A kutató jóslata szerint akár 10-15 éven belül annyira elromolhat a Balaton vízminősége, hogy lehetetlenné válik benne a fürdés.
A szakértő szerint nem elképzelhetetlen, hogy a megemelkedett hőmérsékletnek, illetve a párolgásnak köszönhetően rövid távon, az elkövetkezendő hónapokban 20-30 centiméterrel lejjebb fog kerülni a Balaton vízszintje. Tóth Viktor hozzátette, hogy ennél hosszabb távú becsléseket nem nagyon mer vállalni, mert nagyon nagy a szórás.
A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet főmunkatársa hozzátette, hogy a probléma alapvetően az, hogy az utóbbi évtizedekben túlstabilizálták a Balaton vízszintjét. Mint mondta, ennek hátterében alapvetően rekreációs – gazdasági, turisztikai – érdekek állnak, biológiailag ugyanis semmi sem indokolja.
A tisztázás végett hozzátette, hogy az elmúlt 10-15 évben az éves balatoni vízszintingadozás 10 százalék alatti volt, míg a hetvenes évek előtti időszakban volt, amikor éves szinten akár 30-40 százalékot is csökkent vagy nőtt változott a vízszint. Tóth Viktor szerint alapvetően az a legfontosabb, hogy a természetes vízforgalom legyen fenntartva a Balatonban.
Kapcsolódó cikkek
- Fellélegezhetünk végre? Így alakult ma a forint árfolyama Erősödött hétfőn a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
- Borkai Zsolt nem nyugszik: vett egy hajót. Igen, egy hajót Győr volt polgármestere egy horgászatra és családi hajózásra alkalmas járművet vásárolt.
- "Megáll az ész" - durván beszólt a kormányszóvivő Magyar Péternek Vitályos Eszter hétfőn a Facebook-oldalán szólt be a Tisza Párt elnökének.
- Összeomlott a MÁV informatikai rendszere: brutális késésekkel indulnak a vonatok Az informatikai rendszer hibája miatt várhatóan 10-20, esetenként 20-40 perces késéssel indulnak a vonatok a kiindulási állomásokról - közölte a Mávinform hétfő este a Facebook-oldalán.