A december 3-i államcsíny-kísérlet nyomán felfüggesztett dél-koreai elnök, Jun Szogjol váratlan szövetségesre lelt a politikai túléléséért folytatott küzdelmében az ország fiatal konzervatív férfilakosságának körében.
A Reuters tudósításában beszámolt róla, hogy a 25 éves Park Byeongheon vasárnap egy Jun-párti tüntetés sztárja lett, amikor tízperces, angol nyelvű beszédet tartott a külföldi sajtónak, bírálva a hatóságokat, akik megkísérelték letartóztatni az ügyészségi kihallgatásán megjelenni nem hajlandó elnököt az előző hónapban bevezetett hadiállapot miatt. „Ez az az ország, amit szeretünk. Meg kell védenünk” – mondta Park a Reutersnek a beszéde után.
„Az idősebbek (a tüntetéseken) mindig azt mondják nekem: ‘Ha meghalunk, [nekünk már] nincs tovább, de nektek, fiataloknak lesznek problémáitok.’ Ez motivált arra, hogy az utóbbi napokban még több ilyen tüntetésen vegyek részt.”
A dél-koreai elnök támogatói között a nyugdíjasok mellett megjelentek a fiatal férfiak is
Bár a Jun-párti tüntetők többsége nyugdíjas, a fiatal konzervatív férfiak, mint Park, látható szerepet játszanak a politikailag elszigetelődött Jun táborában.
Népszerű Jun-párti YouTuberek, köztük harmincas éveikben járó konzervatív férfiak, online eléréseiket felhasználva mozgósítják az elnök híveit, miközben semmilyen bizonyítékkal alá nem támasztott állításokat terjesztenek arról, hogy az elnök pártja által közel kétharmaddal elvesztett tavaly tavaszi dél-koreai nemzetgyűlési választásokat csalások árnyékolták be. Utólag többek között ezzel indokolta Jun is a hadiállapot bevezetését és a Nemzetgyűléssel szembeni katonai fellépést.
A youtuberek aktivizmusát maga Jun is bátorította, amikor a múlt szerdán egy levelet küldött támogatóinak, amiben kijelentette: „Élő YouTube-közvetítéseken nézem mindazt a kemény munkát, amit végeztek.”
YouTube-függő elnök és konteók
Egy, a konzervatív JoongAng Ilbo című lapnak író publicista múlt hónapban azt írta, hogy Jun „YouTube-függősége” egy „összeesküvés-elméletek által uralt tévvilágba” sodorta az elnököt. A már idézett Park azonban másként látja.
„Néztem a youtuberek által terjesztett igazságot, és rengeteget kutattam. Rájöttem, hogy az összes dél-koreai média hazudik, és ettől a szívem szinte lángolt a haragtól” – mondta Park.
A 2020-as Amerika mint párhuzam
Park példaként hozta fel a Jun-párti YouTuber, Kim Sung-won állítását, aki szerint Dél-Korea ugyanazzal a veszéllyel néz ma szembe, mint amivel az Egyesült Államok 2020-ban, amikor Donald Trump szerint a demokraták úgymond elcsalták az elnökválasztást.
A tüntetésen, amelyen Park részt vett, több tiltakozó olyan transzparenst tartott, amelyen a Trump-támogatók „Stop the Steal” szlogenje volt látható, amely Trump veresége után vált híressé az Egyesült Államokban. Jun támogatói átvették ezt a szlogent abban a reményben, hogy Trump az elnöki beiktatását követően kiáll majd dél-koreai kollégája mellett.
Fiatal férfiak csoportjai is részt vettek azon a körülbelül 100 fős tüntetésen, amely péntek éjszaka Yoon lakhelye közelében maradt, hogy megakadályozzák a dél-koreai nyomozókat a megbuktatott elnök letartóztatására kiadott végzés végrehajtásában.
Ezek között volt egy Bae In-kyu nevű youtuber is, aki magát „anti-feministának” nevezi, amely címkét maga Jun is felvállalta. Bae egy videóban mutatta be, amint Jun Szanghyeon, a konzervatív Néphatalom Párt képviselője, és az elnök lemondását ellenzők hangos szószólója üdvözli őt.
Bae egyik videója, amely Jun hadiállapotról szóló döntését védi, több mint egymillió megtekintést ért el.
A fiatal férfiak Jun-pártiak, a fiatal nők Jun-ellenesek
A 2022-es elnökválasztáson húszas éveikben járó dél-koreai férfiak 63 százaléka támogatta Junt, szemben az ugyanezen korosztályba tartozó nők 26 százalékával. A 2024-es amerikai elnökválasztáson is hasonló jobboldali fordulat volt megfigyelhető a fiatal férfiak körében: a 18-29 éves férfiak 56 százaléka szavazott Trumpra, szemben a 2020-as 41 százalékkal.
Dél-Korea korábbi, baloldali kormánya Mun Dzsein elnök vezetésével célul tűzte ki a nemek közötti egyenlőtlenségek csökkentését az 52 millió lakosú országban. Dél-Korea az OECD tagállamok között a legrosszabb nemek közötti bérkülönbséggel rendelkezik, és a nők munkaerőpiaci részvételi aránya is az OECD-átlag alatt van.
Ez az erőfeszítés azonban ellenállást váltott ki a dél-koreai férfiak körében, akik egyre inkább fordított diszkriminációt érzékeltek, különösen a fiatal férfiak kötelező katonai szolgálata miatt – állítja Soohyun Christine Lee, a londoni King’s College vezető oktatója egy 2024 októberében megjelent cikkében.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!