Hirdetés

Döbbenetes felfedezés: az állandó telefonozás növeli a szívbetegségek kockázatát?

Garai Kitti portré Garai Kitti

Egy új kínai kutatás összefüggést mutatott ki a mobiltelefon-használat és bizonyos szívbetegségek megnövekedett kockázata között, különösen dohányosok és cukorbetegek esetében. A tanulmány szerzői részben a rossz alvást, a stresszt és a neurózist okolják ezért az összefüggésért.

„A rossz alvási szokások és a gyenge mentális egészség károsan befolyásolhatják a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását a cirkadián ritmus megzavarása, az endokrin és anyagcsere-zavarok, valamint a fokozott gyulladás révén” – mondta Dr. Xianhui Qin, a tanulmány egyik társszerzője.

De mielőtt végleg kikapcsolnád a mobiltelefonodat, fontos tudni, hogy ez a tanulmány közel 20 évvel ezelőtti adatokon alapul.

A kutatók 444 000 középkorú felnőttet kérdeztek meg arról, hogy 2006 és 2010 között milyen gyakran használták a telefonjukat. A „rendszeres” mobiltelefon-használatot úgy definiálták, hogy hetente legalább egy hívást kezdeményeztek vagy fogadtak. A megkérdezettek 23%-a akkoriban hetente egy órát használta a telefonját - írja a New York Post. 

A résztvevőket körülbelül 12 éven keresztül követték nyomon, miközben a kutatók a stroke, a koszorúér-betegség, a pitvarfibrilláció és a szívelégtelenség előfordulását vizsgálták a kórházi és halálozási nyilvántartások alapján. Több mint 56 000 résztvevőnél alakult ki szív- és érrendszeri betegség. A rendszeres mobiltelefon-használók, különösen a dohányosok és a cukorbetegek esetében "jelentősen magasabb” kockázatot tapasztaltak.

A vizsgált esetek körülbelül 11,5%-át a stressz, 5,1%-át a rossz alvás és 2,3%-át a neurózis számlájára írták.

A tanulmány korlátait egy cikk is kiemelte, amely a kutatással együtt jelent meg szerdán a Canadian Journal of Cardiology című folyóiratban. „Tekintettel arra, hogy a tanulmány toborzási időszaka (2006 és 2010 között) a modern okostelefonok széles körű használata előtt történt, amelyeket ma már gyakrabban használnak más tevékenységekre (pl. szórakozás, szöveges üzenetküldés, e-mail, közösségi hálózatok), az eredmények általánosíthatósága és jelenlegi relevanciája alapos megfontolást igényel” - olvasható a Torontói Egyetem három kutatója által közösen írt cikkben. 

Dr. Varinder Singh, a Northwell Lenox Hill Kórház kardiológiai tanszékének vezetője, áttekintette a kutatást, és "érdekesnek" nevezte az eredményeket. "Fontos megérteni, hogy a rendszeres mobiltelefon-használat nem okoz szív- és érrendszeri betegségeket, de összefüggésben állhat kevésbé egészséges életmóddal, amely elősegíti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását, beleértve a pszichológiai és alvási tényezőket is” – mondta Singh, aki nem vett részt a kutatásban. 

A tanulmány szerzői egyébként a mobiltelefonok által kibocsátott rádiófrekvenciás elektromágneses mezők (RF-EMF) egészségügyi hatásaival kapcsolatban is aggodalmukat fejezték ki. 2011-ben az Egészségügyi Világszervezet Nemzetközi Rákkutatási Ügynöksége az RF-EMF-et lehetséges rákkeltő anyagként sorolta be, mivel korlátozott bizonyítékok álltak rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy növeli-e az agydaganat kockázatát. 

A WHO megbízásából a héten közzétett elemzés azonban nem talált kapcsolatot a mobiltelefonok sugárzása és az agyrák között, még azoknál az embereknél sem, akik állandóan telefonálnak. „Ez a szisztematikus felülvizsgálat az eddigi legerősebb bizonyítékot szolgáltatja arra, hogy a vezeték nélküli technológiákból származó rádióhullámok nem jelentenek veszélyt az emberi egészségre” - mondta Ken Karipidis, a felülvizsgálat egyik vezető szerzője.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés