Hirdetés

Riadót fújtak: ez a bank azt állítja, több millió ember válhat egy újfajta csalás áldozatává

Garai Kitti portré Garai Kitti

Emberek millió válhatnak áldozatává annak az újfajta csalásnak, melyben a mesterséges intelligenciát arra használják a bűnözők, hogy klónozzák mások hangját - figyelmeztetett egy brit bank

A Starling Bank - egy kizárólag online hitelező pénzintézet - arra figyelmeztette az ügyfeleket, hogy a csalók már képesek arra, hogy a mesterséges intelligencia segítségével lemásolják egy személy hangját mindössze három másodpercnyi hanganyagból, amelyet például az áldozat által az internetre feltöltött videóban találnak. A csalók ezután azonosítani tudják az áldozat barátait és családtagjait, és a mesterséges intelligenciával klónozzák azok hangját. Amikor ez megvan, telefonhívást kezdeményeznek, felhívják az áldozatot és a klónozott hanggal pénzt kérnek tőle - írja a CNN. 

Az ilyen típusú átverésekkel milliókat képesek kicsalni - áll a Starling Bank sajtóközleményében, ami szerint a csalások már több száz embert érintettek. 

Egy több mint 3000 felnőtt körében végzett felmérésben - amelyet a bank a Mortar Research nevű szervezettel közösen végzett a múlt hónapban - a válaszadók több mint egynegyede azt mondta, hogy az elmúlt 12 hónapban AI hangklónozó csalás célpontjává vált.

A felmérés azt is kimutatta, hogy a válaszadók 46%-a nem tudott az ilyen csalások létezéséről, és hogy 8%-uk akkor is átküldene annyi pénzt, amennyit egy barátja vagy családtagja kér, ha a hívás furcsának találja. "Az emberek rendszeresen tesznek közzé olyan tartalmakat az interneten, amelyek hangjukat rögzítik, anélkül, hogy valaha is gondolnának arra, hogy ezzel kiszolgáltatottabbá válnak a csalókkal szemben” - mondta Lisa Grahame, a Starling Bank információbiztonsági vezetője.

A bank arra ösztönzi az embereket, hogy egyezzenek meg szeretteikkel egy „biztonságos kifejezésben” - egy egyszerű, véletlenszerű, könnyen megjegyezhető és a többi jelszótól eltérő kifejezésben -, amellyel telefonon keresztül ellenőrizhetik személyazonosságukat. Emellett azt tanácsolják, hogy ezt a "biztonsági jelszót" ne osszák meg egymás között sem szöveges üzenetben, mert így a csalók könnyebben rájöhetnek. Ha mégis megosztják, az üzenetet azonnal töröljék, ha a másik személy már látta.

Ahogy a mesterséges intelligencia egyre ügyesebben utánozza az emberi hangokat, egyre nagyobb aggodalomra ad okot, hogy kárt okozhat az embereknek, például segíthet a bűnözőknek hozzáférni a bankszámláikhoz, és a félretájékoztatás veszélye is fennáll.

Az év elején az OpenAI bemutatta hangutánzó eszközét, a Voice Engine-t, de akkor még nem tette elérhetővé a nyilvánosság számára, hivatkozva a „szintetikus hanggal való visszaélés lehetőségére”.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés