2040-re megreccsenhet a nyugdíjrendszer finanszírozása, miután az erre fordítandó kiadások több száz milliárd forinttal nőhetnek.
A várható élettartam nő, miközben egyre kevesebb gyerek születik. A népesség elöregedése egyre nagyobb terhet ró a nyugdíjrendszerre. A szakértők reformot sürgetnek, a Ratkó-unokák nyugdíjba vonulása ugyanis már 2040 körül megreccsentheti a finanszírozást.
"Körülbelül 200 ezerrel több nyugdíjasunk lesz 2037-től, miközben a járulékfizetői oldalon meg jelentős csökkenés várható" – fogalmazott Farkas András az ATV Híradónak.
A nyugdíjszakértő különféle reformjavaslatokat vetett fel. Ilyen például a járulékplafon bevezetése, a nők kedvezményes nyugdíjfeltételeinek szigorítása, a 13. havi nyugdíj összegének korlátozása vagy egységesítése, vagy éppen az egyéni nyugdíjszámlák bevezetése. Ha semmi nem történik, annak leginkább az 1973 után születettek ihatják meg a levét.
"Az eddigi 7-8-9% körül volt GDP-arányosan a nyugdíjkassza Magyarországon, ez föl fog menni 10-11-12%-ra a jövőben, és ezt az óriási, több száz milliárd forintos tételt minden évben pluszban elő kell majd állítani úgy, hogy erre a járulékbevételek nem lesznek elegendőek"
– részletezte Farkas András. A Nyugdíjas Parlament elnöke viszont úgy látja: a nyugdíjrendszer fenntartható. Karácsony Mihály szerint a csökkenő lakosságszámból nem következik a csökkenő elosztható javak nagysága, hiszen a GDP is nő.
"Azt gondoljuk, hogy az elkövetkezendő években a termelékenység növekedése, a versenyképesség növekedése jelentősen kompenzálhatja azt a negatív tendenciát, amely a népszaporulatban jelentkezik" – fogalmazott Karácsony Mihály. A legtöbb idős nem tart attól, hogy a nyugdíjrendszerre nehezedő nyomás hatással lehetne az ő ellátására. Mégis akad olyan, akiben van aggodalom.
Korábban a kormány már vállalta, hogy nyugdíjreformot hajt végre 2025 március végéig. Ez a feltétele, hogy lehívhassák az uniós források egy részét. Az ezt megelőző átfogó jelentésről azonban továbbra sincsenek információk. A Momentum parlamenti képviselője nemrég a Pénzügyminisztériumhoz fordult, de érdemi választ nem kapott. Tompos Márton szerint generációja már lemondott a nyugdíjról, egy reformmal részben őket kellene megnyugtatni.
"Persze, persze dolgozgatunk, de igazából tök mindegy, minek tervezzünk előre? Úgyse lesz nyugdíjunk. Ez egy borzasztó érzés, a stabilitásnak a teljes hiánya, és ez az amivel nem számol a kormány" – magyarázta Tompos Márton.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Kis híján halálra fagyott egy külföldi túrázó a Bükkben: egy polgármester mentette meg az életét Szombat hajnalban Felsőtárkánynál találtak rá egy eltévedt külföldi túrázóra, aki kis híján halálra fagyott. Az argentin férfire a település polgármestere, Juhász Attila Simon talált rá, amikor futni indult a feleségével és "help me” kiáltásokra lettek figyelmesek.
- Kiderült, milyen idő lesz a jövő héten, nem sok jóra számíthatunk A jövő hét elején napos és tartósan párás, ködös területek is előfordulhatnak, majd szerdától beborul az ég és ismét többfelé várható eső, zápor. A hét végén felhős időre kell számítani, helyenként vegyes halmazállapotú csapadékkal - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
- Hatalmas csapás a magyaroknak: drágulnak az autópálya-matrica árak és a büntetések December 1-jétől megvásárolhatók a 2025-ös autópálya-matricák. Jövőre ismét emelkednek mind az autópálya-matrica árak, mind a büntetések - közölte a Voxinfo Kft., a Nemzeti Mobilfizetési Zrt. hivatalos viszonteladó partnere vasárnap.
- Gyászol az ország: meghalt a legendás professzor Elhunyt Birkás Márta egyetemi tanár, a talajművelés és talajvédelem kiemelkedő szaktekintélye.