Hirdetés

Bemutatjuk az Egyenlítő Borkai Zsoltját, akinek sz*xbotránya megrázta Magyarország legújabb barátját

Nap Híre portré Nap Híre

Egyenlítői-Guineában áll a bál a nemrég nyilvánosságra került felvételek miatt.

A dráma egyik központi kérdése az lehet, hogy ki lesz vajon Egyenlítői-Guinea következő elnöke. Az elmúlt két hét során ugyanis több tucat videó - becslések szerint legalább 150, de akár 400 is lehet - szivárgott ki egy magas rangú tisztviselőről, aki az irodájában és máshol szexelt különböző nőkkel - írja a BBC.

A felvételek elárasztották a közösségi médiát, megdöbbentve és megrázva az embereket a kis közép-afrikai országban és azon túl. A filmre vett nők közül sok a hatalom központjához közel álló emberek felesége és rokona volt. Úgy tűnik, néhányan tisztában voltak azzal, hogy felvétel készül, ahogy szexelnek Baltasar Ebang Engongával, akit jó megjelenése miatt Bellónak is neveznek. De mindezt nehéz ellenőrizni, mivel Egyenlítői-Guineában nem létezik szabad sajtó, teszi hozzá a brit portál, amelyet az atv.hu idéz.

Mindenesetre egy elmélet szerint a kiszivárogtatások Engoga hiteltelenítésére szolgálnak. Engoga ugyanis Teodoro Obiang Nguema elnök unokaöccse, és egyike azoknak, akik abban bizakodnak, hogy utódként átvehetik az ország irányítását. Obiang jelenleg a világ leghosszabb ideig hivatalban lévő elnöke, aki 1979 óta van hatalmon, miután megbuktatta, letartóztatta és kivégeztette tömeggyilkos nagybátyját, Francisco Macías Nguemát.

Baltasar Ebang Engonga
Baltasar Ebang Engonga

Az ország hatalmas gazdasági fejlődésen ment át az elmúlt évtizedekben, amely a fogyatkozó olajtartalékok következtében zuhanórepülésbe fordult. Van egy kicsi, rendkívül gazdag elit, de az ország 1,7 millió lakosa közül sokan szegénységben élnek.

Egy amerikai kormányjelentés szerint Obiang kormányát erősen kritizálják emberi jogi helyzete miatt, beleértve az önkényes gyilkosságokat és kínzásokat is.

Francisco Macías Nguema, Egyenlítői-Guinea alapító elnöke, 1979-ben kivégzett diktátora
Francisco Macías Nguema, Egyenlítői-Guinea alapító elnöke, 1979-ben kivégzett diktátora

A rendszeres választások ellenére Egyenlítői-Guineában nincs igazi ellenzék, mivel az aktivistákat bebörtönözték és száműzték, a hivatalban lévőket pedig szorosan figyelik.

Az országban a politika valójában a palotai intrikákról szól, és ide illik az Engonga-botrány is. Engoga a Nemzeti Pénzügyi Nyomozó Ügynökség vezetője volt, és olyan bűncselekmények felszámolásán dolgozott, mint a pénzmosás. De kiderült, hogy ő maga is vizsgálat alatt áll.

Október 25-én tartóztatták le azzal a váddal, hogy hatalmas összeget sikkasztott az államkasszából, és titkos számlákon helyezte el azokat a Kajmán-szigeteken. A vádat nem kommentálta. Engongát ezután a főváros, Malabo hírhedt Black Beach börtönébe vitték, ahol állítólag a kormány ellenfeleit brutális bánásmódban részesítik. Telefonjait és számítógépeit lefoglalták, és néhány nappal később az intim videók elkezdtek megjelenni az interneten.

Teodoro Obiang Nguema Mbasogo, Egyenlítői-Guinea 1979 óta hatalmon lévő elnöke
Teodoro Obiang Nguema Mbasogo, Egyenlítői-Guinea 1979 óta hatalmon lévő elnöke

Engongát gyorsan azonosították néhány, a videókon szereplő nővel, köztük az elnök rokonaival, valamint miniszterek és magas rangú katonai tisztviselők feleségeivel.

A kormány nem hagyhatta figyelmen kívül, hogy mi történik, és október 30-án Teodoro Obiang Mangue alelnök 24 órát adott a távközlési vállalatoknak, hogy találjanak megoldást a videók terjedésének megállítására. „Nem nézhetjük tovább a családok széthullását anélkül, hogy bármit is tennénk” – írta az X-en.

Egy aktivista szerint az, amit látunk, egy korszak végét, a jelenlegi elnök uralkodásának a végét mutatja meg, és az utódlással kapcsolatos belső harcokat. Állítólag Obiang alelnök megpróbált politikailag kizárni „mindenkit, aki megkérdőjelezheti az utódlását”.

Az alelnök az édesanyjával együtt a gyanú szerint mindenkit félretol, aki veszélyezteti útját az elnöki posztra, köztük Gabriel Obiang Limát (Obiang elnök másik fia egy másik feleségtől), aki 10 évig volt olajminiszter.

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés