Az idei tél eddigi leghidegebb szakasza jöhet: a jövő hét elején számottevő talajfagy is kialakulhat, és a hideg a növényeket is nyugalomra inti - írta az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtökön közölt agrometeorológiai elemzésében.

A honlapjukon megjelent összefoglaló szerint a januárt jellemző nyugati, délnyugati áramlás, amely tartósan enyhe és esős időt okozott, az elmúlt egy hét során már északnyugatira fordult, aminek nyomán jóval kevesebb lett a csapadék és átlag körül alakult a hőmérséklet.
Hozzátették: a leghidegebb reggel hétfőre alakult ki, ekkor mínusz 1 és mínusz 9 Celsius-fok közé hűlt le a levegő. Az elmúlt 30 nap átlaghőmérséklete 3-6 fokkal haladta meg a szokásos értéket. Eddig a télen számottevő talajfagy nem alakult ki, néhány kevésbé felhős éjszakán tudott megfagyni a talaj fölső néhány centiméteres rétege.
Emlékeztettek rá: a tartósan enyhe idő nem tett jót a növényeknek, megzavarta a vegetációs ciklusukat, ráadásul hideg hiányában a kártevők és kórokozók sem ritkultak. A túl enyhe idő különösen a gyümölcsfákra veszélyes: ha túl korán véget ér a mélynyugalmi állapotuk, később érzékennyé válnak a fagyokra. A mogyoró virágzása már az északkeleti országrészben is tart.
Azt írták, a folytatásban erős lehűlés érkezik, szombattól sarkvidéki eredetű légtömeg kezdi elárasztani nagy sebességgel, viharossá fokozódó széllel a Kárpát-medencét. A hőmérséklet csúcsértéke nagy területen csak kevéssel 0 fok fölött, vasárnaptól északkeleten az alatt várható.
A hét utolsó napjától szigorodnak az éjszakai fagyok is, helyenként mínusz 10 fok alá is csökken a hőmérséklet. A jövő hét első fele lehet a tél eddigi leghidegebb periódusa, ekkor már számottevő talajfagy is kialakulhat, és a hideg a növényeket is nyugalomra inti - írták.
30 napos időjárás-előrejelzésünket itt tudja elolvasni.
Kapcsolódó cikkek
- Lesz vihar holnap? Itt van milyen időjárás várható Kontinensünk délkeleti felének időjárását döntően anticiklonális hatások alakítják, így itt jobbára csapadékmentes, napos az idő, de egy Olaszország fölé dél felől belógó ciklonális mezőnek köszönhetően az Appennini-félszigeten előfordult kisebb mennyiségű eső, zápor.
- Rémséges óriáspókra bukkantak - félve mutatjuk Ritka, ötcentis testű pókot találtak Ausztráliában.
- Hatalmas durranásra készül a TikTok, minden felhasználót érinteni fog Hamarosan minden magyar felhasználónál megjelenik az újítás.
- Készüljenek! Itt csaphat le holnap nagy vihar A nedvesebb léghullámok Európa belső területeit is elérték, Olaszország fölött egy légörvény is kialakult, arrafelé és a Balkán-félsziget nyugati részein több helyen esik az eső.