Húsz évvel ezelőtt ezen a napon zajlott le a zeneipar eddigi legnagyobb forradalma. Az áttörés természetesen Steve Jobs nevéhez fűződik.
Már két éve a piacon volt az Apple első zenelejátszója, az iPod, de hiányzott hozzá még a bolt, ahonnan igazán hatékonyan fel lehetett tölteni az eszközt tartalmakkal.
Ezt a hiányt pótolta az iTunes Store, ami 2003. április 28-án jelent meg.
Az Apple elképzelése egyszerű volt - egy virtuális boltot akart megnyitni, ahonnan az emberek igény szerint vásárolhatnak és tölthetnek le digitális zenét.
Természetesen a felhasználók már korábban is hallgattak digitalizált zenét iPodon vagy mp3 lejátszón, de ehhez a saját CD-jeiket kellett feltölteni, vagy – rosszabb esetben – letölteni valamelyik kalózoldalról.
A nagy lemezkiadók mereven elzárkóztak attól, hogy albumaikat elérhetővé tegyék internetes letöltéssel, pedig a technológia már rendelkezésre állt.
A iPod könnyű kezelhetősége miatt gyorsan népszerű lett, csak az igazi tartalom hiányzott hozzá.
Steve Jobs azonban hónapokat töltött azzal, hogy meggyőzze a zeneipar moguljait, engedjék át a katalógusaikat, cserébe egy új piacot, és védett környezetet kínált.
Miután a nagy nevek, mint például az Universal Music Group (UMG), az EMI, a Warner, a Sony és a BMG mind feliratkoztak, garantált volt a siker.
Bár indulásnál az iTunes Store csak az Egyesült Államokban volt elérhető, így is azonnal befutott.
18 órával a szolgáltatás megkezdése után már 275.000 zeneszámot adott el, ami végleg meggyőzte az addig a fizikai hordozókban – a bakelit, majd vinil hanglemezekben, később pedig a CD-ben – bízó zeneipart.
Az iTunes Store-t hamarosan az egész világon bevezették, és a tartalom is folyamatosan bővült. Nagy visszhangot váltott ki, amikor a Beatles valamennyi albuma és exkluzív felvételek is felkerültek a zeneáruházba.
„Az iPod úgy néz ki, mint egy darab hardver, de valójában ez egy szoftver,
az iTunes a legjobb wurlitzer hozzá, az iTunes Music Store pedig a legeslegjobb digitális zenei szolgáltatás”

– jelentette ki Steve Jobs szokott magabiztos stílusában a szolgáltatás 20 évvel ezelőtti indításakor.
Az akkor még csak ő tudta, hogy a legnagyobb titokban már készült a következő technológiai forradalom, a 2007-ben bemutatott iPhone, ami egyesítette magában a telefont, a zenelejátszót és a szövegolvasásra akkoriban használt PDA-kat.
Bár Steve Jobs több mint egy évtizede már nincs közöttünk, az általa megálmodott termékek és szolgáltatások maradandónak bizonyultak, szemben a digitális világ számos olyan sikertörténetével, amire ma már szinte nem is emlékszünk.
Igez, nemrég durván kiakadt Steve Jobs lánya, amikor meglátta az új iPhone-t.
Az ikonikus feltaláló hajdani Macintosh SE számítógépe nemrég 130 millió forintnak megfeleő összegért kelt el, igaz rajta van Károly király eltitkolt levele is, amit egy merevlemez őriz.
Kapcsolódó cikkek
- Nagy a baj, rengeteg Gmail felhasználó veszélyben van Újabb csalás terjed, ami nagy károkat okozhat.
- Jön a szigor a mesterséges intelligenciával szemben, betiltás is szóba került A tárcavezető szerint "nyilvánvaló aggodalom érezhető a társadalomban a technológia túlságosan gyors fejlődését illetően", ezért próbálnak fellépni.
- Közleményt adott ki az NNK a koronavírusról: ez a helyzet most Magyarországon Enyhén csökken a szennyvízben a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja - közölte a Nemzeti Népegészségügy Központ (NNK) a honlapján csütörtökön.
- Közleményt adott ki a mobilszolgáltató, ügyfeleiknek fontos tennivalójuk lesz Holnaptól fontos változások történnek, ezért szükség lehet a készülékek beállítására.