Hirdetés

Felfoghatatlan, ami történt: letartóztattak két tiktokkert, mert az elnököt sértegették

Horváth Fanni portré Horváth Fanni

Őrizetbe vettek két ugandai állampolgárt, mert állítólag a TikTok nevű videómegosztó platformon sértegették Yoweri Museveni elnököt, Janet Museveni first ladyt és az elnök fiát, Muhoozi Kainerugaba tábornokot.

Stella Maris Amabilis bíró a 21 éves David Ssengozit (más néven Lucky Choice-ot) és a 28 éves Isaiah Ssekagirit szerdáig a Kigo börtönben előzetes letartóztatásba helyezte.

Gyűlöletbeszéddel, valamint az elnöki család és a kormányzó Nemzeti Ellenállási Mozgalomhoz (NRM) kötődő zenészek elleni rosszindulatú információk terjesztésével vádolják őket - írja a BBC.

Hétfőn a bíróságon tagadták az ellenük felhozott vádakat.

A 19 éves Julius Tayebwával közösen vádolják őket, akit már korábban bíróság elé állítottak, és ugyanezen bűncselekmények miatt előzetes letartóztatásba helyeztek.

Az ügyészek azt állítják, hogy olyan információkat tettek közzé a TikTok-on, amelyek célja az elnöki család és mások "nevetségessé tétele, megalázása és ellenségeskedés elősegítése” volt.

A bíró engedélyezte az őrizetbe vételüket, miután a rendőrség közölte, hogy még mindig vizsgálatokat folytatnak az ügyben.

"Visszajönnek november 13-án, amikor az ügy tárgyalására kerül sor. Addig a Kigo börtönben előzetes letartóztatásban vannak” - rendelte el a bíró.

Szeptemberben Rusoke Kituuma rendőrségi szóvivő arra figyelmeztetett, hogy a "becsület kútfőjének” nevezett elnök bántalmazása bűncselekménynek számít. Megemlített egy Lucky Choice nevű TikTokert, aki ellen - mint mondta - nyomoznak. Később letartóztatták.

Nem világos, hogy melyik poszt vezetett a letartóztatáshoz, de áprilisban a TikTok-on a LuckyChoice70 oldalon megjelent egy videó, amely a My First Enemies (Első ellenségeim) címet viselte, szexuálisan egyértelmű kifejezésekkel bírálta az elnöki családot.

Júliusban egy 24 éves férfit hat év börtönbüntetésre ítéltek, mert egy TikTok-videón sértegette az elnököt és családját. A férfi bűnösnek vallotta magát, és bocsánatot kért.

Minderre azután került sor, hogy a kormányt bírálatok kezdték érni, amiért korlátozza az emberek lehetőségét, hogy kritizálják az állam vagy annak tisztviselői tevékenységét.

Az amerikai kormány egy tavalyi jelentésében azzal vádolta Ugandát, hogy büntetőjogi szankciók alkalmazásával korlátozza az internet szabadságát.

Jogvédő csoportok is rendszeresen elítélik az ugandai hatóságokat az emberi jogok és a véleménynyilvánítás szabadságának megsértése miatt.

2022-ben Kakwenza Rukirabashaija díjnyertes ugandai írót kétrendbeli "sértő közléssel” vádolták meg, miután a Twitteren az elnökről és fiáról tett megjegyzéseket.

Ezután Németországba menekült, miután egy hónapot töltött börtönben, ahol állítása szerint megkínozták.

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés