Hirdetés

Befektetők rémálma: együtt zuhan a tőzsde és a kripto

Morvay Péter portré Morvay Péter

Ötven éve nem volt ilyen krach

Hivatkozás másolása

Ötven éve nem volt olyan súlyos zuhanás az amerikai tőzsdén, mint idén az első félévben. A befektetők ráadásul nem tudnak hová menekülni, mert a részvényekkel együtt a Bitcoin és a többi kriptopénz is a földbe állt.

1970 óta nem volt ilyen rossz első féléve a Wall Streetnek. A zuhanás mértéke rémísztő: akinek 10.000 dollár értékű részvénye volt január elsején, most örülhet, ha a papírjai 7.900 dollárt érnek. Még rosszabbul jártak, akik kriptovalutába fektették a megtakarításaikat. A Bitcoin ugyanis 59 százalékot veszített értékéből, így a 10.000 dollárból fél év alatt már csak 4.100 dollár maradt. 

A kriptovalutákról egyre több elemző állítja azt, hogy valójában a klasszikus piramisjátékok high-tech pénzügyi variációi. 

„Minden piramisjáték egyszer csak összeomlik, így lesz ez a saját értékkel nem rendelkező kriptopénzekkel is” 

– állítja Dr. Nicholas Weaver kaliforniai befektetési elemző. 

A Wall Street Journal  tőzsdei válság a folytatásban sem lát pozitív fordulatot. Az infláció, a recesszió és a kamatemelések együttesen csak mélyítik a visszaesést. Az elemzők szerint az év hátralévő részében erős hullámzások várhatók a pénzpiacokon, de a negatív trend megmarad. A befektetőknek ezért további veszteségekre kell felkészülniük, miközben a magas infláció miatt a megmaradt pénzük is egyre kevesebbet ér majd.

A zuhanó piacokon az egyedüli kivételt a nyersanyagok, elsősorban az energiahordozók szárnyalása jelenti. A kőolaj és a földgáz ára az orosz-ukrán háború miatt tartósan 100 dollár fölé emelkedett hordónként. Ez jó hír az exportőr országoknak, amelyek rekordbevételeket könyvelhetnek el. Egyetlen szépséghiba ebben, hogy az egyik legnagyobb nyertes Oroszország, amely csak az európai nyersanyag szállításaiból több mint 100 milliárd dollár nyereséget ért el az első félévben.

A befektetők számára talán az lehet vigasz, hogy a tőzsdei zuhanásból várhatóan az olyan óriáscégek részvényei, mint az Apple vagy a Microsoft, előbb-utóbb kikerülnek majd, mert a termékeik vagy szolgáltatásaik iránt megmarad a kereslet. 

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés