Betöltés...
Névnap: Piroska
Rovatok
Bűnügy, Nagyvilág

Brutális döntést hoztak Ausztráliában: börtönbe zárhatják a 10 éves gyerekeket is

Horváth Fanni

Az ausztrál Queensland államban olyan törvényeket fogadtak el, amelyek értelmében a már 10 éves gyermekek is ugyanolyan büntetést kaphatnak, mint a felnőttek, ha olyan bűncselekményekért ítélik el őket, mint a gyilkosság, súlyos testi sértés vagy betörés.

Hirdetés
börtön franciaország rab támadás beteg
Hirdetés

A kormány szerint a szigorúbb büntetési szabályok a „fiatalkorú bűnözők által elkövetett bűncselekmények miatti közösségi felháborodásra” válaszul születtek, és elrettentő hatásúak lesznek.

Számos szakértő azonban arra a kutatásra hivatkozik, amely szerint a szigorúbb büntetések nem szorítják vissza a fiatalkori bűnözést, sőt, akár súlyosbíthatják is azt – adta hírül a BBC.

Az ENSZ is bírálta az új ausztrál reformokat, mondván, hogy azok figyelmen kívül hagyják a gyermekek emberi jogairól szóló egyezményeket, és sértik a nemzetközi jogot.

A Liberális Nemzeti Párt (LNP) – amely októberben megnyerte a választást – kampányának egyik legfontosabb elemévé tette a szabályokat, mondván, hogy azok az „áldozatok jogait” a „bűnözők jogai” elé helyezik.

„Ezek a törvények minden egyes queenslandi lakosnak szólnak, aki valaha is bizonytalannak érezte magát, és fiatalkorúak által elkövetett bűncselekmények áldozatává vált államunkban”

– mondta David Crisafulli miniszterelnök, miután a parlament csütörtökön elfogadta a törvényt.

A szavazást megelőzően mindkét politikai oldal azt állította, hogy Queenslandet ifjúsági bűnözési hullám sújtja, és hogy a probléma leküzdéséhez szigorúbb büntetőintézkedésekre van szükség.

Az ausztrál statisztikai hivatal adatai azonban azt mutatják, hogy a fiatalkori bűnözés az elmúlt 14 évben a felére csökkent Queenslandben, 2022-ben érte el a történelem során feljegyzett legalacsonyabb arányt, és azóta viszonylag stabilan tartja magát.

A queenslandi rendőrség és az Ausztrál Kriminológiai Intézet adatai szintén egyértelmű csökkenő tendenciát mutatnak.

A kormány által „felnőttkori bűnözés, felnőttkori büntetésként” emlegetett új törvények 13 olyan bűncselekményt sorolnak fel, amelyek elkövetése esetén szigorúbb börtönbüntetést szabnak ki a fiatalokra, beleértve a gyilkosságért járó kötelező életfogytiglani börtönbüntetést, 20 év próbaidő nélküli szabadlábra helyezéssel.

Korábban a gyilkosságért elítélt fiatal elkövetőkre kiszabható maximális büntetés 10 év börtön volt, és az életfogytig tartó szabadságvesztés csak akkor jöhetett szóba, ha a bűncselekmény „különösen kegyetlen” volt.

A törvények emellett megszüntetik a szabadságvesztést csak végső megoldásként engedélyező szabályozást, és lehetővé teszik a bírák számára, hogy az ítélethozatal során figyelembe vegyék a fiatalkorú teljes bűnügyi múltját.

A Queenslandi Rendőrszakszervezet „a helyes irányba tett előrelépésnek” nevezte a változtatásokat, míg Queensland új főügyésze, Deb Frecklington szerint a bíróságok így „jobban tudják majd kezelni a bűncselekmények elkövetési mintáit”, és „az embereket felelősségre vonni tetteikért”.

Frecklington azonban összefoglalójában azt is megjegyezte, hogy a változtatások közvetlenül ellentétesek a nemzetközi normákkal és, hogy az őslakos gyermekeket aránytalanul nagy mértékben érintik, valamint több fiatalt fognak valószínűleg hosszabb ideig rendőrségi cellákban tartani, mert a fogvatartási központok megteltek.

Queenslandben már most is több gyermek van fogva tartásban, mint bármely más ausztrál államban vagy területen.

Crisafulli miniszterelnök csütörtökön kijelentette, bár rövid távon „a nyomás nehezedhet”, de a kormányának hosszú távú terve van arra, hogy „egy csomó más fogva tartási intézményt és különböző lehetőségeket biztosítson”.

Anne Hollonds, Ausztrália gyermekjogi biztosa „nemzetközi szégyennek” nevezte a változásokat.

Azzal is vádolta Queensland kormányát, hogy „figyelmen kívül hagyja a bizonyítékokat”, amelyek szerint „minél fiatalabb korban kerül kapcsolatba egy gyermek az igazságszolgáltatási rendszerrel, annál valószínűbb, hogy súlyosabb bűncselekményeket követ el”.

„Az a tény, hogy [a törvényjavaslat] rendelkezései a legveszélyeztetettebb gyermekeinket célozzák, még megdöbbentőbbé teszi ezt az emberi jogoktól való visszalépést”

– mondta szerdai nyilatkozatában.

Más jogi szakértők, akik a múlt héten a törvényjavaslatról tartott parlamenti meghallgatáson tanúvallomást tettek, azt mondták, hogy a törvények nem szándékolt következményekkel járhatnak az áldozatokra nézve, mivel a gyermekek a szigorúbb büntetések miatt kisebb valószínűséggel vallják magukat bűnösnek, ami több tárgyalást és hosszabb bírósági időt eredményezne.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek