A kapcsolódó vizsgálatokban 481 688 munkavállaló vett részt, valamennyien 20 év felettiek voltak (az átlagéletkor 39 év volt), és körülbelül 13 éven keresztül követték őket nyomon. Amikor kezdetét vette a vizsgálat, egyik résztvevőnek sem volt diagnosztizált kardiovaszkuláris megbetegedése – írja a Blikk.
Van egy jó hír is
Jó hír azonban, hogy azok, akik kombinálták az ülő- és állómunkát, legalábbis időnként mozogtak egy keveset, azoknál nem volt megfigyelhető a korai halálozás kockázatának növekedése.
A kockázatok csökkentéséhez ugyanis nagyban járulhat, ha munkaidőn túl legalább 15–30 percet mozgunk. De a munkahelyi változtatásoknak is nagy szerepe lehet: az állóasztalok és a fizikai aktivitásokra való lehetőség sokat segíthet.
Több rizikófaktor is van
A magányos és tarsadalmi elszigeteltségben élő emberek 30 százalékkal nagyobb eséllyel kapnak infarktust vagy sztrókot egy kutatás szerint.
A San Diegó-i Kaliforniai Egyetem tudósai az elmúlt 40 év alatt világszerte végzett tanulmányaikat összesítették.
A tanulmány vezető szerzője, Dr. Crystal Wiley Cené professzor szerint. „Egyértelműen látható, hogy a társadalmi elszigeteltség és a magányosság összefüggésbe hozható az egészségkárosodással”.
A sztrókból való felépülés hosszú időt vehet igénybe. Magyarországon az egyik legismertebb ilyen beteg Kulka János. A kockázat az életkorral nő az olyan életkori tényezők miatt, mint az özvegység és a nyugdíjba vonulás. A probléma azonban egyre inkább a fiatalokat is érinti.
„A társadalmi elszigeteltség és a magányosság rosszabb prognózissal jár együtt azoknál az egyéneknél is, akiknek már van szívkoszorúér-betegségük vagy stroke-juk” – mondja Cené professzor.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!