Hirdetés

Súlyos veszélyben a magyarok: több százezren fogyaszthattak mérgező csapvizet

Nap Híre portré Nap Híre

Magyarországon az ivóvízminőség általában jónak mondható, de továbbra is vannak olyan települések, ahol komoly gondok adódnak a csapvíz minőségével. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) friss, tavalyi évre vonatkozó jelentése szerint az országban kilenc olyan település van, ahol magas az arzéntartalom. Emellett Budapestre és más nagyobb városokra is figyelmeztetnek, mivel az ólom szintje is problémát okozhat.

Az ivóvízminőségi adatok szerint a közüzemi ivóvízellátás országosan valamelyest romlott, hiszen a lakosság 95,5 százaléka számára érhető el víz a közműves rendszeren keresztül. Ez alacsonyabb, mint a 2021-es (99%) és 2022-es (99,7%) értékek - számol be az Index

A legfrissebb adatok alapján Bács-Kiskun vármegyében a legalacsonyabb a közműves ivóvízhálózatra kötött házak aránya, míg Budapesten és további hat vármegyében szinte teljes az ellátottság. Az NNGYK jelentése szerint mintegy kétszázezer ember vízellátása ismeretlen, ami további aggodalomra ad okot.

Az országos helyzetkép kedvező, az adatbázisba tavaly jelentett több mint 46 ezer vízminta eredménye alapján a legtöbb vízminőségi jellemző a vizsgálatok 99-100 százalékában megfelelő eredményt adott. Egyre több mélységi felszínalatti vízzel ellátott ivóvízellátó-rendszerben jelentkezik azonban peszticid probléma, köztük védettnek tudott nyersvizekben is - írja a lap. Tavaly 9 olyan település volt, ami arzén-, bór- vagy fluoridkifogáltsággal érintett.

Ezek azok a települések, amelyek a lista szerint a határértéknél nagyobb arzénértékkel bírtak:

Hivatkozás másolása
  • Ferencszállás (Csongrád-Csanád vármegye)
  • Földeák (Csongrád-Csanád vármegye)
  • Kiszombor (Csongrád-Csanád vármegye)
  • Kálrafalva (Csongrád-Csanád vármegye)
  • Makó (Csongrád-Csanád vármegye)
  • Makó-Rákos (Csongrád-Csanád vármegye)
  • Maroslele (Csongrád-Csanád vármegye)
  • Óföldeák (Csongrád-Csanád vármegye)
  • Székkutas (Csongrád-Csanád vármegye)

Az ólomkockázat szempontjából magas vagy nagyon magas kockázatúnak számít körülbelül 80 ezer lakóház és 455 ezer lakás. A becsült értintett lakosszám 746 ezer fő. A csapvíz ólomtartalma elsősorban az épületek, lakások belső hálózatából származik, amelynek cseréje tulajdonosi felelősségi körbe tartozik – olvasható a jelentésben.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés