sally Davies professzor, Anglia korábbi vezető orvosigazgatója.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Hatalmas áttörés: Elon Musk legújabb agyi chipjével a vakok visszanyerhetik a látásukat Elon Musk Neuralink nevű cége megkapta az "áttörést jelentő eszköz” státuszt egy olyan implantátumra, amelynek célja, hogy vak betegek visszanyerjék látásukat.
- Megvan a hosszú élet titka: döbbenetes, de így tényleg lassíthatod az öregedést Az utazás késleltetheti az öregedési folyamatot, és javíthatja a fizikai és mentális egészséget - derült ki a Journal of Travel Research című folyóiratban megjelent új tanulmányból, amelyet az ausztráliai Edith Cowan Egyetem (ECU) kutatói végezték el.
- Fáradt, fáj a feje és még lázas is? Lehet, hogy elkapta a Covid új variánsát Az XEC-variánst még júniusban azonosították a szekemberek és az előrejelzések szerint hamarosan domináns típussá válhat Európában.
- Előbb vagy utóbb mindenkibe ültetnek agyi chipet? Rengeteg tudós dolgozik azon, hogy olyan agy-számítógép interfészeket fejlesszenek, amelyek a memóriavesztéstől kezdve a beszédhibákon át a bénulásig mindenre alkalmazhatóak. Elon Musk, a Neuralink egyik alapítója pedig azt mondta, hogy a vállalatának hosszú távú cálja az, hogy "szuperképességeket adjon az embereknek." De vajon előfordulhat az, hogy a jövőben mindnyájan egy chippel a fejünkben éljünk?