Megvan a világ első tüdőrák elleni védőoltása, melyet európai betegek már megkaphatnak egy forradalmian új kísérlet keretében.
A tüdőrák világszerte a rákbetegségből eredő halálozások vezető oka – 2020-ban körülbelül 1,8 millió halálesetért volt felelős. A betegek közül majdnem negyedmillió ember – nagyjából 230 700 – az EU-ból származik, vagyis minden ötödik rákos halálesetet a régióban volt jellemző.
A BNT116 néven ismert, a BioNTech által kifejlesztett, tüdőrák elleni védőoltás – hasonlóan egyes COVID-19 vakcinákhoz – hírvivő RNS (mRNS) technológiát alkalmaz, hogy segítsen az immunrendszernek felismerni és megtámadni a rákos sejteket. A világelső védőoltást a nem-kissejtes tüdőrák (NSCLC) megcélzására tervezték, amely az összes tüdőrákos eset 85 százalékát teszi ki – írja a lap.
Az Egyesült Királyságon kívül a kísérletet négy másik európai országban – Németországban, Spanyolországban, Lengyelországban és Magyarországon –, valamint az Egyesült Államokban és Törökországban vezetik be.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Hatalmas áttörés: Elon Musk legújabb agyi chipjével a vakok visszanyerhetik a látásukat Elon Musk Neuralink nevű cége megkapta az "áttörést jelentő eszköz” státuszt egy olyan implantátumra, amelynek célja, hogy vak betegek visszanyerjék látásukat.
- Megvan a hosszú élet titka: döbbenetes, de így tényleg lassíthatod az öregedést Az utazás késleltetheti az öregedési folyamatot, és javíthatja a fizikai és mentális egészséget - derült ki a Journal of Travel Research című folyóiratban megjelent új tanulmányból, amelyet az ausztráliai Edith Cowan Egyetem (ECU) kutatói végezték el.
- Fáradt, fáj a feje és még lázas is? Lehet, hogy elkapta a Covid új variánsát Az XEC-variánst még júniusban azonosították a szekemberek és az előrejelzések szerint hamarosan domináns típussá válhat Európában.
- Előbb vagy utóbb mindenkibe ültetnek agyi chipet? Rengeteg tudós dolgozik azon, hogy olyan agy-számítógép interfészeket fejlesszenek, amelyek a memóriavesztéstől kezdve a beszédhibákon át a bénulásig mindenre alkalmazhatóak. Elon Musk, a Neuralink egyik alapítója pedig azt mondta, hogy a vállalatának hosszú távú cálja az, hogy "szuperképességeket adjon az embereknek." De vajon előfordulhat az, hogy a jövőben mindnyájan egy chippel a fejünkben éljünk?