Grönland egyre komolyabb hullámokat vethet a nemzetközi vizeken. Oroszország szükségesnek tartja a békét és a stabilitást az Északi-sarkvidéken, mert nemzeti és stratégiai érdekeinek egyik területét látja benne, írja a 24.hu. Ennek érdekében Moszkva kész együttműködni minden állammal – jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő csütörtöki sajtótájékoztatóján a TASZSZ orosz hírügynökség kérdésére.
„Az Északi-sarkvidék nemzeti érdekeink, stratégiai érdekeink övezetét képezi. Jelen vagyunk az északi-sarkvidéki övezetben, és továbbra is jelen leszünk ott” – kommentálta a szóvivő Donald Trump megválasztott amerikai elnök Kanadára és a szigetországra vonatkozó kijelentéseit.
Figyelembe kell venni a grönlandiak véleményét
Peszkov hangoztatta: Washington szerint figyelembe kell venni a helyiek véleményét ahhoz, hogy Grönland az Egyesült Államokhoz tartozzon. Ebben az esetben a Nyugatnak tiszteletben kell tartania a Donyec-medence és Novorosszija lakóinak véleményét is, akik az Oroszországgal való egyesülés mellett döntöttek.
Közölte: „Oroszország figyelemmel kíséri a Kanadára és a szigetországra vonatkozó amerikai követelésekkel kapcsolatos helyzet drámai alakulását, de úgy véli, hogy ez a kérdés Washington Ottawával és Koppenhágával fenntartott kétoldalú kapcsolatainak körébe tartozik.”
Január 7-én Trump azt mondta, hogy Grönlandnak az Egyesült Államok részévé kell válnia, hogy a nemzetbiztonságot biztosítsa, és megvédje a kínai és orosz fenyegetésektől. Még első elnöki ciklusa idején azt mondta, hogy az Egyesült Államok megvásárolhatja Grönlandot, amely Dánia területe, és széles körű autonómiával rendelkezik. Akkoriban a grönlandi és a dán hatóságok abszurdnak nyilvánították a felvetést.
Ezen túlmenően a megválasztott amerikai elnök aktívan támogatja Kanada 51. államként történő annektálásának gondolatát. Rámutatott arra, hogy az ország számos lakosa állítólag támogatja ezt. Úgy vélte, hogy egy ilyen egyesülés nemcsak gazdasági stabilitást hozna Kanadának, hanem meg is védené a külső fenyegetésektől.
Donald Trump fia már meg is járta Grönlandot
„Grönland tüzes sebességgel érkezik… nos, valójában nagyon-nagyon hidegen!!!!” – írta Trump legidősebb fia X-oldalán kedden, a bejegyzéshez pedig egy valószínűleg már Grönlandon készült videót mellékelt. Később az X-en még két további fotót is megosztott, amelyekhez ezt írta: „Ez a hely gyönyörű!!!”. Az egyik képen ifjabb Trump Sergio Gor és Charlie Kirk társaságában látható. Mind a két férfi nagyon sokat dolgozott az idei választási kampányon.
Trump hétfőn a egy Truth Social-on közzétett posztjában megerősítette, hogy a fia „különböző képviselők társaságában” utazik majd a szigetre, hogy „hogy megcsodálja a gyönyörű tájakat és érdeklődjön a megvétele iránt”.
„Úgy hallom, hogy a helyi nép is „MAGA”” – írta a posztban, utalva ezzel a híressé vált szlogenjére „Grönland egy hihetetlen hely, az emberek pedig nagyon jól fognak járni azzal, ha csatlakoznak hozzánk. Meg fogjuk védeni őket. Tegyük újra naggyá Grönlandot!” – írta.
Hétfőn a dán külügyminisztérium azt mondta a CNN-nek, „tudomásul vették” az utazást, de több kommentárt nem fűznek hozzá, mivel nem hivatalos amerikai látogatásról van szó.
A minisztérium kommentje azután érkezett, hogy a Reuters megírta: Mininnguaq Kleist, a szigetország külügyi államtitkára „magánlátogatásnak” minősítette az utazást. Egy forrást is idézett, aki szerint ez mindössze egy egynapos látogatás volt, forgatási célokkal.
Donald Trump még múlt hónapban borzolta fel a kedélyeket azzal, hogy kijelentette, Amerika nemzetbiztonsági érdeke lenne, hogy a terület újra hozzájuk tartozzon. Már az első elnöki ciklusa alatt felvetette, hogy az USA megvásárolná a területet Dániától, akik akkor lezárták annyival, hogy „nem eladó”.
Mute Egede, a szigetország miniszterelnöke még decemberben a Facebook-oldalon kommentálta Trump kijelentéseit, elismételve, hogy a sziget „sem most, sem később nem lesz eladó”, ehhez pedig Mette Frederiksen dán miniszterelnök is csatlakozott.
„Ami Donald Trump Grönlanddal kapcsolatos kijelentéseit illeti, a miniszterelnöki hivatalnak nincs más hozzáfűznivalója, a grönlandi miniszterelnök már mindent elmondott: Grönland nem eladó, de nyitott az együttműködésre” – tette hozzá a dán miniszterelnöki hivatal.
Az Egyesült Államok 1867 óta többször is fontolgatta vagy meg is kísérelte megvásárolni a szigetországot – a világ legnagyobb szigetét, vagyis a legnagyobb szárazföldet, ami még nem kontinens.
Grönland az észak-amerikai kontinens része, de szoros geopolitikai kapcsolatai vannak Európával, és uniós támogatásban is részesült, mivel Dániával kapcsolatban álló tengerentúli területnek minősül. A terület az Északi-Sarkvidékkel is kapcsolatban áll, aminek az erőforrásaiért már most ölik egymást a nagyhatalmak.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!