Hirdetés

Fogynak az órák: a Titanic roncsai elnyelhették a Titant is

Morvay Péter portré Morvay Péter

Két napja nincs hír a Titan tengeralattjáróról, amely a Titanic roncsaihoz vitt turistákat. A fedélzeten lévő oxigén eredetileg 96 órára volt elég.

Az óceánjáró 111 éve a mélybe merült, de csak 1985-ben felfedezték fel a roncsait, ami azóta milliárdosok extrém turistacélpontja lett. A 3800 méteres mélységbe búvárok természetesen nem tudnak merülni, de speciális, kisméretű merülőhajókkal megközelíthető a Titanic

Egy ilyen szűk kapszulával merült le a most bajba jutott Titan is, amelynek a fedélzetén egy kapitány és négy utas volt. 

A Titan olyan szűk, hogy az utasoknak a padlón kell ülniük
A Titan olyan szűk, hogy az utasoknak a padlón kell ülniük BBC

Köztük van Hamish Harding brit milliárdos, illetve az egyik leggazdagabb pakisztáni üzletember, Shahzada Dawood és 19 éves fia, Suleman, valamint a tengeralattjárót üzemeltető cég vezetője, Stockton Rush. 

A merülőegység olyan kicsi, hogy az utasoknak nem is jutnak ülések, hanem a padlón ülve kell elhelyezkedniük, és egy viszonylag kisméretű ablakon nézhetnek ki. 

A szervező cég, az OceanGate Expeditions Titan vasárnap este óta nem tud kapcsolatba lépni a Titannal, amelyet hajóval szállítottak a merülés helyszínére. 

Az utasok 96 órára elegendő oxigéntartalékkal rendelkeznek, de már rég vissza kellett volna érkezniük, hiszen maga az ereszkedés és a visszaút a felszínre 2-2 órát vesz igénybe, míg a roncs körül általában 3-4 órát töltenek az utasok.

Az expedíció nem veszélytelen és igencsak drága: 

a teljes túra 250 000 dollárba (85,5 millió forint) kerül fejenként.

A kisméretű kapszulában az utasok egészen közel tudnak kerülni a roncsokhoz, amelyeket egyébként szakértők szerint néhány évtized múlva megemészt az óceán mélysége. 

Valószínűleg ez a közelség okozhatta a Titan balesetét, ami nagyon megnehezíti az esetleges mentőakciót.

Ha ugyanis a merülőhajó a roncsok között vagy a tengerfenéken van és mozgásképtelen, akkor kevés esély van arra, hogy a felszínre tudják emelni. 

Ennél szerencsésebb eset, ha a Titánnak csak a kommunikációs rendszere ment tönkre, és az emelkedés után elsodródott az óceánon, ezért nem találják. 

Az egységen ugyanis nincsen GPS, csak a szállító hajó tudja a koordinátákat bemérni, ők azonban 

a merülés megkezdése után mintegy két órával elveszítették a kapcsolatot. 

Azonban az utasok akkor is életveszélyben vannak, ha a felszínen sodródnak, ugyanis a Titant lehetetlen belülről kinyitni, mivel a jármű kívülről 17 ponton van szorosan lezárva.

A kutatás koordináló kanadai parti őrség szerint legfeljebb péntekig van esély arra, hogy élve kiszabadíthassák a Titan utasait, akiket repülőgépekkel, tengeralattjáróval és szonárokkal is keresnek.

A Titanic roncsiról nemrég különleges számítógépes 3D modellt készítettek, ezt veszély nélkül lehet tanulmányozni.

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés