Orbán Viktor egy karácsony előtti zártkörű rendezvényen árulta el a terveit a következő évtizedre. A zárt körben elhangzott beszéd összefoglalóját most Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója tette közzé.
A miniszterelnök úgy fogalmazott, az ország előtt álló legnagyobb stratégiai kihívás az, hogy kikerüljön a közepes fejlettségű országok köréből, és felzárkózzon a fejlett államokhoz. Nem kisebb célt fogalmazott meg a kormányfő, mint azt, hogy Magyarország regionális középhatalmi státuszt érjen el Közép-Európában belül.
Azt is kifejtette, hogy ha a hidegháború időszakához hasonló blokkosodás következik be, akkor a nemzetközi kapcsolatépítés és kereskedelem visszaeshet, Magyarország pedig eljelentéktelenedhet. A miniszterelnök szerint Magyarországnak ki kell maradnia a blokkosodásból.
A problémára az összekapcsolt gazdaságra épülő modell kínál megoldást. A kapcsolatok szétvágása helyett az összeköttetések fokozása az érdekünk, ez következik Magyarország történelméből, földrajzi helyzetéből és kulturális adottságaiból. Minden, ami ezzel ellentétes, számottevő problémát okoz nekünk. Ilyen a háború és a gazdasági szankciók is, mert járhatatlanná teszik a Kelet és a Nyugat közötti kereskedelmi útvonalakat.
Orbán Viktor ezeket sorolta az ország feladatai közé:
Hivatkozás másolása• El kell kerülni, hogy hazánk egy nagy nemzetközi blokk perifériája legyen.
• El kell kerülni, hogy a korábbi, spontán piaci folyamatokra alapuló szabadkereskedelmi modell anomáliái visszatérjenek.
• Meg kell oldani az ellátási láncok sérülékenységének az enyhítését.
• Ezzel együtt el kell érni, hogy Magyarország csatlakozzon a gazdaságilag fejlett országok köréhez.
• Fokozott állami szerepvállalás a fejlesztésekben,
• a befektetés- és vállalkozásösztönző adórendszer kialakítása
• a reálbérek emelkedése
• a magas hozzáadott értékű ágazatok meghatározó szerepe.
A tőkebeáramlást érintő konjunktúraérzékenység problémáját pedig úgy ellensúlyozznák, hogy nem külföldi cégek központjainak idetelepülését ösztönöznék, hanem olyan hazai vállalatok megerősödését, amelyek regionális szinten válnak meghatározó szereplővé, mint a Mol, az OTP Bank vagy a 4iG - idézte Orbán Balázs cikkét a Blikk.

A miniszterelnök szerint most jött el a történelmi pillanat ahhoz, hogy a magyar gazdaságot az összekapcsoltság segítségével új növekedési pályára állítsuk. Ehhez azonban ezt kell tenni:
Hivatkozás másolása• Tovább kell növelni a külföldi működőtőke-beruházást,
• az energetika terén minél több kapcsolatot szükséges kiépíteni a világ és a szűkebb régió nagy elosztópontjai¬val.
• A regionális együttműködéseket tovább kell erősíteni,
• régiós és globális szereplővé kell tenni a magyar bankszektort.
• A felsőoktatás már megkezdett átalakítását arra kell felhasználni, hogy elősegítse a tudástranszfert az ipari szereplők és a távoli kutatóközpontok között.
• A jelenleginél hangsúlyosabban szükséges jelen lennünk a nemzetközi térben, elsősorban a nyilvános diplomácia terén.
• Az iparágak szintjén pedig a klaszterek kiépítésére alkalmas hadiipar és az utóbbi évtizedekben felértékelődő infokommunikációs szektor mellett az összekapcsoltságra leginkább alkalmas élelmiszer-, gyógyszer- és járműipart érdemes megerősíteni.
Ez tehát a magyar stratégia, mely Orbán Viktor miniszterelnök zárt körben elhangzott és most nyilvánosságra hozott előadása szerint létezik és megvalósítása zajlik - írja a lap.
Kapcsolódó cikkek
- Most érkezett: nézzék, mi történt a forinttal reggelre Bár kissé gyengült a forint az euróval szemben, de még mindig tartja magát a 390-es szint alatt.
- Szárnyal a forint, ez az üzemanyagárakra is jó hatással lehet A holtankoljak.net szakértője szerint a jövő héten végre olcsóbb lehet az üzemanyag.
- Ilyen időjárás lesz a hétvégén: nem sok jóra számíthatunk Pénteken és szombaton havazásra számíthatunk, vasárnap azonban napos időszakok is jöhetnek, addigra megszűnik a csapadék.
- Eddig tartott a forint szárnyalása - nézzék mi történt Gyengült a forint csütörtök estére.