Hirdetés

Akkora a baj Olaszországban, hogy már Mussolini módszerét veszik elő az iskolákban

Virág Sára portré Virág Sára

Olaszország ismét bevezeti azt a gyakorlatot, amit még Mussolini talált ki, miszerint a tanulók már magatartásból is "megbukhatnak", és ha ez bekövetkezik, akkor abban az esetben is évet kell ismételniük, ha egyébként megfelelő az átlaguk. Az olaszok a tanárokkal szembeni egyre növekvő agresszió miatt nyúltak ehhez az eszközhöz. 

Olaszország visszaállította azt az intézkedést, amelynek célja a rosszul viselkedő tanulók megbüntetése. Erre azért volt szükség, mert a tanárok elleni agresszió növekedése egyre komolyabb aggodalmakat kelt az országban. A magatartásért adható osztályzatok gyakorlatát elsőként Benito Mussolini fasiszta kormánya vezetett be 1924-ben. Az intézkedés azonban most is része annak a törvényjavaslatnak, amelyet szerdán fogadott el a parlament; ennek értelmében már magatartásból is meg lehet majd buktatni a gyerekeket. 

Azok a diákok, akik nem érnek el egy meghatározott pontszámot magatartásból, megbuknak, és évet kell ismételniük, még abban az esetben is, ha a tanulmányi átlaguk egyébként megfelelő lenne. A magatartásra kapott jegyek pedig az érettségi eredményeket is nagyban befolyásolják. 

Giuseppe Valditara, Giorgia Meloni kormányának oktatási minisztere úgy fogalmazott: "A magatartásra kapott jegyek visszaállítják az egyéni felelősség fontosságát, az emberek emellett az emberek és más tulajdonának a tiszteletére tanítanak valamint helyreállítják a tanárok tekintélyét." Meloni korábban azt mondta, az intézkedés visszaállítja majd a tiszteletet az iskolákban – írja a Guardian. Emellett 500 és 10 ezer euró között kiszabható bírságokat is bevezettek arra az esetre, ha valaki a tanárokat vagy az iskola egyéb személyzetét bántalmazná. 

Az ANP, vagyis az olasz igazgatók szövetsége által elfogadott törvény arra a jelenségre reflektál, miszerint év eleje óta több mint 110 százalékkal nőtt a tanárok ellen elkövetett agresszív cselekmények száma a 2023-as évhez képest. A tanárokat sok esetben orvosi kezelésben is kellett részesíteni az attrocitások miatt, amelyekben a diákok mellett sokszor a szüleik is részt vettek. A tanárok és a diákok közötti konfliktusok egyik fő forrása az iskolai mobilhasználat. 

Antonello Giannelli, az ANP elnöke szerint az intézkedés egyértelmű előrelépés, a diákoknak ugyanis mindenképpen több felelősséget kellene vállani a tetteikért. Tommaso Martelli, az egyik országos diákszövetség vezetője szerint azonban az intézkedés csak egy "autoriter és büntető légkört" akar létrehozni. Az eredeti, Mussolini korából intézkedés az 1970-es évek közepéig volt érvényben, mígnem a sorozatos tiltakozások miatt eltörölték az általános iskolákban és a gimnáziumokban. Később több módosításon is átment, mielőtt 2000-ben minden iskolában eltörölték volna. 

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés