Egy német tudós szerint az első két amerikai Mars-szonda szerves élet nyomaira bukkant, de egy hiba miatt a minták elpusztultak.
Dirk Schulze-Makuch, a Berlini Műszaki Egyetem munkatársa a Viking 1 és Viking 2 kísérleteit elemezte újra, amelyeket a szondák az 1976-os célba érkezésük után végeztek.
A Viking-kísérlet néven ismert teszt eredetileg pozitív eredményt adott, és kimutatta, hogy az
a mintákban szerves anyagcsere zajlik,
ám ezt a későbbiek során már nem sikerült bizonyítani.
A kutatók arra gondoltak, hogy az első teszt téves eredményeket adott, ezért nem publikálták a kutatást.
A német tudós szerint azonban a kezdeti vizsgálat valós eredményt adott, és tényleg sikerült idegen élet nyomát igazolni a Földtől távoli bolygón, csak a mintákhoz adagolt tápoldat túl sok vizet tartalmazott, így az
A kísérlet során azt akarták mérni, hogy a feltételezett élőlények miként reagálnak a tápoldatra.
Azt feltételezték, hogy a tápanyagokat az anyagcsere folyamán mérhető gázokká alakítják át a mikrobák, ám nem ez történt, és az életjelek megszűntek.
Az újabb magyarázat szerint a tudósok félreismerték a speciális viszonyokat, mert az élet a Marson úgy alkalmazkodhatott a száraz környezethez, hogy sós kőzetekbe rejtőzött el, és közvetlenül a légkörből szívta fel a vizet.
Így viszont a felszínre adagolt vizes oldat „megfojtotta” őket.
A kudarc ellenére a küldetést nem szakították félbe, és a leszállóegységek még hat éven át folytatták a kutatást, és továbbították az adatokat a földi űrközpontnak.
A szondák a mai napig a Mars felszínén állnak, immár működésképtelen állapotban.
Kapcsolódó cikkek
- Borzalmas tragédia történt: saját macskája ölt meg egy férfit A "Sztyopka" nevű macska először elszökött otthonról, majd miután a gazdája két nap múlva megtalálta, a történet tragikus fordulatot vett. Az állat - ami állítólag korábban mindig barátságos és ártalmatlan volt - csúnyán megkarmolta az 55 éves gazdája lábát, a mentők már nem tudták megmenteni az életét.
- Csodálatos hír érkezett: édesapa lesz Brasch Bence Brasch Bence és Gál Réka Ágota csak május óta alkotnak egy párt, de már az esküvőjükről is döntöttek, most pedig újabb csodás hírrel rukkoltak elő: az első közös gyermeküket várják.
- A spanyol kormány figyelmeztető jelzést rakatna minden telefonra A spanyol kormány egy olyan intézkedést tervez bevezetni, amely szerint az országban kapható okostelefonokon fel kellene tüntetni, hogy a használatuk hogyan és miképp lehet káros az egészségre.
- Kijött a friss lista: ezek voltak a legnépszerűbb Wikipédia-oldalak 2024-ben Legyen szó az amerikai politikáról vagy az indiai krikettsportról, a Wikipédia emberek milliói számára vált az információk forrásává világszerte. A Wikimedia Alapítvány, amely nonprofit szervezetként működteti az oldalt, kedden közzétette éves listáját a leglátogatottabb Wikipédia-oldalakról, bemutatva, hogy az embereket idén milyen témák érdekelték leginkább.