Egy új tanulmány szerint azok az emberek, akiknek sötét humoruk és egyéb kegyetlen személyiségjegyeik vannak, nagyobb valószínűséggel vesznek részt online trollkodásban — ám nem értékelik, ha a provokációt visszafordítják rájuk.
A Behavioral Sciences című folyóiratban közzétett eredmények szerint a sötét humorérzékkel rendelkező emberek nagyobb valószínűséggel mutatnak szadizmust és machiavellizmust is. Az online trollkodás olyan társas viselkedés, amelyet megtévesztés és bomlasztás jellemez. A „troll” célja, hogy vitát szítson ott, ahol esetleg nincs is, éspedig azért, hogy élvezze, ahogy mások egymás ellen fordulnak – számol be a New York Post.
Sophie Voisey és Sonja Heintz, a Plymouthi Egyetem kutatói azt gyanították, hogy azok, akik online sötét humorral és trollkodással foglalkoznak, más gonosz személyiségjegyeket is mutathatnak, amelyek együttesen a Sötét Tetrád néven ismertek — nárcizmus, szadizmus, machiavellizmus és pszichopátia.
Miután 165 brit egyetemi hallgató több személyiségtesztet is kitöltött, az eredmények azt mutatták, hogy azok, akik hajlamosak a sötét humorra, magasabb szintű Sötét Tetrád személyiségjegyeket mutattak, különösen a machiavellizmus és a szadizmus tekintetében. Továbbá, azok, akiknél a szadizmus kifejezetten erős volt, különösen jók voltak a sötét humor és a trollkodás terén.
Mindazonáltal, míg ezek az egyének élvezték mások pszichológiai kínzását, az eredmények azt mutatták, hogy kevés örömet leltek abban, hogy mások trollkodásának célpontjává váltak.
„Ez rávilágít a sötét humor iránti vonzalom és használat mögött rejlő potenciálisan sötét pszichológiai motivációkra. Továbbá, az online trollkodás bizonyos mértékben a sötét humor egyes aspektusaira épül” — foglalták össze a tanulmány szerzői a jelentésükben.
„Ez a kutatás mélyebb betekintést nyújtott az online trollok világába is. Érdekes módon az online trollok nem élvezik, ha őket trollkodják, de ők maguk szívesen trollkodnak, ami rávilágít arra, hogy a két élmény között nincs összhang. Összességében ezek az eredmények azt mutatják, hogy a sötét humort sötét motivációk (például szadista vagy machiavellista indíttatások) táplálhatják, és hogy az online trollkodás kapcsolódik a humor sötétebb formáihoz.”
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Hatalmas áttörés: Elon Musk legújabb agyi chipjével a vakok visszanyerhetik a látásukat Elon Musk Neuralink nevű cége megkapta az "áttörést jelentő eszköz” státuszt egy olyan implantátumra, amelynek célja, hogy vak betegek visszanyerjék látásukat.
- Megvan a hosszú élet titka: döbbenetes, de így tényleg lassíthatod az öregedést Az utazás késleltetheti az öregedési folyamatot, és javíthatja a fizikai és mentális egészséget - derült ki a Journal of Travel Research című folyóiratban megjelent új tanulmányból, amelyet az ausztráliai Edith Cowan Egyetem (ECU) kutatói végezték el.
- Fáradt, fáj a feje és még lázas is? Lehet, hogy elkapta a Covid új variánsát Az XEC-variánst még júniusban azonosították a szekemberek és az előrejelzések szerint hamarosan domináns típussá válhat Európában.
- Előbb vagy utóbb mindenkibe ültetnek agyi chipet? Rengeteg tudós dolgozik azon, hogy olyan agy-számítógép interfészeket fejlesszenek, amelyek a memóriavesztéstől kezdve a beszédhibákon át a bénulásig mindenre alkalmazhatóak. Elon Musk, a Neuralink egyik alapítója pedig azt mondta, hogy a vállalatának hosszú távú cálja az, hogy "szuperképességeket adjon az embereknek." De vajon előfordulhat az, hogy a jövőben mindnyájan egy chippel a fejünkben éljünk?