Hirdetés

Több sebből vérzik a telefonok leadása az iskolákban: van, amire még a kormány sem gondolt

Nap Híre portré Nap Híre

Mint ismert, egy új rendelet alapján az idei tanévtől a diákok közel hatezer iskolában kötelesek leadni a telefonjaikat, ameddig az épületben tartózkodnak. Az egyik hazai biztosításközvetítő azonban fontos problémára hívta fel a figyelmet: nincs biztosítás az iskolákban a leadott mobiltelefonok védelmére és az intézményeknek a jövőben sem lesz sok esélyük felelősségbiztosítással fedezni a készülékek tárolása során bekövetkező károkat. Pedig vannak olyan telefonok, amelyek akár 500 vagy 700 ezer forintba is kerülhetnek.

Az Insura.hu biztossításközvetítő portál szerint a telefonok leadása jelentős pótlólagos felelősséget ró az oktatási intézményekre, hiszen ezentúl mindegyiküknek naponta sokszáz, akár 50-100 millió forint összértékű műszaki eszköz tárolásáról és őrzéséről kell gondoskodniuk úgy, hogy erre jelenleg sem a személyi, sem a műszaki feltételek nem állnak rendelkezésre. Az ezzel járó, folyamatosan fennálló kockázatokat az iskolák jelenleg nem tudják biztosítással fedezni, és ilyen lehetőségre jó eséllyel a belátható jövőben sem lesz módjuk – írják. 

Azok a biztosítások, amelyeket a készülék tulajdonosai tudnak megkötni a vásárláskor, csak az iskolában leadott készülékek sérülése esetén fizetnek, eltűnésük esetén nem. A diákok ugyanis önként átadják az eszközüket az iskolának, amely ezzel a felelősséget is átveszi tőlük a készülékért. Elméletileg az iskola köthetne kártérítési felelősségbiztosítást arra az esetre, ha az általa őrzött telefonok közül eltűnik egy vagy néhány, ám ezt a gyakorlatban szinte lehetetlen megvalósítani - közölte az atv.hu

Ha a tárolásra kijelölt helyről eltűnik egy mobiltelefon, egy biztosítói térítéshez elengedhetetlen annak bizonyítása, hogy valóban benne is volt, ami naponta átadási bizonylatok alkalmazását igényelné, amelynek minimális információként a készülék gyártási számát is tartalmaznia kellene

– magyarázza dr. Kozma Gábor, az Insura.hu vezérigazgatója. "Egyedül ez a tényező annyi pótlólagos adminisztrációs terhet jelentene, amelyet az iskolák nem képesek kezelni.”

Számolni kell azzal is, hogy lesz olyan diák, aki visszaél a nyilvántartási pontatlanságokkal. Már az első napokban kiderült, hogy vannak, akik régi, használaton kívüli készüléket adnak le jelenlegi mobiltelefonjuk helyett. Amennyiben ezzel párhuzamosan fennmarad a lehetősége annak, hogy a nyilvántartásban az új, értékesebb készülék adatait rögzítsék, az biztosítási szempontból kezelhetetlen helyzetet teremt.

A hirtelen bevezetett szabályozás az iskolákat igen különböző felkészültségi helyzetben találta. Ennek megfelelően nagyon eltérő gyakorlati megoldásokkal próbálkoznak az egyes intézmények: van, ahol lehetőség van a diákoknak a saját öltözőszekrényükben elzárni a mobiltelefont. Máshol az osztályteremben tartják az összegyűjtött készülékeket, és van olyan iskola is, ahol az összes diák készülékeit egy helyen, a gazdasági irodában tárolják. E jelentősen különböző megoldások alapvetően eltérő biztonsági feltételeket jelentenek, ami egy biztosító számára lehetetlenné teszi egységes felelősségbiztosítási termék kialakítását ennek a helyzetnek a kezelésére.

„A következő hónapok tapasztalatai meghatározók lesznek annak kiderítésében, hogy sikeresen kezelhetők-e az elméletben nagyon is látható problémák

– teszi hozzá az Insura.hu szakértője. "Ameddig ezen tapasztalatok nyomán nem alakul ki egy egységes, jól áttekinthető és megbízható rendszer, addig nem is számíthatunk arra, hogy az iskolák érdemi biztosítói támogatást kapjanak a telefonokkal kapcsolatos kockázatok kezelésében.”

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés