Hirdetés

Meryl Streep durván kifakadt: "a macskáknak nagyobb szabadságuk van, mint a nőknek"

Horváth Fanni portré Horváth Fanni

"A macskáknak nagyobb szabadságuk van, mint a nőknek Afganisztánban" - jelentette ki Meryl Streep hollywoodi színésznő, aki a nemzetközi közösséghez intézett felhívásában a tálibok elnyomásának megállítására szólított fel.

A színésznő az ENSZ Közgyűlésének alkalmából tartott beszédében rámutatott, hogy Afganisztánban még az állatoknak is több joguk van, miután a nőkre vonatkozó korlátozások megszigorodtak - írja a BBC.

Válaszul a tálibok szóvivője azt mondta, hogy "nagyra becsülik" a nőket, és "soha nem hasonlítanák őket a macskákhoz".

Streep megjegyzései azután hangzottak el, hogy a tálib kormány a múlt hónapban új "erkölcsi törvényeket" vezetett be az országban.

Ezek a szabályok többek között kimondják, hogy a nők hangja nem hallható többé nyilvánosan, és hogy nem nézhetnek közvetlenül olyan férfiakra, akikkel nem állnak vérségi vagy házassági kapcsolatban.

Az intézkedések azon korlátozások sorát gyarapítják, amelyeket a rezsim a hatalomba való három évvel ezelőtti visszatérése óta az afgán nőkre és lányokra kényszerített.

A nőknek teljesen el kell takarniuk arcukat és testüket, amikor elhagyják otthonukat. A nők és lányok nem mehetnek iskolákba, parkokba, tornatermekbe és sportklubokba. Korlátozások vonatkoznak arra, hogy milyen munkát végezhetnek.

"Ma Kabulban egy nőstény macskának több szabadsága van, mint egy nőnek. Egy macska kiülhet a háza elé, és érezheti a napfényt az arcán, üldözhet egy mókust a parkban" - mondta Streep hétfőn az afgán nők jogaira felhívó rendezvényen az ENSZ New York-i székházában.

"Egy mókusnak ma több joga van, mint egy lánynak Afganisztánban, mert a közparkokat a tálibok lezárták a nők és a lányok elől".

"Egy madár énekelhet Kabulban, de egy lány nem énekelhet nyilvánosan. Ez rendkívüli. Ez a természetjog elnyomása" - jelentette ki az Oscar-díjas színésznő. "Az, ahogyan ezt a kultúrát, ezt a társadalmat felforgatták, intő példa a világ többi része számára" - tette hozzá Streep, aki aki felszólította a világ vezetőit, hogy "állítsák meg az afgán nők és lányok lassú megfojtását".

Antonio Guterres ENSZ-főtitkár, aki ugyanezen az eseményen részt vett, azt mondta, hogy Afganisztán "soha nem fogja elfoglalni az őt megillető helyet a világ színpadán" képzett és foglalkoztatott nők nélkül.

Streep megjegyzéseire reagálva a tálibok szóvivője azt mondta, hogy "senki sem tagadhatja meg a nőktől azokat a jogokat, amelyeket az iszlám adott nekik".

"Nagyon tiszteljük őket anyai, testvéri, feleség szerepükben. Ők [a] család és a társadalom nélkülözhetetlen részei, de soha nem hasonlítjuk őket a macskákhoz" - mondta a BBC-nek Suhail Shaheen, a tálibok politikai irodájának vezetője.

Hozzátette, hogy jelenleg több százezer nő dolgozik különböző minisztériumokban és vállalkozóként.

A nyugati országok, élükön az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval, elítélték az új törvényeket, de a tálibok megvédték a rendeletet, mondván, hogy az összhangban van az iszlám saría törvényekkel.

A tálibok azt is elmondták, hogy megpróbálják megváltoztatni az oktatási rendszert, hogy jobban igazodjon az iszlám elvekhez, és többször megígérték, hogy amint ezeket a kérdéseket rendezik, a nőket újra felveszik és beengedik az iskolákba. Eddig azonban nem történt semmi előrelépés az ügyben.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés