Hirdetés

Hatalmas baj van a magyar kórházakban, sorra halasztják el a műtéteket

Nap Híre portré Nap Híre

A kormány a kórházak adósságrendezésére az ígértnél kevesebbet, 39,4 milliárd forintot szán, ami nagyjából a fennálló tartozások egyharmadát fedezi. A szakértő szerint nagy a baj, a beszállítókat kivéreztették, a kórházakban pedig jelentős az eszközhiány, amit sajnos már a betegek is megéreznek, ugyanis a műtétek 15-20 százalékat elhalasztják emiatt.

A műtétek 15-20 százalékát eszközhiány miatt halasztják el, a magyar tulajdonú beszállítók pedig utolsó tartalékaikat élik fel. Eközben a Pénzügyminisztérium jövő év elejére tolná a kórházak adósságrendezésének nagyobb részét, mondta az ATV Híradónak Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára. 

"Egyre jellemzőbb, hogy a beszállítócégek azt mondják a kórházaknak a következő szállítás előtt, hogy csak akkor szállítom le, ha kifizeted a korábbi tartozásaidnak egy részét. Sajnos az a helyzet, és erről korábban már az egészségirányítás is beszámolt, hogy az intézményrendszernek, miután kifizeti hó elején a béreket, gyakorlatilag alig marad pénze” – magyarázta Rásky László. A főtitkár elmondása szerint több cégvezető is arról számolt be neki, hogy soha nem volt még ekkora kintlévőségük, a kórházak ugyanis szeptember óta nem fizetnek. 

A kormány a fennálló 200 milliárd forintos tartozásból idén két részletben, mintegy 104,5 milliárd forintnyit rendezett, de az egészségügyi intézmények adóssága havonta 14-15 milliárd forinttal nő. Az Orvostechnikai Szövetség felmérése szerint így október végén 120 milliárd forint volt a kórházak elmaradása. Sürgető lenne egy harmadik, jelentősebb összegű adósságrendezés, erre októberben Takács Péter államtitkártól ígéretet is kaptak az egészségügyi intézmények. A napokban azonban megjelent a kormányrendelet, amely szerint csak 39,4 milliárd forintot szán a kormány az ágazatra, ami az elmaradások mindössze egyharmadát fedezi. 

Nagy bajt jelent, hogy a kórházak adóssága kihat a teljes egészségügyi rendszerre, így a betegek ellátására is. "Azt tapasztalják a betegek, hogy számos műtétre várólisták vannak, illetve, hogyha szakrendelőbe szeretnének menni, akkor sok esetben előjegyzési listák is vannak. Nem tudják, hogy hova kell bejelentkezniük, mikor kapnak időpontot, és ha időpontot kapnak, akkor lehet, hogy több hónapot kell várni, tehát az egész procedúra elhúzódhat, és súlyosabb állapotba kerülhetnek ellátásra” – fogalmazott Rékassy Balázs.  

A megkérdezett szakértők azt mondták, nincs vita azt illetően, hogy az egészségügy rendkívül alulfinanszírozott. Míg az Európai Unióban átlagosan 3000-3500 eurót szánnak egy fő egészségügyi kiadására egy évben, addig Magyarországon ez az összeg 1800 euró.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés