Az Erste Bank honlapján, közösségi oldalain, webes felületén, valamint ügyfeleinek küldött külön körlevélben hívja fel a figyelmet a banki adatok védelmére, és egy, az elmúlt időszakban megszaporodó csalástípusra - közölte a pénzintézet csütörtökön az MTI-vel.
A tájékoztatás szerint a csalók egy külön program telepítésére kérik áldozataikat, akik így maguk adnak hozzáférést mobiltelefonjukhoz, számítógépükhöz. A bűnözők a szoftverrel átveszik az irányítást a készülékek felett, és lenullázzák a bankszámlákat.
Az általában magukat banki alkalmazottnak kiadó vagy egyéb ismert cég nevében telefonáló csalók azzal jelentkeznek, hogy gyanús tevékenységet látnak az ügyfél számláján, feltörték a felhasználói fiókját. Az álügyintéző azt kéri, az ügyfél telepítsen egy alkalmazást - például Anydesk, Teamviewer, RustDesk - a telefonjára és a számítógépére a helyreállítás, a károk elkerülése érdekében - ismertette a bank.
A közleményben kiemelték: ha valaki letölt egy ilyen programot, azzal lehetővé teszi, hogy a bűnözők lássák, milyen kódokkal lép be a netbanki vagy a mobilbanki felületre. Ezen kívül a csalók teljesen át tudják venni az irányítást a számítógép és mobiltelefon felett.
Az Erste közölte, már a csalások 90 százalékát ki tudja szűrni. A bank a tavalyi harmadik negyedévben összesen 4,4 milliárd forint ellopását akadályozta meg, ami majdnem a háromszorosa az első negyedéves összegnek. Hiába azonban a banki védelem, ha az ügyfél maga adja oda a kódokat a csalóknak - írták. Hozzátették azt is, hogy a tavaly pénzügyi visszaélésekkel okozott ügyfélveszteség felét hasonló programok telepíttetésével okozták a bűnözők.
Az Erste egyebek mellett felhívta a figyelmet arra: a bankok alkalmazottai soha nem kérik, hogy az ügyfél bármit letöltsön, és soha nem kérik, hogy az ügyfél utalja el a számláján lévő levő pénzt egy állítólagos biztonsági számlára.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Felfoghatatlan tragédia: rutinműtét után trombózist kapott a dúsgazdag magyar műgyűjtő, már nem tudták megmenteni az életét Nemes Marcell 1918-tól kezdve Münchenben élt, de 1930 októberében éppen Budapesten tartózkodott egy rutinműtét miatt. Az operáció után a dúsgazdag műgyűjtő trombózist kapott és az orvosok hiába küzdöttek, már nem lehetett megmenteni az életét. Nemes Marcell csupán 64 éves volt, amikor meghalt.
- Ledobta az atomot a Telekom: korlátlan mobilinternetet kapnak az ügyfelek öt napra A Telekom hatalmas bejelentést tett a karácsonyi kampányát bemutató eseményen: december 2. és 31. között a Telekom alkalmazásban elérhető Magenta Momentsen keresztül bármikor bekapcsolható öt napra szóló korlátlan adatforgalom.
- Óriási leépítés: több száz embert rúghattak ki Észak-Magyarország egyik legnagyobb gyárából Brutális leépítések történtek a tiszaújvárosi Jabilnél, az információk szerint 500 embert rúghattak ki a gyárból. A vállalat Észak-Magyarország egyik legnagyobb foglalkoztatója, és nem ez az első nagyobb elbocsátási hullám náluk.
- Szörnyű tragédia történt Magyarországon, egy idős nő az áldozat Egy idős nő meghalt, miután kigyulladt egy életvitelszerűen lakott présház a Komárom-Esztergom vármegyei Császáron - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szombaton az MTI-vel.