Hirdetés

Megb**zottak, s**gbeb**zó - eldurvult két ismert magyar politikus üzengetése

Nap Híre portré Nap Híre

Fogalmazzunk úgy, szenvedélyes vita alakult ki két magyar politikus között, akik közül az egyik később Magyarország miniszterelnöke lett.

Idősebb Andrássy Gyula (1823–1890) a 19. századi magyar történelem egyik meghatározó politikusa, aki jelentős szerepet játszott a Habsburg Birodalom és Magyarország kapcsolatának alakításában. Nemesi származású volt, családja a magyar arisztokrácia kiemelkedő tagjaként volt ismert.

Andrássy Gyula 1848-49-ben az 1848-as forradalom és szabadságharc oldalán állt, azonban a szabadságharc leverése után emigrációba kényszerült. 1851-ben távollétében halálra ítélték, ám 1858-ban amnesztiát kapott, és visszatért Magyarországra, ahol fontos politikai szereplővé vált a kiegyezés folyamatában.

Andrássy Gyula egyik legjelentősebb tette a kiegyezéshez vezető út kikövezése volt, mely 1867-ben megszületett. Ezt követően, mint az Osztrák-Magyar Monarchia első magyar miniszterelnöke, nagy szerepe volt a dualista államszerkezet kialakításában és a két ország viszonyának szabályozásában. Miniszterelnöksége alatt elérte, hogy Magyarország nagyobb beleszólást kapjon saját ügyeibe, miközben a Habsburg-ház hatalmát is sikerült stabilizálnia. Diplomáciai érzékével sikeresen egyensúlyozott a magyar érdekek és a birodalmi politika között.

Későbbi karrierje során osztrák-magyar közös külügyminiszter lett, ahol továbbra is fontos szerepet játszott a Monarchia külpolitikai stratégiájában. Ő irányította például a berlini kongresszust 1878-ban, amely a Balkán helyzetének rendezésére szolgált, és ezzel meghatározó szereplője lett Európa politikai színpadának. Andrássy Gyula emlékét Magyarországon számos szobor és közterület őrzi, és nevét a történelemben az egyik legfontosabb magyar államférfiként tartják számon.

Gróf Andrássy Gyula
Gróf Andrássy Gyula

A Dívány jóvoltából most egy egészen más oldaláról ismerhettük meg gróf Andrássy Gyulát, aki az 1848-as forradalom előtti időben Dessewffy Emillel, a Konzervatív Párt vezetőjével került személyeskedő összetűzésbe, amit gúnyversek formájában osztottak meg a nyilvánossággal. Nézzük a későbbi magyar miniszterelnök költeményét, amelyek a Dívány által idézett Hermann Róbert történész szerint 1847-ben vagy 1848 legelején születtek. Andrássy műve:

Egy kis történet, mint jóslat. Dessewffy Emil barátomnak Andrássy

Egy olasz hajdanában 

Asszonyt akart gyakni. 

De midőn legbujábban 

kezdé a tempót rakni, 

A férj megérkeze éppen, 

S felvágván a nadrágot, 

Hátulról megtevé szépen, 

Mit ez elől tenni vágyott. 

De hogy megértsd soraim törekvését, 

Ím, itt adom azok értelmezését.

Az olasz, az ti vagytok, 

Átkozott pecsovicsok. 

Az asszony, melyet minden pecsovics hisz, hogy meghág, 

A szegény elhagyott Magyarország. 

A nadrág – a program, a tiétek, 

Melyet mi felvágtunk, higgyétek; 

A férj, barátim, leszünk – mi. 

A megb...szottak lesztek – ti.

Dessewffy Emil válasza pedig:

Nem irigylem s...ggb...szó dicsőségtek, 

Melyet élvezni ennyire égtek. 

Mi erre nem vágyunk éppen, 

Azért köszönjük is szépen 

Tőled e szép akaratot, 

Mely ily szép célra ragadott, 

De azt hidd el, ha ennyire áll f...szotok, 

S...ggünkre – múljon aggodalmatok. 

Erős hashajtókra gondunk leszen, 

Sikerük nektek járand egészen; 

S ha vágytok lenni s...ggünk b...szói, 

Hagyján, mi leszünk f...szotok lesz...rói. 

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés