Hirdetés

Ezt árulja el rólad, ha szereted a fekete humort

Garai Kitti portré Garai Kitti

Egy új tanulmány szerint azok az emberek, akiknek sötét humoruk és egyéb kegyetlen személyiségjegyeik vannak, nagyobb valószínűséggel vesznek részt online trollkodásban — ám nem értékelik, ha a provokációt visszafordítják rájuk.

A Behavioral Sciences című folyóiratban közzétett eredmények szerint a sötét humorérzékkel rendelkező emberek nagyobb valószínűséggel mutatnak szadizmust és machiavellizmust is. Az online trollkodás olyan társas viselkedés, amelyet megtévesztés és bomlasztás jellemez. A „troll” célja, hogy vitát szítson ott, ahol esetleg nincs is, éspedig azért, hogy élvezze, ahogy mások egymás ellen fordulnak – számol be a New York Post.

Sophie Voisey és Sonja Heintz, a Plymouthi Egyetem kutatói azt gyanították, hogy azok, akik online sötét humorral és trollkodással foglalkoznak, más gonosz személyiségjegyeket is mutathatnak, amelyek együttesen a Sötét Tetrád néven ismertek — nárcizmus, szadizmus, machiavellizmus és pszichopátia.

Miután 165 brit egyetemi hallgató több személyiségtesztet is kitöltött, az eredmények azt mutatták, hogy azok, akik hajlamosak a sötét humorra, magasabb szintű Sötét Tetrád személyiségjegyeket mutattak, különösen a machiavellizmus és a szadizmus tekintetében. Továbbá, azok, akiknél a szadizmus kifejezetten erős volt, különösen jók voltak a sötét humor és a trollkodás terén.

Mindazonáltal, míg ezek az egyének élvezték mások pszichológiai kínzását, az eredmények azt mutatták, hogy kevés örömet leltek abban, hogy mások trollkodásának célpontjává váltak.

„Ez rávilágít a sötét humor iránti vonzalom és használat mögött rejlő potenciálisan sötét pszichológiai motivációkra. Továbbá, az online trollkodás bizonyos mértékben a sötét humor egyes aspektusaira épül” — foglalták össze a tanulmány szerzői a jelentésükben.

„Ez a kutatás mélyebb betekintést nyújtott az online trollok világába is. Érdekes módon az online trollok nem élvezik, ha őket trollkodják, de ők maguk szívesen trollkodnak, ami rávilágít arra, hogy a két élmény között nincs összhang. Összességében ezek az eredmények azt mutatják, hogy a sötét humort sötét motivációk (például szadista vagy machiavellista indíttatások) táplálhatják, és hogy az online trollkodás kapcsolódik a humor sötétebb formáihoz.”

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés