Betöltés...
Névnap: Piroska
Rovatok
Nagyvilág, Színes

Zuckerberg történelmi döntése után teljesen új világ jön a közösségi médiában?

Virág Sára

A Meta feszámolja a "tényellenőrzésre szakosított programját" miközben Mark Zuckerberg is hitet tett a véleménynyilvánítás szabadsága mellett mind Facebook-on mind pedig Instagramon. A Meta globális ügyekért felelős vezetője, Joel Kaplan kedd reggel beszélt erről egy Fox News-nak adott exkluzív interjúban.

Hirdetés
facebook meta mark zuckerberg
Hirdetés

Hamarosan teljesen új világ jöhet a közösségi médiában. A Meta úgy döntött, megszüntetik a tényellenőrzésre szolgáló programot és feloldják a korlátozásokat, hogy „helyreállítsák a szabad véleménynyilvánítást”. Ezt megteszik mind Facebookon, mind az Instagramon és a Meta összes többi platformján is, emellett azt is elismerték, hogy a jelenlegi tartalommoderálás „túl messzire ment”.

„Visszatérünk a gyökerekhez, így a cél a politikánk egyszerűsítése és a szabad véleménynyilvánítás visszaállítása lesz – fogalmazott Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója egy kedd reggel közzétett videóban. „Pontosabban, megszabadulunk a tényellenőrzőktől, és az X-hez hasonló „közösségi jegyzetekkel” helyettesítjük őket” – tette hozzá.

közösségi média

A Meta globális ügyekért felelős vezetője, Joel Kaplan kedd reggel a Fox News Channel „Fox & Friends” című műsorában is kitért a cég által bevezetett változásokra.

„Ez egy nagyszerű lehetőség a cég számára, hogy visszaállítsuk a véleménynyilvánítás szabadságát. Ahogy Mark is elmondta a videóban, visszatérünk a gyökereinkhez és a közösségi médiában gyakorolt szabad véleménynyilvánításhoz” – fogalmazott Kaplan az interjúban.

A Meta úgynevezett „független, kívülálló entitások” által működtetett tényellenőrző programját a 2016-os választások után vezették be, aminek az eredeti célja az lett volna, hogy felvegyék a harcot a félretájékoztatással, de ma már a cég vezetői is elismerik, hogy „túl messzire mentek”.

Jönnek a közösségi jegyzetek a közösségi médiában

Kaplan elmondása szerint azonban a Meta teljesen véget vet ennek a gyakorlatnak, helyette bevezetik a „közösségi jegyzeteket”, amit az X is használ.

„Ahelyett, hogy szakértőket kérnénk meg a moderálásra, inkább a felhasználókra bízzuk, hogy adják hozzá a saját gondolataikat ahhoz, amit olvastak” – magyarázta Kaplan, megjegyezve, hogy a legtöbb felhasználói tetszést elnyerő megjegyzést majd a tartalomhoz is lehet csatolni, hogy így mások is láthassák.

„Úgy gondoljuk, hogy ez sokkal jobb megközelítés, mintha úgynevezett szakértőkre hagyatkoznánk, akik csak a saját elfogultságuk alapján üzemelnének” – mondta Kaplan. A Meta a jelenleg érvényben lévő tartalommoderálási szabályokon is változtatni fog, különösen azokon, amelyek „nagyon szigorúan behatárolják az olyan érzékeny témákban születő diskurzusokat, mint a bevándorlás kérdése, a transzneműek vagy a nemi egyenlőség”.

A közösségi média szabályainak alkalmazásán is változtatnak

„Biztosítani akarjuk, hogy a diskurzus szabadon folyhasson a platformon” – szögezte le Kaplan. Mint mondta, nem csak magukon a szabályokon, de az alkalmazásukon is változtatni terveznek. A Meta jelenleg automatizált rendszert használ, ezek azonban nagyon sok hibát vétenek, és sokszor olyan tartalmakat is eltávolítanak, „amelyek nem is sértik a közösségi szabályelveket”.

A Meta azonban továbbra is nagyon szigorúan moderálni fog bizonyos dolgokat, például a terrorizmussal, illegális drogokkal és a gyermekek szexuális kizsákmányolásával kapcsolatos posztokat. A változásra azonban most van igazi lehetősége a cégnek. „Hamarosan egy új kormány veszi át az irányítást, amelyik a cégekre gyakorolt politikai nyomás helyett sokkal inkább a közösségi médiában gyakorolt szólásszabadságot támogatja” – mondta Kaplan, utalva Donald Trump közelgő elnökségére utalva. „Ennek köszönhetően a Meta is visszatérhet azokhoz az alapokhoz, amelyre annak idején épült”.

Tavaly Zuckerberg a képviselőház igazságügyi bizottságának küldött levélben ismerte el, hogy a Biden-kormányzat komoly nyomást gyakorolt a cégre annak érdekében, hogy a coviddal kapcsolatos tartalmakat cenzúrázzák a közösségi médiában.

Kaplan azt is megjegyezte, ez a gyakorlat nagyon rossz üzenetet küldhet a világ többi kormányának is, akik így szintén felbátorodhatnak, hogy kormányzati nyomást helyezzenek a saját cégeikre. Kaplan azt is hozzátette, a véleménynyilvánítás szabadságának garantálása mellett az amerikai üzleti és technológiai élet fellendítésében is nagyon szívesen együttműködnek majd Donald Trumppal.

„Ezek a kérdések nagyon fontosak mind a Meta mind pedig az egész ágazat számára” – mondta Kaplan a Fox News Digitalnak. „És örömmel együttműködünk Trump-kormányzattal, hogy előmozdítsuk ezeket a célokat.”

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

⁦⁦⁦

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek