A Szabad Európa egészen hajmeresztő fordulatról írt.
2025 elejétől a biztonságosabb belépés érdekében az Ügyfélkapu helyét átveszi az Ügyfélkapu+, ezentúl csak így tudnak bejelentkezni a magyar állampolgárok a rendszerbe. Azonban a Szabad Európa belső dokumentumokra hivatkozva azt állítja, hogy az Ügyfélkapu-rendszer teljes megszűnése várható hamarosan. A Miniszterelnöki Kabinetiroda is megszólalt az ügyben.
2025. január 16-tól megszűnik a hagyományos ügyfélkapus belépési mód, és a helyét az Ügyfélkapu+ kétfaktoros azonosítással működő verziója veszi át. Erre azért van szükség, mert az eredeti Ügyfélkapu nem felel meg a modern adatvédelmi követelményeknek, a kétfaktoros azonosítás pedig biztonságosabbá teszi a belépést, és a felhasználók adatai védettebbek lesznek a kibertámadásokkal szemben.
Ennek értelmében a megszokott felhasználónév és jelszó mellett egy második, időalapú egyszeri jelszóval (TOTP) is hitelesíteni kell a belépést – ehhez pedig egy hitelesítő alkalmazást is le kell tölteni az okostelefonra. (Ha valaki nem rendelkezik okostelefonnal vagy tablettel, a TOTP.APP webes hitelesítő alkalmazást is igénybe veheti.)
Azonban a Szabad Európa pénteken arról írt, hogy nemcsak az Ügyfélkapu, hanem az Ügyfélkapu+ is megszűnhet.
A lap információi szerint ugyanis néhány nappal ezelőtt egy nagy kormányzati szerv dolgozóit arra utasították, hogy töltsék le a Digitális Állampolgárság Program (DÁP) mobilalkalmazást, majd legkésőbb október 15-ig csináltassanak eSzemélyit, és regisztráljanak a kormányzati elektronikus rendszerbe. A lap értesülése szerint máshol is ez a helyzet, például a minisztériumokban is.
Arról is írnak, hogy az utasítás a digitális állampolgárságról szóló törvényre hivatkozik, amelyet az Országgyűlés még 2023-ban fogadott el. Eszerint a kormánytisztviselőknek már csak elektronikus formában kézbesíthető dokumentumok fogadására alkalmas tárhellyel kell rendelkezniük. Erre jelenleg az Ügyfélkapu alkalmas, amely minden magyar állampolgárnak lehetővé teszi az elektronikus ügyintézést. A kormánytisztviselők pedig az Ügyfélkapu+-szal is meg tudnak felelni a törvényi előírásoknak. A lap emiatt is értetlenül áll azelőtt, hogy a kormányban miért ragaszkodnak a DÁP-hoz.
Egy másik, birtokukba jutott belső dokumentumban értelmezést is fűznek az elrendelt intézkedéshez. Ebben az áll, hogy az Ügyfélkapuval jelenleg minden kormánytisztviselő teljesíti a törvényi kötelezettségeket, hogy rendelkezzen elektronikus tárhellyel. Ugyanakkor megjegyzik, hogy a tárhelyet hamarosan csak a DÁP-on keresztül fogják tudni elérni az érintettek, és aki ezt nem tölti le, már nem felel meg a törvényeknek. A Szabad Európa értelmezése szerint ez azt jelenti, hogy hamarosan az Ügyfélkapu+ is megszűnik, erről azonban korábban még senki nem beszélt.
A Miniszterelnöki Kabinetiroda az Indexnek azt írta, hogy nem adtak központi utasítást a kormánytisztviselőknek arra, hogy töltsék le az említett DÁP-alkalmazást, bár a Szabad Európa ezt nem is állította, ugyanis a lap azt írta, „az egyes szervezeti egységek, minisztériumok saját hatáskörben intézkednek”.
Arra azonban nem válaszolt a Miniszterelnöki Kabinetiroda, hogy az Ügyfélkapu 2025. januári megszűnését követően az Ügyfélkapu+ is megszűnik-e.
A digitális állampolgárság bevezetését 2022-ben jelentette be a kormány, 2023-ban pedig törvénybe iktatták. 2023 novemberében írtunk arról is, hogy Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter jelezte: pár éven belül jelentősen megváltozik az életünk, mert már nem kell magunknál tartanunk az igazolványainkat, elég lesz csak a mobiltelefonunk. Majd a Digitális Állampolgárság Programot (DÁP) részletezve elmondta, hogy többek között elektronikus fizetést, digitális postaládát, ügyintézést és aláírást is lehetővé tesz majd a mobilunkon elérhető DÁP-app. A DÁP célja, hogy létrejöjjön egy egységes digitális környezet, ami segíti az állampolgárok és a kormányzat különböző szervei között a kommunikációt.
Kapcsolódó cikkek
- Felfoghatatlan tragédia: rutinműtét után trombózist kapott a dúsgazdag magyar műgyűjtő, már nem tudták megmenteni az életét Nemes Marcell 1918-tól kezdve Münchenben élt, de 1930 októberében éppen Budapesten tartózkodott egy rutinműtét miatt. Az operáció után a dúsgazdag műgyűjtő trombózist kapott és az orvosok hiába küzdöttek, már nem lehetett megmenteni az életét. Nemes Marcell csupán 64 éves volt, amikor meghalt.
- Ledobta az atomot a Telekom: korlátlan mobilinternetet kapnak az ügyfelek öt napra A Telekom hatalmas bejelentést tett a karácsonyi kampányát bemutató eseményen: december 2. és 31. között a Telekom alkalmazásban elérhető Magenta Momentsen keresztül bármikor bekapcsolható öt napra szóló korlátlan adatforgalom.
- Óriási leépítés: több száz embert rúghattak ki Észak-Magyarország egyik legnagyobb gyárából Brutális leépítések történtek a tiszaújvárosi Jabilnél, az információk szerint 500 embert rúghattak ki a gyárból. A vállalat Észak-Magyarország egyik legnagyobb foglalkoztatója, és nem ez az első nagyobb elbocsátási hullám náluk.
- Szörnyű tragédia történt Magyarországon, egy idős nő az áldozat Egy idős nő meghalt, miután kigyulladt egy életvitelszerűen lakott présház a Komárom-Esztergom vármegyei Császáron - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szombaton az MTI-vel.