Bekövetkezett a katasztrófa Ukrajnában: uránlövedékek robbantak fel az orosz dróntámadásban?
Már több mint 7 millióan nézték meg azt a posztot, amely szerint Nyugat-Ukrajnában megugrott a radioaktív sugárzási szint, miután orosz támadás ért egy lőszerraktárt.
Maga a támadás ténye bizonyított: amint arról lapunk is beszámolt, május 13-án, szombaton hajnalban orosz dróncsapás során hatalmas robbanások történtek Hmelnyickijben.
A felvételek szerint a detonációk következtében gombafelhőhöz hasonló por- és tűzfelhő képződött.
Ukrán tisztviselők szerint legalább 21 civil megsérült a támadásban, amelynek célpontjai között „kritikus infrastruktúra” is volt.
Az orosz hadsereg azt állította, hogy egy lőszerraktárat és egy hangárt ért találat.
Szakértői becslések szerint az orosz-ukrán háború
eddigi legnagyobb robbanása történhetett Hmelinyckijben.
A feltételezések szerint a lőszerraktárban olyan "szegényített urániumot tartalmazó lövedékeket" tároltak, amelyeket Nagy Britannia szállított Ukrajnának.
Ukrán vélemények szerint – amelyeket a Newsweek tényfeltáró cikke ismertetett – azonban a célpont egy szovjet korabeli lőszerraktár volt, amely akár 30.000 tonna lőszert is tartalmazhatott, köztük olyan bombákat, amelyek még 1949-ből származnak.
A Newsweek nem tudta kizárni azt, hogy brit eredetű „szegényített urániumtartalmú” lövedékeket tárolták ott, de azt cáfolta, hogy emiatt megnövekedett volna a térségben a radioaktív sugárzás.
Az amerikai lap szerint a szegényített urán nem minősül nukleáris fegyvernek, mint azt korbban Putyin elnök állította.
Ez az anyag a nukleáris üzemanyaghoz és fegyverekhez használt dúsított urán előállításának mellékterméke, amely radioaktívak ugyan, de sokkal kevésbé, mint a dúsított urán, és nem képes nukleáris reakciót létrehozni.
Az ebből készült lőszereket különleges keménységük miatt többek között harckocsik páncélzatának az áttörésére használják nyugati hadseregek is.
– nyilatkozta a Newsweeknek David Hambling haditechnikai szakértő.
Hasonlóan vélekedik a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) is, szerintük is a szegényített urán elsősorban mérgező vegyi anyag, nem pedig sugárveszélyes.
A Newsweek megkereste a NAÜ-t a sugárzás ügyében, amely a következőket válaszolta:
„Ukrajna Állami Nukleáris Szabályozási Felügyelete ma arról tájékoztatta a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséget, hogy az elmúlt napokban nem mértek megemelkedett gammasugárzást az ország nyugati régióiban" - közölte a nemzetközi szervezet képviselője e-mailben.
Kapcsolódó cikkek
- Rémisztő üzenetet küldött Putyin a nyugati országoknak A fő üzenete Vlagyimir Putyin elnöknek az volt, hogy a nyugati országoknak az ukrajnai konfliktussal kapcsolatos meggondolatlan lépéseit Moszkva nem hagyhatja reagálás nélkül - jelentette ki pénteken újságíróknak Dmitrij Peszkov.
- "Magyarország a történelem jó oldalára állt" – Izrael is megszólalt Orbán Viktor pénteki interjúja után Orbán Viktor pénteken közölte, hogy meghívja Magyarországra az izraeli miniszterelnököt, miután az ICC nemzetközi elfogatóparancsot adott ki ellene tegnap.
- Pánik Izlandon: idén már hetedszerre tört ki ugyanaz a vulkán Szerda éjszaka kitört egy vulkán Izland fővárosának közelében, ami tavaly december óta a hetedik ilyen esemény volt a térségben.
- "Hiba volt normális politikusként kezelni" - Angela Merkel döbbenetes dolgokat árult el Trumpról Hamarosan megjelenik Angela Merkel Freedom című memoárja, amelyben a volt német kancellár arról is ír, hogyan ítéli meg Donald Trumpot, és mit gondolt róla akkor, amikor először elnökké választották.