Az amerikaiaknak feszült figyelemmel várják az elnökválasztás eredményét. Kamala Harris és Donald Trump elképesztően izgalmas csatája a Fehér Házért a végéhez közeledik.
A republikánus volt elnök, Donald Trump olyan fellegvárakat nyert meg, mint Florida és Texas, míg a demokrata alelnök Kamala Harris több keleti államot, köztük New Yorkot is behúzta. Nagy meglepetések vagy áttörések azonban nem történtek, így a hét döntő fontosságú csatatérállamban valószínűleg eldől, ki lesz a 47. amerikai elnök.
A végeredmény még órákig vagy akár napokig is várathat magára, ha Pennsylvaniában, Georgiában, Arizonában és a többi ingadozó államban néhány ezer szavazatnyi különbség alakul ki – írja az AFP.
Mindenképpen történelmi eredmény születik
Hivatkozás másolásaAmerikaiak milliói álltak sorba a választások napján - és még több millióan szavaztak előre - egy olyan versenyben, amelynek jelentős következményei vannak az Egyesült Államokra és a világra nézve. Az eredmény mindenképp történelmi lesz: vagy Harris lesz az első nő az elnöki székben, vagy Trumpnak sikerül a történelmi visszatérés.
A feszültséget - és a nyílt erőszakkal kapcsolatos félelmeket - jól érzékelteti, hogy Georgia és Pennsylvania államokban több tucatnyi bombariadó volt a szavazóhelyiségeknél.
Az FBI szerint a fenyegetések Oroszországból származtak, amelyet Washington azzal vádol, hogy megpróbál beavatkozni a választásokba. A fenyegetések mind átverések voltak, de sikerült megzavarni a választási eljárást.
A georgiai, a többségében feketék lakta, demokrata párti Fulton megye - Harris kulcsfontosságú bástyája - öt helyszínén ideiglenesen felfüggesztették a szavazást. Pennsylvaniában Josh Shapiro kormányzó közölte, hogy „eddig nincs a lakosságot érintő valódi fenyegetés”.
Trump „nagy győzelmet” vár, Harris aktivitást kért
Hivatkozás másolásaTrump – aki még mindig nem hajlandó elfogadni 2020-as választási vereségét, amely után támogatói megtámadták az amerikai Capitoliumot – az első eredmények beérkezésekor hozzátette, hogy „nagy győzelmet aratunk ma este”.
Harris arra buzdította az embereket, hogy menjenek el szavazni, miközben a napot Washingtonban töltötte, ahol interjúkat adott rádióállomásoknak, és személyesen fogadott néhány hívást a választóitól.
„Meg kell csinálnunk. Ma van a szavazás napja, és az embereknek el kell menniük és aktívnak kell lenniük” - mondta Harris az atlantai WVEE-FM rádiónak.
Trump a megbízhatóan republikánus Floridában, Texasban és Ohióban várható győzelmének köszönhetően hamar jelentős lett, így 201 elektori szavazatot kapott, míg Harris 90-et. Harris a nyugati part demokrata államokban bízhat, ahonnan még várják az eredményeket. Végül azonban minden a csatatereken fog múlni: Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Észak-Karolina, Pennsylvania és Wisconsin.
A közelgő választási kihívások lehetséges előszeleként Trump a közösségi médiában azt mondta, hogy „masszív csalásról beszélnek” Philadelphiában, a demokraták fellegvárában, a létfontosságú Pennsylvaniában. A város tisztviselői visszautasították a vádat.
Félő volt az is, hogy Trump veresége esetén erőszakra kerül sor. Washington központjában számos épületet bedeszkáztak kedden.
A közvélemény-kutatások hetek óta késhegyre menő versenyt mutatnak Harris és Trump között. Utóbbi 78 évesen a beiktatásakor a valaha volt legidősebb elnök lenne, az első, bűncselekményért elítélt elnök, és Grover Cleveland után a második a történelemben, aki nem egymást követő ciklusokat töltene be.
A 60 éves Harris személyében Barack Obama után a második fekete és az első dél-ázsiai származású ember lenne elnök.
Harris drámai módon lépett be a versenybe, amikor Biden júliusban visszalépett, míg Trumpot a kampány során kétszer is vád alá helyeztek elnökként és két merényletet is megkíséreltek ellene.
Feszült várakozás
Hivatkozás másolásaAz Arizonában szavazó, Trumpot támogató 62 éves Camille Kroskey az AFP-nek elmondta, hogy személyesen szavaz, mert aggódik a választási csalás miatt. „Biztos akarok lenni benne, hogy a szavazatom oda kerül, ahova szánom” - mondta az AFP-nek.
Harris később a washingtoni Howard Egyetemen tartja majd eredményváróját, ahova diákként járt.
„Fekete nő vagyok. Amerikai vagyok. Szuperizgatott vagyok, hogy ő lesz az elnök” - mondta az AFP-nek a könnyes szemű Camille Franklin, aki szintén az egyetemre járt.
Trump kampányában példátlan deportálási kampányt ígért az illegális bevándorlók millióinak.
Harris a Trump által támogatott abortusztilalom ellenzését hangoztatta – ezzel próbált a nők körében népszerű álláspontot elfoglalni.
A választást eközben világszerte nagy figyelemmel kísérték, többek között az ukrajnai és közel-keleti háborús övezetekben is, izgatottan várva, hogyan kezeli a konfliktusokat az Ovális Iroda következő várományosa.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Szégyen: a zsidó pácienseknek titkolniuk kell a származásukat a Kaliforniai Egyetemen Az intézmény San Franciscó-i orvosi karának tanárai a Washington Free Beacon-nek nyilatkoztak arról, hogy a diákoknak tartott érdekérvényesítő workshopok általában a szakmaiság teljes hiányáról árulkodnak.
- Most érkezett: nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki Netanjahu ellen A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu ellen.
- Rendkívüli hír érkezett az Újvidéki tragédiáról: megindultak a letartóztatások Letartóztattak csütörtökön tizenegy embert az újvidéki vasúti pályaudvaron történt, 15 ember halálát okozó november eleji tragédiával összefüggésben – közölte az újvidéki felsőügyészség.
- "Közegészségügyi válság kellős közepén vagyunk" - riadót fújtak a sok halálos baleset miatt Az Egyesült Államokban a halálos közúti balesetek száma drámaian magas, amit az NTSB (National Transportation Safety Board) közlekedésbiztonsági szervezet elnöke, Jennifer Homendy, egy növekvő közegészségügyi válságnak nevezett.