Hirdetés

Jön a katasztrófa, egyre több várost fenyeget a teljes összeomlás Európa egyik leggazdagabb országában

Virág Sára portré Virág Sára

Egy friss pénzügyi jelentés szerint Anglia, Skócia és Wales önkormányzatainak nagyjából 4,3 milliárd fontnyi, azaz 5,6 millió dollárnyi hiánnyal kell szembenézniük a következő néhány évben. Emiatt többen arra kényszerülhetnek, hogy jelentősen megnyírbálják az olyan létfontosságú szolgáltatásokat, mint például a szemétszállítás. 

Az Egyesült Királyság legnagyobb szakszervezete, az Unison arra hívta fel a figyelmet egy hétfői cikkében: ha nem lesz megoldás a 2025/26-os évre jelzett forráshiány pótlására, sürgősségi finanszírozás nélkül az önkormányzatok széles körben egyszerűen összeomolhatnak. Az elérhető pénzügyi adatok és az önkormányzatok saját bevallása alapján a költségvetésből hiányzó összeg a következő néhány évben 8,5 milliárd fontra (11,1 milliárd dollárra) emelkedhet. Az Egyesült Királyság nemrég megválasztott munkáspárti kormánya a jövő hónapban tervezte nyilvánosságra hozni a helyi önkormányzatok finanszírozási terveit, miután júliusban 22 milliárd fontnyi (29 milliárd dollár) hiányra bukkantak az ország pénzügyeiben.

Az Unison szerint több önkormányzat is arra kényszerülhet, hogy önkormányzati területeket vagy épületeket adjon el, illetve hogy szignifikánsan csökkentsék az olyan szolgáltatásaikat, mint a szemétszállítás, a nyilvános wc-k vagy a könyvtárak, mert máshogy nem tudnának a felszínen maradni anyagilag. 

Keir Starmer brit miniszterelnök múlt havi beszédében úgy fogalmazott, hogy a költségvetéssel kapcsolatos teendők fájdalmasak lesznek, utalva ezzel az adóemelésekre. "Nehéz döntéseket kell hoznunk" – fogalmazott. Nagy-Britannia számos helyi önkormányzata komoly anyagi gondokkal küzdött az elmúlt években, részben amiatt, mert a kormány jelentősen csökkentette a forrásokat a 2010-es években – írja a CNN. Az önkormányzatok a 2010-es év óta 9 százalékot veszítettek a kezdeti finanszírozásból. Ez lakosonként nagyjából 18 százalékos csökkenést jelent, mert a népesség közben nőtt. 

Birmingham, a második legnagyobb brit város két évvel ezelőtt gyakorlatilag csődöt jelentett és leállított minden szolgáltatást, kivéve a legalapvetőbbeket. Márciusban a városi tanács jóváhagyta a "történelem egyik legnagyobb önkormányzati megszorító csomagját", beleértve 600 munkahely megszüntetését, a szociális ellátások lefaragását és a szemétszedés visszavágását. Az Unison szerint 2018 óta nyolc önkormányzat jelezte, hogy csődbe mentek. 

"Az önkormányzatok a pénzügyi katasztrófa szélén állnak" – jegyezte meg Christina McAnea, az Unison főtitkára. "Számtalan alapvető szolgáltatás és létfontosságú munkahely van veszélyben, ami szörnyű következményekkel járna Nagy-Britannia közösségeire nézve. 14 évnyi könyörtelen megszorítás után a helyi társadalom szövete összetartó szövete veszélyben van" – tette hozzá. 

2010 és 2023 között az önkormányzatok mintegy 1243 ifjúsági központot és 1168 gyermekközpontot zárattak be – ezek olyan közösségi terek voltak, ahol a fiatalok és a családjuk ingyenes tevékenységeken vehetett részt, tanulás vagy szórakozás céljából. A nyilvános illemhelyek száma ugyanebben az időszakban 1629-el, az önkormányzati fenntartású könyvtárak száma pedig 1376-tal csökkent az Unison szerint. A további leépítesekkel kapcsolatban a szakszervezet úgy fogalmazott: 

Az angliai West Midlands-i Shropshire Tanács 540 munkahely beszántást tervezi. Az East Midlands-i Derbyshire Megyei Tanács 11 idősotthon bezárását javasolta, míg a délkelet-angliai Hampshire Megyei Tanács jövő márciustól megszüntetné a hajléktalan önkormányzati támogatását. Az Egyesült Királyság kormányszóvivője hétfőn úgy fogalmazott, szilárd alapok lefektetésével fogják rendbehozni az önkormányzatokat. 

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés