Betöltés...
Névnap: Piroska
Rovatok
Nagyvilág

Az özönvízszerű esőtől az elszabadult futótűzig: Miért Kalifornia a katasztrófák kiindulópontja?

Horváth Fanni

Dél-Kalifornia kevesebb mint egy évvel ezelőtt víz alatt állt. Az özönvízszerű esőzése decemberben kezdődött, és február elején érte el a csúcspontját, amikor Los Angelesben közel egy láb magas eső esett. Ez volt a végzetes tél, amikor a viharok elárasztották az utakat, elsodorták az autókat és több száz sárcsuszamlást váltottak ki.

Hirdetés
tűzvész, tűz, kalifornia, los angeles, usa
Hirdetés

Dél-Kalifornia kevesebb mint egy évvel ezelőtt víz alatt állt. Az özönvízszerű esőzés decemberben kezdődött és február elején érte el a csúcspontját, amikor Los Angelesben közel egy láb magas eső esett. Ez volt a végzetes tél, amikor a viharok elárasztották az utakat, elsodorták az autókat és több száz sárcsuszamlást váltottak ki.

Az időjárás ingája a másik irányba fordult

Tavaly pusztító szárazság söpört végig Dél-Kalifornián, miután a térségben a történelem egyik legmelegebb nyara tombolt, és az esős évszak is csontszárazan kezdődött. A tavalyi tél özönvízszerű esőzései miatt a növényzetet megnőtt, ezek pedig táplálni kezdték a héten keletkezett erdőtüzeket. Ez kiegészülve a brutális lángviharokkal pedig megfékezhetetlenné tette a kialakult erdőtüzeket Los Angeles környékén – írja a CNN.

tűzvész, árvíz, áradás, Kalifornia

„Ha az eseményt megelőző hetekben és hónapokban jelentős vagy kiterjedt csapadékot kaptunk volna, akkor nem látnánk olyan mértékű pusztítást, mint amilyen most van a szemünk előtt”

– mondta Daniel Swain, a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem éghajlatkutatója.

Kalifornia egyedülállóan érzékeny az ember okozta éghajlatváltozás legrosszabb következményeire. Az állam mediterrán éghajlatát már most is a szélsőségek uralják; a nyarak csapadékmentesek, és a csapadék nagy része télen esik. Így az időjárási mintákban bekövetkező apró változások is bibliai áradások vagy tájpusztító aszályos időszakokba sodorhatják az államot.

A Nature című folyóiratban csütörtökön közzétett tanulmány szerint ezek a száraz, nedves és száraz időjárási viszonyok közötti masszív ingadozások – az úgynevezett „időjárási ostorcsapások” – egyre gyakoribbá válnak, ahogy a bolygó a fosszilis tüzelőanyagok szennyezése miatt felmelegszik, és ezek az ingadozások súlyosbítják az olyan veszélyek súlyosságát és esélyeit, mint az erdőtüzek és a hirtelen áradások.

A tavaly télen Kaliforniában pusztító viharok sorozata a növények növekedését túlhajtotta, ami Swain becslése szerint a régió átlagos növényzetének kétszeresét eredményezte. A rendkívüli esőzés és az azt követő szárazság nagyobb növényzetnek adott teret, ami megalapozta a Los Angeles-i tűzvész kialakulását.

A száraz növényzet lett a mostani tűzvész tüzelőanyaga

„Ez az ostorcsapásszerű sorozat Kaliforniában kétszeresen is megnövelte a tűzveszélyt: először is azáltal, hogy a tűzszezon előtti hónapokban jelentősen megnövekedett a gyúlékony füves és bozótos területek száma, majd az ezt követő extrém szárazság és meleg miatt kivételesen magas szintre szárította ki ezeket a növényeket” – mondta Swain, aki a csütörtöki tanulmány társszerzője.

los angeles, tűzvész, tűz, kalifornia

A csontszáraz időjárás és a bőséges tüzelőanyag elegendő a tűzvészek kiváltásához. Az e heti lángviharokat azonban egy szokatlanul erős Santa Ana szélvihar is felturbózta – ami pusztító hatással volt az amúgy is veszélyes „receptre”. A lángokat a 100 mérföld/órás széllökések házról házra sodorták, lehetetlenné téve a tűzoltók számára, hogy kézben tartsák a gyorsan mozgó pokoljárásokat.

Minél tovább tart a téli csapadék érkezése, annál hosszabb ideig van kitéve Kalifornia és mediterrán éghajlata a szélsőséges tűzveszélynek.

A kaliforniai tűzszezon történelmileg októberben szokott tetőzni, amikor a nyári hőség miatt hamuvá vált fű és bozót összetalálkozott a Santa Ana széllel, mielőtt a téli esőzések megérkeztek volna.

A Los Angeles-i lángvihar azonban a legújabb példa arra, hogy a felmelegedő világban már nincs tűzszezon.

„Az évnek ez az időszaka hagyományosan nem volt tűzszezon, de most megcáfolunk minden olyan elképzelést, hogy egyáltalán van ilyen szezon” – mondta kedden Gavin Newsom kaliforniai kormányzó. „Kalifornia államban egész évben tűzszezon van”.

tűzvész, tűz, kalifornia, los angeles, usa

Swain szerint ez volt a legszárazabb télkezdet a Dél-Kaliforniában, amit valaha is feljegyeztek, és a Nemzeti Ügynökségközi Tűzközpont előrejelzői arra figyelmeztetnek, hogy januárig fennmarad a „normálisnál nagyobb jelentős tűzveszély” kockázata. Ez azt is jelentheti, hogy a magasabban fekvő területeken korábban kezdődik a hagyományos tűzszezon – figyelmeztetett az ügynökség.

A heves lángok mindaddig lehetségesek maradnak, amíg a szélsőséges időjárás ingája vissza nem fordul a csapadékosra, és Kaliforniát nem éri el egy áztató téli eső. Az éghajlatváltozás miatt még nehezebb megjósolni, hogy ez mikor következik be.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek