Alkalmatlannak ítélték rá, hogy fegyvert birtokoljon vagy lőszert kezeljen, és még a maine-i nemzeti gárda is komoly figyelmeztetést adott ki Robert Carddal szemben.
Már három hónappal a tragédia előtt az amerikai hadsereg kijelentette, hogy nem szabad fegyvert adni Robert Card tartalékos kezébe - írja a BBC. A férfi múlt szerdán a Maine államban lévő Lewiston városában tömeges lövöldözésbe kezdett, 18 embert lőtt agyon. Menekülése során öngyilkosságot követett el.
Most kiderült, hogy júliusban a hadsereg azt mondta róla, hogy a “jóléte miatti aggodalmak miatt nem bevethető”. Card 14 napot töltött egy pszichiátriai egészségügyi intézményben, mielőtt kiengedték.
Egy maine-i lőfegyverbolt tulajdonosa, Rick LaChapelle a New York Times-nak és az ABC News-nak elmondta, a 40 éves gyanúsított augusztus 5-én lépett be az üzletébe, hogy átlvegye az interneten vásárolt hangtompítóját. Viszont a vásárlás során ki kellett töltenie egy űrlapot, amiben rákérdeztek arra is, kezelték-e valaha pszichiátriai intézményben. Miután a férfi erre igennel felelt, a bolt munkatársai közölték Carddal, hogy nem jogosult a hangtompító megvásárlására.
A férfit azért kezelték júliusban, mert hangokat és fenyegetéseket hallott, hogy lövöldöznek.
Ugyanebben a hónapban döntött úgy a hadsereg, hogy Card "nem bevethető a jóléte miatti aggodalmak miatt" - mondta Ruth Castro alezredes, a hadsereg szóvivője hétfő este. Cardot a hadsereg arra is alkalmatlannak ítélte, hogy fegyvert birtokoljon vagy lőszert kezeljen. Castro alezredes elmondta, hogy a Hadsereg Tartalék Parancsnoksága "többször is megpróbált" kapcsolatba lépni Carddal.
Joel Merry Sagadahoc megyei seriff hétfő esti nyilatkozatában elmondta, hogy májusban Card családtagjai keresték meg irodáját, akik aggódtak a mentális egészsége és a fegyverekhez való hozzáférés miatt.
Úgy tudni, a maine-i nemzeti gárda még szeptemberben figyelmeztetést adott ki Carddal kapcsolatban, mondván, hogy attól tartanak, hogy "tömeges lövöldözést fog elkövetni”.
A figyelmeztetés egy másik incidens után érkezett, amikor Card állítólag ököllel megütötte barátját - egy katonatársát - vita közben, és megfenyegette az amerikai hadsereg Maine állambeli Saco-i bázisát.
Az eset nagy vitát váltott ki, ugyanis Maine államban 2019-ben fogadták el a “yellow flag” (sárga zászló) törvényt, ami alapján több lépésből áll az az intézkedés, amelynek a végén a hatóságok elvehetik valakitől a fegyvereit, akiről úgy ítélik meg, hogy veszélyt jelent önmagára vagy másokra. Ezt a jogszabályt a “red flag” (vörös zászló) törvény enyhébb változatának tekintik, amely kevesebb eljárási lépést tartalmaz annak érdekében, hogy a bíróság elrendelje valakitől a lőfegyver ideiglenes elvételét.
Kapcsolódó cikkek
- (18+) Horror Mexikóban: lefejezett holttesteket találtak egy út szélén Öt lefejezett holttestet találtak zsákokban egy út szélén a nyugat-mexikói Jalisco államban - közölték vasárnap a helyi hatóságok.
- Donald Trump megkongatta a vészharangot: hónapokon belül kitörthet a harmadik világháború Donald Trump szerint négy hónapon belül kitörhet a harmadik világháború.
- Súlyos csapást mért a Hezbollah Izraelre, négy katona meghalt Vasárnap este dróncsapás ért egy izraeli katonai támaszpontot az Izrael észak-középső részén fekvő Binjamina közelében. A támadásban négy IDF-katona meghalt és 58 másik megsebesült.
- Donald Trump élete nagy veszélyben van: Újabb merénylet készült ellene Töltött fegyver birtoklása miatt tartóztattak le egy férfit Donald Trump republikánus elnökjelölt kaliforniai választási gyűlésének közelében szombaton - jelentették be a kaliforniai hatóságok vasárnap.