Hirdetés

Pillanatok alatt a szakadék szélére sodorta Dél-Koreát saját elnöke

Gavra Gábor portré Gavra Gábor

Dél-Koreában évtizedek óta nem látott válság robbant ki, miután Jun Szogjol elnök 1979-80 óta először hadiállapotot hirdetett az országban – a lépése azonnal tüntetéseket váltott ki az ország parlamentjének közelében. A tüntetők máris összecsaptak a rendőrökkel.

Az elnök késő éjjel, helyi idő szerint 23:00-kor az országos televízióban elhangzott beszédéről a polgárok először azt hitték, hogy az Észak-Koreával - Dél-Korea nukleáris fegyverekkel rendelkező szomszédjával - vagy valamilyen kritikus nemzetbiztonsági kérdéssel, például terrorcselekménnyel vagy puccsal kapcsolatos bejelentés készül. Hamar kiderült azonban, hogy Jun egy sor politikai eseményre reagálva tette meg ezt a drasztikus lépést – írja a BBC.

Miután az év elején elvesztette a parlament feletti ellenőrzést, Jun kormánya egy sor ellenzéki törvényjavaslattal volt kénytelen szembenézni, amelyek megpróbálták aláásni a kormányát.

Politikai megfigyelők szerint az elnök most odáig jutott, hogy gyakorlatilag katonai puccsot rendelt el a törvényhozás ellen. Az ellenzéki vezetők kedden azonnal alkotmányellenesnek ítélték a lépést.

Dél-Korea legnagyobb ellenzéki pártjának vezetője, Lee Jae-myung felszólította Demokrata Pártjának képviselőit, hogy kedd este gyűljenek össze a parlamentben, hogy megsemmisítsék a nyilatkozatot.

A parlamenthez sereglő képviselők azonban azt tapasztalták, hogy rendőrségi buszok állták az útjukat. Az épület körül gyülekező tüntetők összecsaptak az épületet elzáró rendőrökkel, miközben azt kiabálták, hogy „Le a hadiállapottal!”

Mi az a hadiállapot?

Hivatkozás másolása

A hadiállapot a katonai hatóságok ideiglenes uralma vészhelyzet idején, amikor a polgári hatóságok működésképtelennek minősülnek. Dél-Koreában utoljára 1979-ben hirdettek statáriumot, amikor Pak Csong-hit, az országot 18 évig vezető katonai diktátort saját titkosszolgálatának vezetője meggyilkolta. Amióta a diktatúra bukása után Dél-Korea 1987-ben parlamenti demokráciává vált, soha nem alkalmazták.

Jun tévébeszédében azt mondta, hogy a „államellenes erők” jelentette fenyegetés miatt hadiállapotot rendel el. A hadiállapot értelmében a hadsereg többlethatalmat kap, és felfüggeszthetik a jogállami intézmények működését. Betiltották a politikai pártok működését és felfüggesztették a sajtószabadságot is.

Béna kacsa elnök korrupciós ügyekkel

Hivatkozás másolása

Jun az áprilisi dél-koreai törvényhozási választások óta, amikor az ellenzék elsöprő győzelmet aratott, béna kacsává vált. Kormánya azóta nem tudta elfogadni a törvényjavaslatait, az elnök viszont sorra megvétózta az ellenzéki többség által elfogadott törvényjavaslatokat.

A választók körében is visszaesett Jun népszerűsége; több politikai és korrupciós botrányba keveredett. Az elnök részvényárfolyam-manipulációval kapcsolatos vádakkal és a felesége luxuscikkeinek eredetét firtató kérdésekkel volt kénytelen szembenézni, éppen a múlt hónapban volt kénytelen bocsánatot kérni a televízióban, mondván, hogy felállít egy hivatalt, amely felügyeli a First Lady ténykedését. Elutasította azonban a szélesebb körű vagy független vizsgálatot, amelyet az ellenzéki pártok követeltek.

A héten aztán az ellenzék költségvetési megszorításokat javasolt a kormányának - és egy költségvetési törvényt nem lehet megvétózni. Az ellenzék ugyanakkor a kabinet tagjainak, köztük a kormányzat számvevőszék vezetőjének felelősségre vonását is kezdeményezte, amiért nem vizsgálta ki a First Lady ügyeit.

A politikai ellenzék felszólította a lakosságot, hogy gyűljenek össze tiltakozásul a parlament előtt - a békés tömegtüntetések gyakoriak Dél-Koreában, és már korábban is eredményesnek bizonyultak a kormányok leváltásában. Az ellenzéki Demokrata Párt kedd este azonnal felszólította valamennyi törvényhozóját, hogy gyűljön össze a nemzetgyűlés előtt.

A dél-koreai törvények értelmében a kormánynak fel kell oldania a hadiállapotot, ha a parlament - a nemzetgyűlés - többsége ezt szavazással követeli. Ugyanez a törvény azt is megtiltja, hogy a hadiállapotra hivatkozva letartóztassák a törvényhozókat. Önmagában alkotmányellenesnek tűnik, hogy a rendőrségi buszokat barikádként a törvényhozás elé állították, hogy megakadályozzák a törvényhozókat abban, hogy belépjenek az épületbe.

Jun saját pártjában is komoly nézeteltérések vannak. A párt egyik vezetője, Han Dong-hoon „rossz” lépésnek nevezte a hadiállapot kihirdetését - jelentette a Yonhap dél-koreai hírügynökség. Az elnök saját pártjának egyik vezetője kifejezetten arra tett ígéretet, hogy a törvényhozás tagjaként megakadályozza a törvény érvényesítését.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés