Fogalmazzunk úgy, szenvedélyes vita alakult ki két magyar politikus között, akik közül az egyik később Magyarország miniszterelnöke lett.
Idősebb Andrássy Gyula (1823–1890) a 19. századi magyar történelem egyik meghatározó politikusa, aki jelentős szerepet játszott a Habsburg Birodalom és Magyarország kapcsolatának alakításában. Nemesi származású volt, családja a magyar arisztokrácia kiemelkedő tagjaként volt ismert.
Andrássy Gyula 1848-49-ben az 1848-as forradalom és szabadságharc oldalán állt, azonban a szabadságharc leverése után emigrációba kényszerült. 1851-ben távollétében halálra ítélték, ám 1858-ban amnesztiát kapott, és visszatért Magyarországra, ahol fontos politikai szereplővé vált a kiegyezés folyamatában.
Andrássy Gyula egyik legjelentősebb tette a kiegyezéshez vezető út kikövezése volt, mely 1867-ben megszületett. Ezt követően, mint az Osztrák-Magyar Monarchia első magyar miniszterelnöke, nagy szerepe volt a dualista államszerkezet kialakításában és a két ország viszonyának szabályozásában. Miniszterelnöksége alatt elérte, hogy Magyarország nagyobb beleszólást kapjon saját ügyeibe, miközben a Habsburg-ház hatalmát is sikerült stabilizálnia. Diplomáciai érzékével sikeresen egyensúlyozott a magyar érdekek és a birodalmi politika között.
Későbbi karrierje során osztrák-magyar közös külügyminiszter lett, ahol továbbra is fontos szerepet játszott a Monarchia külpolitikai stratégiájában. Ő irányította például a berlini kongresszust 1878-ban, amely a Balkán helyzetének rendezésére szolgált, és ezzel meghatározó szereplője lett Európa politikai színpadának. Andrássy Gyula emlékét Magyarországon számos szobor és közterület őrzi, és nevét a történelemben az egyik legfontosabb magyar államférfiként tartják számon.
A Dívány jóvoltából most egy egészen más oldaláról ismerhettük meg gróf Andrássy Gyulát, aki az 1848-as forradalom előtti időben Dessewffy Emillel, a Konzervatív Párt vezetőjével került személyeskedő összetűzésbe, amit gúnyversek formájában osztottak meg a nyilvánossággal. Nézzük a későbbi magyar miniszterelnök költeményét, amelyek a Dívány által idézett Hermann Róbert történész szerint 1847-ben vagy 1848 legelején születtek. Andrássy műve:
Egy kis történet, mint jóslat. Dessewffy Emil barátomnak Andrássy
Egy olasz hajdanában
Asszonyt akart gyakni.
De midőn legbujábban
kezdé a tempót rakni,
A férj megérkeze éppen,
S felvágván a nadrágot,
Hátulról megtevé szépen,
Mit ez elől tenni vágyott.
-
De hogy megértsd soraim törekvését,
Ím, itt adom azok értelmezését.
Az olasz, az ti vagytok,
Átkozott pecsovicsok.
Az asszony, melyet minden pecsovics hisz, hogy meghág,
A szegény elhagyott Magyarország.
A nadrág – a program, a tiétek,
Melyet mi felvágtunk, higgyétek;
A férj, barátim, leszünk – mi.
A megb...szottak lesztek – ti.
Dessewffy Emil válasza pedig:
Nem irigylem s...ggb...szó dicsőségtek,
Melyet élvezni ennyire égtek.
Mi erre nem vágyunk éppen,
Azért köszönjük is szépen
Tőled e szép akaratot,
Mely ily szép célra ragadott,
De azt hidd el, ha ennyire áll f...szotok,
S...ggünkre – múljon aggodalmatok.
Erős hashajtókra gondunk leszen,
Sikerük nektek járand egészen;
S ha vágytok lenni s...ggünk b...szói,
Hagyján, mi leszünk f...szotok lesz...rói.
Kapcsolódó cikkek
- Tragédia Miskolcon, rohantak a mentők egy kirándulóhoz Sérült kirándulón segítettek a tűzoltók Miskolcon.
- Elképesztő felvétel: forgalommal szemben vágtatott egy csapat ló az az M5-ösön Öt elszabadult ló vette birtokba az M5-ös autópálya Budapestről kifelé vezető szakaszát. Az állatok nemcsak a forgalmat akadályozták, de jelentős veszélyt is jelentettek a sztrádán. Végül egy kamionos volt az, aki megakadályozta, hogy baleset történjen.
- Ilyet is ritkán látni: visszatáncolt a kormány egy korábbi bejelentéstől, akkora volt az elégedetlenség Pénteken derült ki, hogy egy törvényjavaslat-tervezet szerint a kormány szigorítana az idősek ingyenes fogászati ellátásának rendszerén. Azonban a családügyi szervek és az Idősek Tanácsának érvei után úgy döntött a Kulturális és Innovációs Minisztériumhoz (KIM), hogy mégsem vezetik be a korhatáremelést.
- Ezt a szabályt rengetegen nem ismerik, pedig a megszegése durva büntetéssel járhat Szabálysértésnek minősül és akár 65 ezer forint bírság vagy elzárás is járhat annak, aki a szemetesekből vagy az utcáról összegyűjtött visszaváltható palackokat dobja be a gyűjtőkbe.