A parfümöd használata rövid távon jó érzéssel tölthet el, de az orvosok figyelmeztetnek, hogy kedvenc illatod rejtett összetevője számos egészségügyi problémához vezethet, az inzulinrezisztenciától és a szív- és érrendszeri betegségektől kezdve a hormonális problémákig, amelyek a termékenységet is befolyásolhatják.
A ftalátok gyakori összetevők a kozmetikumokban; a parfümök mellett megtalálhatók a körömlakkokban, hajlakkokban, samponokban, tusfürdőkben, dezodorokban és kézmosószerekben is. A különböző típusú ftalátok különböző célokra szolgálnak. A dibutil-ftalát (DBP) rugalmasabbá teszi a műanyagokat, és a körömlakkokban is használják, hogy megakadályozza a repedést. A dimetil-ftalát (DMP) szintén növeli a rugalmasságot, és egyes hajspray-kben használják.
A FDA szerint sem a dibutil-ftalát (DBP), sem a dimetil-ftalát (DMP) nincs már széles körben használatban, azonban a dietil-ftalát (DEP) – amelyet parfümökben használnak az illatok összehangolására – továbbra is elterjedt. Szakértők szerint az egészségünk érdekében a legjobb, ha kerüljük ezt az összetevőt – írja a New York Post.
„Azt javaslom, hogy teljesen mellőzzük a hozzáadott illatanyagokat – legyen szó parfümökről, illatosított testápolókról, samponokról, sőt akár illatosított mosószerekről és izzadásgátlókról is” – mondta Andrea Gore, a Texasi Egyetem (Austin) farmakológia és toxikológia professzora.
Miért kellene az embereknek aggódniuk?
Több tanulmány is összefüggésbe hozta a ftalátokat különböző egészségügyi problémákkal, többek között a szívbetegségekkel, az elhízással, az inzulinrezisztenciával és a cukorbetegséggel. Egy 2020-as tanulmány a szervezetben lévő ftalátokat a serdülők ADHD-val kapcsolatos viselkedési problémákkal is összefüggésbe hozta, és a Cleveland Clinic jelentése szerint allergiához és asztmához is vezethet.
A szakértők azt is gondolják, hogy a ftalátok hormonális zavarokat okozhatnak. A korai kutatások alapján a ftalátok hatással lehetnek a termékenységre mindkét nem esetében, zavarhatják a szaporodószervek fejlődését, valamint problémákat okozhatnak a terhesség és a szülés során.
„A ftalátok endokrin diszruptorok, amelyek zavarhatják a hormonális és sejtfunkciókat a reproduktív rendszerben. A kutatások a magas ftalát-szintet a meddőség, a rossz spermaparaméterek, a rossz minőségű petesejtek és a vetélés fokozott kockázatával hozták összefüggésbe” – mondta Dr. Lora Shahine, a seattle-i PNWF reproduktív endokrinológusa.
A nők esetében figyelmeztetett, hogy a ftalátok a menstruáció zavarával, az ovulációs zavarokkal és az endometriózis fokozott kockázatával is összefüggésbe hozhatók. A Berkeley-i Kaliforniai Egyetem 2018-as kutatása szerint a kitettség a lányoknál a pubertáskor korábbi életkorba lépését is okozhatja.
Hasonló problémákat okozhat a férfiaknál is: egy 2002-es Harvard Egyetemi kutatás szerint a normál szintű ftalát-kitettségű férfiaknál fokozott DNS-károsodást figyeltek meg a spermiumokban.
Shahine, aki a „Baby or Bust” termékenységi podcast műsorvezetője, arra is felhívta a figyelmet, hogy a kutatások összefüggést mutattak a ftalátok és a vetélés, valamint az idő előtti szülés között. Sokat mondó az is, hogy a 2008-ban aláírt, a fogyasztói termékek biztonságát javító törvény tiltja a 0,1%-nál magasabb ftalát-tartalmú gyermektermékek használatát.
Tényleg annyi van a parfümben, hogy az már káros lehet?
Az FDA szerint nem – de néhány szakértő másképp gondolja. A kozmetikai összetevők felülvizsgálatával foglalkozó szakértői testület 2002-ben közzétett egy jelentést, amelyben azt állította, hogy a ftalátok biztonságosak a kozmetikai termékekben, és azt állította, hogy az kitettség szintje nem elég magas ahhoz, hogy káros legyen. Az előző évben a CDC kiadta saját jelentését, amely arra a következtetésre jutott, hogy nincs összefüggés a kozmetikai termékekben található ftalátok és az egészségügyi kockázatok között.
Shahine szerint azonban a vásárlóknak óvatosnak kell lenniük. „A ftalátokat használó cégek azt mondják, hogy ‘a méreg az adagban van’ és hogy ‘egy kis parfüm nem árthat’, de a probléma az, hogy az összes ftalát és más endokrin rendszert károsító anyag, például a BPA, a PFAS és a parabének felhalmozódása a napi kitettségben összeadódik” – magyarázta.
„Egy átlagos nő naponta 12 kozmetikai terméket használ (az Environmental Working Group szerint), plusz kémiailag kitett a mosószereknek, tisztítószereknek és egyéb termékeknek – de egyik cég sem követi a kitettség felhalmozódását idővel és az egyéni kockázatot. Nem tudjuk teljesen megszüntetni az endokrin rendszert zavaró anyagokkal való érintkezést, de csökkenthetjük a kockázatot, ha korlátozzuk a termékek (beleértve a parfümöt) számát” – tette hozzá.
Gore pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy az állatokkal kapcsolatos bizonyítékok eléggé meggyőzőek. „Ha egy vegyi anyagnak endokrin rendszert zavaró hatásai vannak állatokban, akkor rendkívül magas a valószínűsége, hogy ugyanez igaz az emberekre is” – mondta.
Mit kellene tennünk?
Még ha el is határoztad, hogy elkerülöd a ftalátokat, nehéz lehet kiszűrni azokat a termékeket, amelyek tartalmazzák őket, mivel nem szükséges feltüntetni őket az összetevőlistán. Az FDA nem szabályozza a kozmetikai termékek összetevőit, csak annyit mond, hogy a kozmetikumoknak „biztonságosnak kell lenniük a címkézett vagy szokásos használati körülmények között.”
Viszont vannak megoldások. Olyan adatbázisok, mint a Campaign for Safe Cosmetics és az EWG Skin Deep lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy kereséseket végezzenek az általuk használt termékekre, hogy megismerjék az összetevőkre vonatkozó aggályokat.
Shahine pedig azt ajánlja, hogy az emberek csökkentsék a használt termékeik számát. „Hasznos, ha csökkentjük a megvásárolt és használt illatszerek számát. Próbálja ki az illatmentes tisztítószereket, korlátozza a bedugható illatanyagokat és az illatgyertyákat, és amikor a termékek elfogynak, alaposan vizsgálja meg és gondolja át, hogy milyen helyettesítő terméket vásárol” – mondta, hozzátéve: „Nagy probléma, hogy a cégek az „illatanyagot” védjegytitokként tarthatják számon, és a ftalátokat gyakran használják a termék eltarthatósági idejének és illatának meghosszabbítására, ezért feltételezzük, hogy az illatanyag vagy parfüm mint összetevő egy terméken azt jelenti, hogy nagy valószínűséggel ftalátok is vannak benne.”
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!