Hirdetés

Kiderült a nagy rejtély, erről álmodnak valójában a kutyák

Horváth Fanni portré Horváth Fanni

Elgondolkodtál valaha azon, hogy a kutyád miért rúg, rángatózik vagy nyüszít szundikálás közben? A szakértők szerint azért, mert ugyanúgy álmodnak a kutyák, mint az emberek.

A kutyák álmairól szóló egyik nevezetesebb tanulmány több mint 20 évvel ezelőtt született az MIT-n. A kutatók patkányok alvási ciklusát tanulmányozva megállapították, hogy a rágcsálók valós eseményeket idéztek fel, és összetett álmokat éltek át - írja a New York Post.

A kutyák tehát valószínűleg hasonlóan álmodnak.

"[A kutyák] valószínűleg a gazdáikról álmodnak, és olyan interakciókról más kutyákkal és emberekkel, amelyeket élveznek" - mondta José Arce állatorvos, az Amerikai Állatorvosok Szövetségének korábbi elnöke.

A kutya kora és mérete is szerepet játszik az álmodás gyakoriságában.

Az Amerikai Kennel Klub szerint a kisebb kutyáknál nagyobb valószínűséggel nő az álmok gyakorisága, mint a nagyobb kölyökkutyáknál, ugyanakkor rövidebb ideig álmodnak, míg a nagyobb kutyák kevesebbet, de hosszabb ideig álmodnak.

"Úgy tűnik, hogy a kölyökkutyák többet álmodnak, és úgy tűnik, hogy az idősebb kutyák valamilyen oknál fogva kicsit többet álmodnak, mint a középkorúak"

- tette hozzá Arce. 

De ahogyan az embereknek is vannak rémálmaik, úgy a kis kedvenceinknek is lehetnek. A szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy ne ébresszük fel a kutyát annak ellenére, hogy morog vagy nyüszít álmában, nehogy szembesüljünk a következményekkel.

A Journal of Veterinary Behavior című szaklap szerint a kutyaharapások körülbelül 6 százaléka akkor történik, amikor a kutyus alszik.

"Ha egy kutya morog, abba én nem avatkoznék bele" - magyarázta Arce. "Nagyon óvatosnak kell lenned a szájuk körül, mert néha megharapnak, nem szándékosan, de... nem tudják kontrollálni magukat".

Bár még keveset tudunk arról, hogy mi történik, amikor az állatok alszanak, Arce úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia szerepet játszhat a jövőbeli kutatásokban, és segíthet a kutatóknak több választ találni a témában.

"Mert egy csomó ilyen technológia [csak] fejlődik, miközben beszélünk, és egyre kifinomultabbá válik" - mondta.

A kutyákkal kapcsolatos legújabb kutatások több eredményt hoztak az agyukról és viselkedésükről, például azt, hogy megérzik az emberek stresszét, meg tudják különböztetni a nyelveket, hogyan érzelmeskednek, és miért élnek túl a kis kutyák a nagy kutyákon.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés